872 | WEEK 46-47 15 NOVEMBER 2017
21 Ben Maelissa als eerste niet-Zwitser benoemd tot honorair consul
ROTTERDAM Ben Maelissa van de Danser Group, is als eerste niet-Zwitser benoemd tot honorair consul voor Zwitserland in Rotterdam. Sinds afgelopen maand is hij offi- cieel aan het werk.
Wat houdt dat in, ‘honorair consul’ zijn? “Ik ben er voor de belangen van de Zwitserse burgers in Rotterdam. Mocht iemand in de problemen komen of vragen hebben, kan ik hen helpen. Voorheen ging dat ook over pas- poorten en dergelijke, maar dat is nu allemaal centraal geregeld in de ambassade in Den Haag. Daarnaast help ik ook Zwitserse bedrij- ven die een beroep op me doen en gebruik willen maken van mijn netwerk en contacten in de Rotterdamse haven”.
Hoe ging de benoeming in z’n werk? “Er waren meerdere kandidaten voor de post. Formeel was er wel een soort sollici- tatie, waarin je moest schrijven en vertellen waarom je in aanmerking dacht te komen voor de functie. Ik werd in eerste instantie door de - inmiddels ex - consul benaderd met de vraag of ik erin geïnteresseerd zou zijn haar op te volgen. Had er eerlijk gezegd nooit bij stilgestaan dat ik voor zo’n positie zou worden benaderd”.
En u bent benoemd zonder dat u zelf uit Zwitserland komt! “Ja, leuk hè? Ik zie dat landen dit inmiddels wel meer doen, meer met lokale mensen die een band met het land hebben dat ze vertegenwoordigen. Ik ben er blij mee dat dit zo is, want als het een Zwitser had moeten worden, was ik natuurlijk nooit in aanmerking gekomen!”
Wat is eigenlijk uw connectie met Zwitser- land?
“Ik heb sterke banden met Zwitserland, heb er ook een aantal jaar gewoond. Ik werk al met Zwitserse bedrijven samen sinds de
‘Benadruk belang haven bij nieuwe
gemeentebestuurders’ BARENDRECHT Port Solutions Rotterdam (PSR) houdt donderdag 14 december een workshop ‘factsheet havenbelang’. Deze workshop draait om het belang van de ha- ven voor een gemeente onder de aandacht te brengen van de gemeentebesturen die in maart 2018 zullen worden gekozen met de gemeenteraadsverkiezingen.
Met de verkiezingen zullen er voor de mees- te gemeentes nieuwe bestuurders komen. Volgens PSR is een goede voorbereiding es- sentieel om ervoor te zorgen dat de haven op de agenda van de gemeente komt of blijſt. Het belang van de haven bestaat bijvoorbeeld uit
kennis van de assets die er zijn, maar ook van de potentie die er is. Voor een (nieuwe) be- stuurder is het een prettige manier om een- voudig inzicht te krijgen in de toegevoegde waarde van de haven en de bijbehorende ha- venactiviteiten. De workshop wordt gege- ven door Bart Verkade, Learco Kooman en Marieke Vavier. De middag start om 13.30 uur en is in Barendrecht. Aanmelden kan via
info@portsolutionsrotterdam.nl Leden van de Nederlandse Vereniging van Binnenhavens (NVB) kunnen gratis meedoen, niet-leden be- talen 175 euro (exclusief BTW) per persoon. Elke tweede persoon van een organisatie ont- vangt 50% korting op de deelname fee.
Seminar over scheepsrecycling
HARDERWIJK Schepen moeten op een voor mens en milieu verantwoorde manier ge- recycled worden en daar zijn ook regels voor vastgesteld. Op woensdag 6 december 2017 vindt er in Harderwijk een seminar plaats van het Platform Schone Scheepvaart over ‘Scheepsrecycling en Inventaris van Gevaarlijke Materialen (IHM)’.
Om het sloopproces te reguleren, heeſt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) in 2009 het Internationaal Verdrag van Hongkong voor het veilig en milieuvriendelijk recyclen van schepen aangenomen. Dit verdrag is echter nog niet van kracht. Eind 2013 is wel de Europese scheepsrecyclingverordening EU/1257/2013 in werking getreden. De eisen in de verordening komen in grote lijnen overeen met de eisen van het verdrag. Een van die eisen is dat schepen uit- gerust moeten worden met een Inventaris van
Gevaarlijke Materialen (Inventory of Hazardous Materials – IHM).
Praktijk Het seminar belicht alle kanten van de IHM, zo- wel theorie als praktijk en geeſt daarmee ant- woord op heel veel vragen. Wat zijn de regels en hoe werken die? Wat betekent dat voor be- staande schepen en wat vraagt dit alles van de scheepseigenaar, werf en toeleveranciers? Voor scheepsrecycling geeſt dit betaalde se- minar de stand van zaken ten aanzien van be- staande regelgeving. Aanvang 14.00 uur en de voertaal is Nederlands. Het programma wordt afgesloten met een netwerkborrel. Deze biedt voldoende gelegenheid om verder in discussie te gaan met de sprekers. Voor meer informatie is te verkrijgen bij Sander den Heijer, sectorma- nager bij Netherlands Maritime Technology (
heijer@maritimetechnology.nl).
jaren 80. Daarnaast ben ik bestuurslid van de Rotterdam Port Promotion Council (RPPC). Wanneer er bijvoorbeeld delegaties uit Duitstalige landen, dus ook uit Zwitserland, komen, neem ik de ontvangst vaak voor mijn rekening. Daarnaast heeſt Danser Group in 2006 een overname gedaan waardoor we een eigen vestiging hebben in Bazel. Ik denk dat dit soort dingen zeker meegespeeld hebben”.
