search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
In Nederland zijn nog relatief veel trekkers uit de 80-serie geleverd met tweewielaandrijving. Deze zijn nog altijd gewild om mee te werken omdat ze snel lopen en over vier af- takastoeren beschikken. Er zijn ook liefhebbers in de markt; die leggen een bepaalde bodem in de prijs. De trekkers lijken niet meer af te schrijven nu.


VDO-display voor onder andere het aftakastoeren- tal. Deze cabine heeft een polyester dakrand met werklampen erin, en de trekkers halen 40 km/u dankzij andere transmissieverhoudingen. De brandstoftank zit in de neus en is van kunststof. Van deze SK2-cabine bestond er ook een verhoog- de variant met volledig polyester dak voor iets meer binnenhoogte. In de praktijk blijken diverse uitvoeringen in om- loop. Koolen: “Er was ook een soort overgangsmo- del. In de volksmond de SK1.5. Deze cabine had al- leen de werklampen voorop en nog geen digitaal dashboard. Wel hadden deze trekkers de tank al voorin, en glazen deuren.” In de loop der jaren wis- selde Steyr ook herhaaldelijk van interieur. Achter- af misschien een teken dat de fabrikant zoekende was. Omdat het cabineframe op zich niet wijzigde, is het voor een sleutelaar vrij eenvoudig om


LEVENSLOOP


1978: Steyr komt met 80-serie 1986: Komst SK2-cabine 1993: 9000-serie volgt 80-serie op 1994: 80-serie uit productie


bijvoorbeeld een SK1-cabine te voorzien van de nieuwere deuren van een SK2. Verder maakten we in 1990 melding van een Dub- bel Comfort-cabine, deze zou op wens leverbaar zijn en beschikken over extra isolatie om met name de geluidsdruk te verminderen. Ook zou die zowel breder als hoger zijn. Volgens kenners is die echter nooit echt geleverd, tenminste niet in noe- menswaardige aantallen.


Fijne bak Dit type Steyr werd standaard vrij kaal geleverd in Nederland, veel zaken waren optie. De belangrijk- ste optie op de SK2 was een onder last schakelbare Hi-Lo schakeling, die noemde de fabrikant Steyr- Matic. Dan had je links van de stoel een pook voor de hoog-laag groep, rechts de 1-2-3-4-versnel- lingspook met een knopje hoog-laag (powershift) en de derde pook voor de vooruit-achteruitscha- keling. Zonder SteyrMatic is deze vooruit-achter- uitpook uitgevoerd met een extra mechanisch ge- schakelde hoog-laag. Of het nu powershift of mechanisch is, doordat je elke versnelling kunt splitten, is het in de praktijk een fijne bak. Qua hef zijn er ook twee smaken. De mechanische hef heeft nog een trekkrachtregeling via de top- stang, een techniek die begin jaren negentig toch


35 TREKKER NOVEMBER 2020


echt op z’n einde liep. De topstang kent boven- dien maar één positie, en de mengregeling slechts één stand. Mager. Toch kozen weinig kopers voor een elektronische hef. Die kwam van Bosch, en heeft meetpennen op de trekstangen. Deze is juist heel compleet, inclusief externe bediening zowel links als rechts op het spatbord.


Lakkwaliteit zo-zo Het woord spatbord is gevallen. Eigenaren van een 80-serie weten dan wat er gaat komen: de spatbor- den willen wel eens roesten. Vooral op de aanslui- ting met de cabine. Sowieso is de lakkwaliteit niet altijd om over naar huis te schrijven. Behalve de overgang tussen cabine en spatborden en de cabi- nestijlen onderaan, hebben we het dan ook over het plaatwerk. Verder noemen sommige gebrui- kers de koelcapaciteit als nadeel; die is beperkt bij zwaar werk. Dat is volgens hen te wijten aan het feit dat Steyr de brandstoftank op de SK2 voor in de neus heeft gezet. Hierdoor is er minder ruimte om verse lucht aan te zuigen. Dat moet deels via koelsleuven in de zijkant van de neus.


Keerring achterbrug is aandachtspunt Technisch is er eigenlijk één wezenlijk aandachts- punt, en dat zijn de remmen. De keerringen van de


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65  |  Page 66  |  Page 67  |  Page 68  |  Page 69  |  Page 70  |  Page 71  |  Page 72  |  Page 73  |  Page 74  |  Page 75  |  Page 76  |  Page 77  |  Page 78  |  Page 79  |  Page 80  |  Page 81  |  Page 82  |  Page 83  |  Page 84  |  Page 85  |  Page 86  |  Page 87  |  Page 88  |  Page 89  |  Page 90  |  Page 91  |  Page 92