GEVOLGEN LAAGWATER GROOT VOOR BINNENVAART EN INDUSTRIE Verdiepen vaargeul Rijn ingewikkelder dan het lijkt
Foto’s WSA-Rhein
MAINZ Zes rotsformaties steken uit de bo- dem van de vaargeul van de Rijn omhoog, op het gedeelte tussen Mainz en St. Goar. Bij extreem laagwater belemmeren die de scheepvaart. Tussen Bazel en Rotter- dam is de vaargeul overal minstens 2,10 meter diep, meestal veel dieper. Alleen op deze zes plekken is die 20 centimeter minder diep. Dit 50 kilometer lange traject bepaalt hoeveel vracht schepen kunnen vervoeren. Waarom kunnen deze rotsuit- steeksel niet ‘even’ weggehaald worden?
JUDITH STALPERS
Wat de Duitsers de ‘Ablade-optimierung am Mittelrhein (AOMR)’ noemen, moet nu sneller worden uitgevoerd. Sinds 2012 werkt het WSV (de Duitse Rijkswaterstaat) hier al aan en moet in 2030 worden afgerond. Het proces versnellen is niet zo makkelijk.
De Duitse industrie aan de Rijn had in augustus dit jaar met de verkeersminister voor de tweede keer een topoverleg over laagwater. De ondernemers waren geërgerd. Er was nood aan de man. Het eerste overleg was in 2019, nadat het jaar ervoor de Rijn van september tot midden december vanwege extreem lage waterstanden beperkt bevaarbaar was en de toelevering van grondstoffen deels stokte. Dat had honderden miljoenen
34
Eind augustus dit jaar vond daarom de tweede ontmoeting plaats, nu met de huidige verkeersminister Volker Wissing en vertegenwoordigers uit de industrie, binnenvaart, openbare havens en andere stakeholders. De Rijn voerde weer sinds enkele weken weinig water, met nog wekenlange laagwaterstanden voorspeld. Weer werd de vraag opgeworpen: waarom kunnen die relatief kleine rotsformaties niet snel worden weggehakt? Het overleg mondde uit in de oprichting van een ‘versnellingscommissie’ die als taak heeſt de tijdsduur van het AOMR-project te verkorten, met een afronding vóór 2030, zoals minister Wissing na afloop suggereerde.
Aanklachten vermijden De minister weet dat extreme
Beursmagazine Shipping-Technics-Logistics-Kalkar Krant 998 - 21 september 2022
euro schade tot gevolg. Daarop werd een ‘Masterplan Binnenvaart’ uitgewerkt, waarin de overheid, de maritieme sector en de industrie ieder zijn bijdrage zou leveren om de problemen bij laagwater te verminderen dan wel voorkomen.
De meeste maatregelen zijn of worden omgezet. De zes rotsdrempels liggen echter nog onaangetast in de Midden- Rijn, hoewel de AOMR in 2019 per wet tot hoogst prioritair infrastructuurproject is aangewezen.
laagwatersituaties, die volgens prognoses om de drie tot vier jaar zullen optreden, een bedreiging zijn voor industrieland Duitsland. Geld (een geschatte 60 miljoen euro) en personeel is er genoeg. Daaraan ligt het dus niet.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76