This page contains a Flash digital edition of a book.
infecţio
ro
Tabelul 2
Nivelul ALAT
Interval ALAT
LOT I LOT II
(n = 223) (n = 112)
Relevanţă
alaT >VMn 94 (42,15%) 21 (18,75%) Or = 3,16 (1,79; 5,73), p = 0,00003
alaT >2 x VMn 48 (21,52%) 8 (7,14%) Or = 3,57(1,59; 9,05) pYates = 0,001
alaT >5 x VMn 14 (6,28%) 0 P = 0,006 (2-tailed Fisher test)
- lotul martor: 2/75 de pacienţi: 2,67% pacienţi: 56,95% - sublot S2. - nedetectabil: OR = 3,35 (1,66; 6,93), p
CI95% (0,74%; 9,22%); Corelând rezultatele replicării HDV = 0,0002;
Replicare HDV decelabilă OR = 22,61 cu cele ale replicării HBV, se pot descrie - <1.000 de copii/ml OR = 4,46 (2,39;
(5,59; 195,67), pYates <10-7: următoarele situaţii: 8,35), p = 0,0000003;
n netrataţi cu interferon: n dublă infecţie replicativă: 60/223 - <1.0000 de copii/ml OR = 2,70 (1,36;
- lotul de studiat: 70/174 de pacienţi: de pacienţi 26,91% CI95% (21,52%; 5,38), p = 0,002.
40,23%, CI95% (33,23%; 47,65%); 33,09%); Replicarea HBV în sublotul S1 (ne-
- lotul martor: 3/51 de pacienţi: 5,88% n replică doar HBV: 84/223 de pacienţi trataţi) versus lotul martor (net rataţi):
CI95% (2,02%; 15,92%). 37,67% CI95% (31,57%; 44,19%); - nedetectabil: OR = 4,19 (1,55; 12,04),
Replicare HDV decelabilă: OR = 10,77 n replică doar HDV: 36/223 de pacienţi p = 0,002;
(3,24; 55,73), pYates = 0,0000091: 16,14% CI95% (11,89%; 21,54%); - <1.000 de copii/ml OR = 4,60 (2,07;
n pacienţi trataţi cu interferon: n nu replică nici un virus: 43/223 de 10,34), p = 0,0007;
- lotul de studiat: 26/49 de pacienţi: pacienţi 19,28% CI95% (14,64%; - <10.000 de copii/ml OR = 1,56 (0,65;
53,06%, CI95% (39,38%; 66,30%); 24,96%). 3,85), p = 0,28.
- lotul martor: 0/24 pacienţi: 0% CI95% Se constată o rată relativ ridicată a n Replicarea HBV în sublotul S2 ver-
(0%; 13,89%). dublei infecţii replicative, dar acest lu- sus lot martor:
Replicare HDV decelabilă: 53,06% vs cru este în bună parte explicat de sensi- - nedetectabil: OR = 2,86 (1,46; 5,75), p
0%, pYates = 0,00002 bilitatea deosebit de ridicată a metodei = 0,0008;
b) E fectul terapiei cu alfa-interferon utilizate; doar 17 pacienţi (7,62% din - <1.000 de copii/ml OR = 2,74 (1,56;
asupra replicării HDV lotul de studiat) au un nivel DNA-HBV 4,81), p = 0,0001;
Aparent paradoxal, rata replicării mai mare de 10.000 de copii/ml. De - <10.000 de copii/ml OR = 2,82 (1,50;
HDV este mai ridicată la pacienţii care asemenea, pentru existenţa unui ra- 5,34), p = 0,0005.
au primit tratament cu alfa-interferon port de dominanţă al HDV, este aparent Replicarea HBV în sublotul S2 (ne-
chiar dacă nu cu o semnificaţie statistică paradoxal ridicat numărul de pacienţi trataţi) versus lot martor (netrataţi):
certă: cu replicare HBV şi HDV nereplicativ; - nedetectabil: OR = 3,66 (1,48; 9,94), p
- IF N-trataţi: 26/49 de pacienţi: 53,06%, şi de această dată diferenţa de sensibili- = 0,003;
CI95% (39,38%; 66,30%); tate dintre metode poate fi invocată; în - <1.000 de copii/ml OR = 2,42 (1,23;
- IF N-netrataţi: 70/174 de pacienţi: plus, doar 24 de pacienţi au un nivel al 4,81), p = 0,005;
40,23%, CI95% (33,23%; 47,65%). replicării HBV de peste 10.000 de copii/ - <10.000 de copii/ml OR = 2,13 (1,01;
Replicare HDV decelabilă: OR = 1,68 ml. Corelând criteriul virusologic cu cel 4,84), p = 0,04.
(0,84; 3,35), p = 0,10 clinic: ALT crescut şi/sau boală hepatică A fost verificată şi ipoteza prin care o
Valoarea acestor comparaţii poate fi severă, rezultă că 18,83% dintre pacienţii infecţie HDV replicativă ar inhiba mai
însă mult limitată de faptul că adesea AcHDV pozitivi ar putea fi candidaţi la puternic replicarea HBV; această ipoteză
au fost trataţi pacienţi cu situaţii cli nice tratament cu analogi nucleozidici. nu a fost confirmată de nivelul replicării
mai severe, în timp ce între pacienţii d) Impactul determinării HDV-RNA pentru cele două subloturi de pacienţi:
netrataţi se pot afla unii în stadiul de asupra studiului interferenţei virale a. Lotul S1 (HDV-RNA detectabil):
control imunitar al infecţiei, la care re- Capacitatea HDV de a inhiba repli- - nedetectabili (<35 de copii/ml):
plicarea virală este mult redusă. carea HBV este însă confirmată de rata 37,50% CI95% (28,47%; 47,49%);
c) Distribuţia lotului de studiat în ra- semnificativ mai redusă a replicării HBV - <10.000 de copii/ml: 81,25% CI95%
port cu replicarea HBV/HDV în lotul de studiat; acest efect este regăsit (72,30%; 87,80%).
În urma detecţiei RNA-HDV, lotul de în ambele subloturi: S1 şi S2, atât pe an- b. Lotul S2 (HDV-RNA nedetectabil):
studiat poate fi divizat în subloturile: samblul lor, dar şi la pacienţii netrataţi - nedetectabili (<35 de copii/ml):
n HDV-RNA decelabil: 96/223 de din fiecare sublot: 33,87%, CI95% (26,21%; 42,46%);
pacienţi: 43,05% - sublot S1; n Replicarea HBV în sublotul S1 ver- - <10.000 de copii/ml: 81,89% CI95%
n HDV-RNA nedecelabil: 127/223 de sus lot martor: (74,29%; 87,62%).
nr. 4/decembrie 2007
pag. 21
Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65  |  Page 66  |  Page 67  |  Page 68
Produced with Yudu - www.yudu.com