search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
938 | WEEK 22-23 27 MEI 2020


Impact coronacrisis op Antwerpse haven blijſt voorlopig nog beperkt


BRUSSEL De goederenoverslag in de haven van Antwerpen heeſt in april maar weinig na- deel ondervonden van de gevolgen van de coronacrisis en sloot het eerste kwartaal van dit jaar daardoor nog af met een lichte groei van 0,4 procent vergeleken met de zelfde pe- riode van vorig jaar.


JAN SCHILS


Het containervervoer daalde tegenover april 2019, maar op jaarbasis is er wel sprake van een groei van 6,1 procent in TEU. De impact van de geannuleerde afvaarten zullen ech- ter wel van het tweede kwartaal. “Wel is er sprake van een sterke toename in het ver- voer van lege containers richting China. Dat wijst op een herstel van de productie in dat land en wekt de verwachting, dat die lege containers te zijner tijd ook weer gevuld met Chinese producten naar onze richting zullen terugkeren”, zegt een havenwoordvoerder.


Bij de breakbulk, met staal als belangrijk- ste product, zijn de gevolgen van de mon- diale handelsproblemen al sinds 2019 voel- baar en heeſt het stilleggen van sommige industrieën door de coronacrisis geleid tot een forse daling van 15,7 procent in april. Door het stilleggen van de productie in de automobielindustrie, stopte de aanvoer van nieuwe Aziatische wagens vrijwel geheel en


lag ook de uitvoer van Europese wagens stil. De coronacrisis zette ook de activiteit op de tweedehands automarkt bijna volledig stil. Gevolg was dat totale roro overslag daalde met 16,2 procent in de periode januari-april vergeleken met de zelfde periode in 2019.


Door de zachte winter en het stilleggen van de staalindustrie was er in de sector droge bulk weinig vraag naar steenkool en voor de binnenvaart dus ook weinig vervoer naar het Hinterland.


Daar kwam nog bij dat er door het aan- houdende uitzonderlijk mooie weer vol- doende groene stroom (zon en wind) was in Duitsland, waardoor de forse daling van het vervoer van steenkool nog eens werd geac- centueerd. Maar ook de andere droge bulk producten deden het niet goed en vertonen een dalende lijn, terwijl bij de vloeibare bulk de overslag er met 2,5 procent op achteruit ging. De verminderde vraag van oliederiva- ten was daarvoor de reden.


Daarentegen kende de overslag van chemi- sche producten in de eerste vier maanden van dit jaar een lichte stijging met 0,6 pro- cent tegenover de zelfde periode in 2019. Toch zullen de gevolgen van de coronacrisis de komende maanden nog voelbaar blijven, zo verwacht het havenbestuur.


Jaar lang geen havengeld voor charterschepen Hoorn


HOORN Charterschepen in Hoorn hoe- ven tot 1 mei 2021 geen havengeld te be- talen. Bovendien is er tot duizend euro per schip beschikbaar voor energieverbruik. Dat heeſt de gemeente Hoorn 25 mei bekend ge- maakt. Het gaat om in totaal vijſtien actieve charterschepen.


Wethouder Simon Broersma: “De bruine vloot is een maritiem erfgoed. Deze charterschepen worden ook zwaar geraakt door de coronacri- sis. Met de vrijstelling van de havengelden zor- gen we ervoor dat de historie in onze havens blijſt. De aanwezigheid van de bruine vloot is


belangrijk voor het toerisme in Hoorn en ons nautische imago. Ook doen we op deze ma- nier iets terug voor het jarenlange plezier en de inzet van de schippers”.


De ‘bruine vloot’, bestaande uit zo’n driehon- derd tjalken, klippers en aken, verzorgt fami- lieweekenden, bedrijfsuitjes en schoolkam- pen op de Nederlandse binnenwateren. Dit zomerseizoen kan door het coronavirus als verloren worden beschouwd. Het besluit van de gemeente Hoorn kan een voorbeeld voor andere gemeenten zijn om een vergelijkbare actie voor charterschepen te realiseren.


23


De haven van Hoorn.


Foto Benno Ellerbroek


14de


Scheldeconferentie op 1 oktober in Zandvliet


BRUSSEL Op donderdag 1 oktober vindt de veertiende editie van de Schelde Conferentie plaats in Antwerpen (Zandvliet) met vol- gens organisator Management Producties uit Vlaardingen een ‘topprogramma’ over de toekomst van de Scheldehavens en de Deltaregio. In verband met het coronavirus en de social distancing (1,5 meter)is de deel- name beperkt tot honderd personen.


JAN SCHILS


“Als we de synergie blijven zoeken en een ro- buust eco-systeem ontwikkelen voor de af- zonderlijke clusters in en rondom de havens én deze clusters samen brengen, kunnen we die schaalgrootte enorm goed benutten, ook grensoverschreidend”, zo heet het in de uitnodiging.


