1015 | WEEK 20-21 17 MEI 2023
‘Ammoniak-kraker realistische en veilige methode grootschalige waterstofimport’
ROTTERDAM Een studie heeſt aangetoond dat het technisch en economisch haalbaar is om met een grootschalige kraker ammoniak op veilige wijze om te zetten in 1 miljoen ton wa- terstof per jaar. Het onderzoek is uitgevoerd door adviesbureau Fluor in opdracht van het Havenbedrijf Rotterdam en 17 bedrijven uit die regio.
Waterstof en waterstofverbindingen - zoals ammoniak - spelen een sleutelrol in de ener- gietransitie ter vervanging van aardgas, voor duurzaam transport en als grondstof voor de industrie en een groene chemiesector. Een groot deel van de waterstof voor Noordwest- Europa zal worden geïmporteerd, onder meer in de vorm van ammoniak, dat makkelijker verscheept kan worden dan waterstof. In de regel kan een miljoen ton groene waterstof on- geveer 10 miljoen ton CO2-reductie opleveren.
In de betreffende studie is een inventarisatie gemaakt van beschikbare, bewezen techno- logieën voor het omzetten van (geïmporteer- de) ammoniak naar waterstof en een analyse gemaakt van de veiligheid, benodigde ruim- te, kosten, logistieke implicaties en verwach- te emissies van een grootschalige ammoni- ak-kraker. Daarbij is gebruik van één centrale kraker en opslaglocatie vergeleken met het
COLUMN AD VERDOORN
Ad Verdoorn regelt al meer dan 25 jaar belastingzaken voor de binnenvaart. In zijn columns behandelt hij fiscale regelingen uit zijn dagelijkse praktijk waarmee binnenvaartschippers hun voordeel kunnen doen.
Drs. A. Verdoorn RB T 0184 414 766 I
www.mooredrv.nl
De vijf belangrijkste fiscale maatregelen uit de Voorjaarsnota 2023
Het kabinet heeſt vrijdag 28 april de Voorjaarsnota 2023 gepresenteerd. Daarin vallen een aantal fiscale maatregelen op. In dit artikel zetten wij de vijf belangrijk- ste fiscale maatregelen voor u als MKB- ondernemer op een rij.
Let op! De maatregelen uit deze top 5 zijn nog voorstellen vanuit het kabinet. Deze moeten nog in wetsvoorstellen worden opgenomen en vervolgens door zowel de Tweede Kamer als de Eerste Kamer worden aangenomen.
1. Aanpassingen in de bedrijfsopvolgingsre- geling en doorschuifregeling Al eerder kondigde het kabinet aan dat het de doelmatigheid en uitvoerbaarheid van de bedrijfsopvolgingsregeling in schenk- en erf- belasting (BOR) en de doorschuifregeling bij bedrijfsopvolgingen in de inkomstenbelas- ting (DSR) wil verbeteren. Ook wil het kabi- net zo veel mogelijk knelpunten voor onder- nemers wegnemen. Daarom is er een aantal fiscale maatregelen in de voorjaarsnota 2023 genoemd:
• Vanaf 2024 worden aan derden verhuurde onroerende zaken standaard aangemerkt als beleggingsvermogen in de BOR en DSR.
• Vanaf 2025 wordt er in de BOR een vrijstel- ling van 100 procent gehanteerd van de goingconcernwaarde van een onderneming tot 1,5 miljoen euro. Over het meerdere aan ondernemingsvermogen wordt een vrijstel- ling van 70 procent gehanteerd. Nu ligt de grens bij 1,2 miljoen en bedraagt het percen- tage boven die 1,2 miljoen nog 83 procent. • De doelmatigheidsmarges in de BOR en in de DSR worden afgeschaſt. Door deze doel- matigheidsmarges wordt momenteel nog beleggingsvermogen tot 5 procent van het ondernemingsvermogen aangemerkt als ondernemingsvermogen.
• Worden bedrijfsmiddelen ook buiten de on- derneming gebruikt? Dan kwalificeren die straks alleen nog voor het deel dat in de on- derneming wordt gebruikt voor de BOR en de DSR.
• Alleen reguliere aandelen met een belang van 5 procent die volledig meedelen in de winstgerechtigheid en liquidatieopbrengst komen straks nog in aanmerking voor de BOR en de DSR.
• De bezits- en voortzettingseis in de BOR wor- den in bepaalde situaties versoepeld en de
dienstbetrekkingseis wordt afgeschaſt.
• Constructies met de BOR worden aangepakt. Denk daarbij aan dubbel gebruik van de BOR en oneigenlijk gebruik van de BOR door constructies met personen op hoge leeſtijd (ook wel rollatorinvesteringen genoemd).
Let op! Over de maatregelen zijn nog weinig details bekend. De planning is dat deze maat- regelen eind juni 2023 in een Kamerbrief uit- gebreider worden toegelicht.
2. Verfijningen in box 3 vanaf 2023 Het kabinet is van plan om de volgende verfij- ningen in box 3 vanaf 2023 te realiseren: • Een aandeel in het vermogen van een VvE wordt in de categorie banktegoeden ge- plaatst, in plaats van in de categorie overige bezittingen tegen een veel hoger forfait (6,17 procent in 2023).
• Een aandeel in het vermogen op een der- denrekening bij een notaris wordt ook in de categorie banktegoeden geplaatst in plaats van in de categorie overige bezittingen.
• Onderlinge vorderingen en schulden tus- sen fiscale partners die in een gezamen- lijke aangiſte inkomstenbelasting opgeno- men zouden moeten worden, hoeven niet meer in de aangiſte te worden vermeld. Datzelfde geldt voor onderlinge vorderingen en schulden tussen ouders en een minderja- rig kind in situaties waarin het inkomen van het minderjarige kind aan de ouders wordt toegerekend.
Tip! Het nieuwe box 3-stelsel op basis van werkelijk rendement in plaats van fictief ren- dement wordt uitgesteld naar op zijn vroegst 2027. Dit was al eerder bekend, maar nu is het ook in de Voorjaarsnota 2023 opgenomen.
3. Verruiming herinvesteringsreserve bij stoppersregelingen Als een herinvesteringsreserve (HIR) gevormd is, kan deze later worden afgeboekt bij de aanschaf van een nieuw bedrijfsmiddel.
Hiervoor gelden allerlei voorwaarden. Wilt u de HIR toepassen vanwege een gedeeltelijke staking van uw onderneming door overheids- ingrijpen? Dan gelden daar nu al soepelere voorwaarden voor. Deze voorwaarden worden per 2024 verder verruimd, zodat de HIR ook toegankelijker wordt voor onder andere stop- pende agrariërs.
4. Afschaffen betalingskorting inkomstenbelasting Als een voorlopige aanslag gedurende het lo- pende jaar in een keer wordt betaald, kan in de inkomstenbelasting een betalingskorting worden toegepast. Vanaf 2023 is deze beta- lingskorting voor de voorlopige aanslag ven- nootschapsbelasting al afgeschaſt. Vanaf 2024 wordt deze betalingskorting ook voor de voor- lopige aanslag inkomstenbelasting afgeschaſt.
5. Afschaffing of versobering laag btw-tarief voor sierteelt, arbeidsintensieve diensten, cultuur en logies? In de Voorjaarsnota 2023 staat dat het kabi- net in de aanloop naar de augustusbesluitvor- ming gaat kijken naar de doelmatigheid van het lage btw-tarief (9 procent). In het bijzon- der kijkt het kabinet daarbij naar het 9 pro- cent btw-tarief in de sierteelt, arbeidsinten- sieve diensten (zoals schilders, kappers en schoenmakers), cultuur (zoals boeken, mu- sea en bioscopen) en logies (zoals hotels en campings). Vóór Prinsjesdag 2023 beslist het kabinet welke vervolgstappen het neemt. Als het kabinet beslist tot afschaffing van het 9 procent-btw-tarief voor een of meer van deze groepen of voor versobering, neemt het kabi- net de impact op specifieke groepen daarin mee.
Meer weten? Wilt u meer weten over de Voorjaarsnota 2023 en wat voor impact dit heeſt op uw bedrijf? Of wilt u fiscaal advies dat rekening houdt met toekomstige verschuivingen? Neem dan eens vrijblijvend contact op met onze adviseurs.
opzetten van meerdere, gedecentraliseerde krakers danwel opslagpunten.
Bewezen technieken
De analyse laat zien dat er meerdere bewezen technieken beschikbaar zijn die grootschalig kunnen worden ingezet. Ook zou een ammo- niak-kraker passen binnen de veiligheidscon- touren van de haven en beschikt het industri- ele cluster in Rotterdam over de benodigde
ervaring en kennis voor de veilige opslag en transport van ammoniak. Fluor verwacht dat een centrale grootschalige kraker in lagere kosten resulteert dan een decentrale aanpak, met name dankzij schaalvoordelen en efficiën- tere opslag en transport van de waterstof. Een ammoniak-kraker stoot geen broeikasgas- sen uit en slechts minimale hoeveelheden stik- stofoxiden. De inzet van waterstof in industrie en transport resulteert netto in grote reducties
in emissies van CO2 en stikstofoxiden. De in- dustrie in Rotterdam heeſt veel ervaring met de veilige opslag en doorvoer van ammoniak, dat onder meer als grondstof wordt gebruikt voor kunstmest. In de toekomst zal ammoniak naar verwachting een belangrijke rol spelen in de verduurzaming van sectoren als de chemie en scheepvaart. De deelnemers zijn op basis van de studie in gesprek over eventuele ver- volgstappen en projecten.
21
Drs. A. Verdoorn RB Fiscalist bij Moore DRV
Trapezium 150 3364 DL Sliedrecht T 0184 414 766 I
www.mooredrv.nl
Meld u nu aan voor de nieuwsbrief
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96