Concreet komen de volgende onderwerpen ter sprake: de ontwikkeling van de waterstof- economie, de groei als logistieke en multimo- dale hubs, productiehubs en -ketens van de toekomst en de economische ontwikkelingen (ook na COVID19). De middag staat onder lei- ding van Ann De Bie (VRT). Er is nog een beperkt aantal kaarten beschik- baar, dus reserveer op tijd.


Programma Na een netwerklunch van 12.00 uur tot 13.30 uur begint de eigenlijke conferentie om 13.30 uur met een welkomstwoord door moderator Ann De Bie, reporter bij VRT.


De Belgische havens zijn bijzonder goed uit- gerust om transities mede vorm te geven door het ‘economy of scale’-principe. Dat vraagt wel om kennis en vaardigheden van alle sta- keholders in de havens. Er bestaan overigens al heel wat voorbeelden van pilots en scale- ups. Wat er nog meer nodig is om de toekomst samen verder vorm te geven, vertelt Daan Schalck, ceo van North Sea Port.


Om 14.00 uur komt het onderwerp ‘Scheldehavens in de wereldeconomie na COVID-19’ aan bod. Het COVID-19 virus heeſt de economie zwaar aangetast. De gevolgen


zullen nog een tijd voelbaar zijn. Wat is er te verwachten voor productie, grondstoffen, lo- gistiek en handel? En hoe kan daarop inge- speeld worden? Véronique Goossens, chief economist bij Belfius, brengt daarover enige duidelijkheid.


Om 14.25 uur wordt overgeschakeld naar het onderwerp ‘Opschalen met de waterstofeco- nomie’. Eoly, Parkwind en Fluxys hebben plan- nen bekend gemaakt om in Zeebrugge een in- stallatie te bouwen om op industriële schaal hernieuwbare elektriciteit om te zetten in groene waterstof. Het project Hyoffwind zou hiermee de allereerste power-to-gas instal- latie zijn op industriële schaal in België. Deze spelers wordt naar hun visie op waterstof in de energiemix gevraagd en hoe de waterstof- economie verder opgeschaald kan worden in de Delta regio. Het gaat om een gezamenlijke presentatie door: Raphaël De Winter, director Business Development & Innovation Fluxys, Stephan Windels, ceo Eoly Energy en Peter Caluwaerts, project director bij Parkwind.


Na de coffee break van 15.00 uur en een


netwerkmoment gaat de vergadering om 15.40 uur met het onderwerp ‘Havens ook als logistieke hubs van de toekomst?’ verder. De havens zijn bij uitstek goed gesitueerd om als logistieke hub te fungeren. Maar hoe gaan zij zich als logistieke hubs ontwikkelen? Daarbij kunnen zij, door de hoeveelheid aanwezige bedrijven en grote volumes, innovaties ver- der brengen. Er zijn wel verschuivingen in la- dingstromen en de mogelijke vraag naar meer lokaal produceren. Hoe belangrijk blijſt de haven in logistieke stromen? Hoe ziet de lo- gistieke hub van de toekomst eruit? Hoe kun- nen we onze waarde en impact verder ver- groten? Het wordt gevraagd aan belangrijke stakeholders uit het logistieke veld zoals Erik Klönhammer, ceo van Euroports Belgium, Pascal Vranken, ceo H. Essers en Philippe Beaujean, Shippers & Forwarders Manager Port of Antwerp.


Om 16.05 uur is het de beurt aan het begrip ‘Duurzaam als nieuwe norm’. Van duurzaam- heid als marketingtool naar echte integratie in de waardeketen, dat is wat professor Luc Van Liederkerke duidelijk ziet gebeuren. Al sinds


1992 doceert hij ‘ethisch ondernemen’ en ziet hij dat bedrijven meer en meer bezig zijn met de totale impact van de bedrijfsvoering in plaats van enkel en alleen de economische kant. “We zullen zien dat door de druk van wetgeving, bewust inkopen vanuit afnemers in de keten en de vraag van eigen medewer- kers, grote spelers gaan inzetten op een duur- zaam DNA”, aldus Van Liederkerke.


De vergadering wordt besloten om 16.30 uur met een spreekbeurt over ‘De plek voor duur- zame productiehubs’. Ondanks de economi- sche realiteit van deze crisis lijkt de roep om juist nu door te zetten naar een koolstofarme economie groter te worden. Hoe zien de ha- vens er over 10, 20 en 30 jaar eruit? Zijn het dan de duurzame productiehubs van de toe- komst? En hoe komen we daar? Vragen die voorgelegd zullen worden aan onder andere Silvia Lenaerts, hoogleraar Duurzame Energie, lucht en water technologie aan de Universiteit van Antwerpen. Na deze laatste spreker en mogelijk een vragenronde begint er om 17.00 uur een netwerkborrel.


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60