Wat wilt u gaan doen als consul? “Ik heb een opgave meegekregen vanuit Zwitserland. Welke precies kan ik niet vertel- len, maar ik ga de Zwitserse belangen zo goed mogelijk vertegenwoordigen. Niet alleen de burgerbelangen, maar ook vooral die van be- drijven. Zorgen dat de contacten die goed zijn, goed blijven, nog beter worden en mogelijker- wijze uitbreiden”.
Hoe komt de binnenvaart terug in uw werk als consul?
“Ik ben benoemd tot honorair consul in Rotterdam. Ook voor Amsterdam is er een honorair consul. Dat is niet onlogisch: Rot- terdam heeſt een grote zeehaven, Amsterdam een luchthaven. Rotterdam is een enorm
belangrijke haven voor de Alpenstaat; deze is via de Rijn rechtstreeks verbonden met Bazel, de toegangspoort tot Zwitserland. Het is van groot belang dat de goederenverbindingen, via de Rijn of het spoor, tussen Rotterdam en Zwitserland optimaal zijn en blijven en onder andere hiervoor wil ik me graag inzetten”.
Maelissa en de binnenvaart Ben Maelissa is managing director van de Danser Group. Het bedrijf vervoert contai- ners vanuit onder meer Rotterdam naar de achterlandbestemmingen in Benelux, Frankrijk en dus ook Zwitserland. Daar- naast is hij lid van de raad van bestuur van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart en het International Container Barge Operators (ICBO) en lid van de ad- viesraad van InlandLinks: een systeem dat onder meer de rail- en bargeverbindingen tussen Rotterdam en ruim 150 Europese inland terminals toont. Als honorair consul kan Maelissa bijvoorbeeld de verbindingen leggen tussen Zwitserse bedrijven en Neder- landse binnenvaartondernemingen.
Expolaen bestendigt voortbestaan vakbeurs Open Scheepvaartdagen
Peleman zal net als voorgaande jaren en ook in de toekomst de verkoop van expositieruimte voor zijn rekening nemen.
Tinne Peeters.
ANTWERPEN Met de uitbesteding van de orga- nisatie van de beurs Open Scheepvaartdagen in Antwerpen aan Expolaen bvba heeſt het Rijn- en Binnenvaartmuseum de toekomt vei- liggesteld van deze vakbeurs. Eerder werd vooral gezocht naar aanvulling van vrijwilli- gers, om de continuïteit van de beurs te kun- nen waarborgen.
Medewerkers van het Rijn en Binnenvaartmuseum waren reeds langere tijd op zoek naar aanvulling van het team vrijwilli- gers, dat verantwoordelijk is voor de organisa- tie van de beurs. Verdeling van taken door uit- breiding en opvolging regelen binnen het team vrijwilligers bleek uiteindelijk een moeilijke opgave.
Na afloop van de beurs - eerder dit jaar - werd besloten om het veiligstellen van de continuïteit van de beurs te zoeken in gesprekken met orga- nisaties. Uiteindelijk is gekozen voor Expolaen, een beursorganisatie die onder zaakvoering van Tinne Peeters meerdere beurzen organiseert. Voor de beurs van komend jaar kan zij rekenen op de ondersteuning van het team dat eerder de organisatie voor haar rekening nam. Maurice
Start bouw nieuwe zeesluis Terneuzen
TERNEUZEN De nieuwe minister van Infrastructuur en Waterstaat, Cora van Nieuwenhuizen (VVD), en de Vlaamse mi- nister van Mobiliteit en Openbare Werken, Ben Weyts (N-VA) hebben afgelopen maan- dag samen de starthandeling verricht voor de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen.
Dit enorme complex gaat circa 934 miljoen euro kosten en moet in 2022 gereed zijn. Bouwcombinatie Sassevaart heeſt het moge- lijk gemaakt dat de binnenvaart nog tot me- dio 2021 via de Middensluis kan passeren. (Foto Nieuwe Sluis Terneuzen)
Verandering Met de komst van organisatiekantoor Expolaen is het mogelijk om met ingang van 2018 een all- in stand te huren. Daarmee staat de stand opge- bouwd klaar en hoeſt door de exposant alleen maar te worden ingericht. Ook de organisatie van de horeca zal komend jaar een verandering ondergaan. “De Open Scheepvaartdagen is een beurs die zich in de afgelopen jaren heeſt bewe- zen en een sterke formule heeſt in de binnen- vaart. Ik vind het mooi hierin met mijn organi- satie een bijdrage te mogen leveren en kijk uit naar de eerste editie waarin wij hierin een rol mogen spelen”, zo licht Peeters toe.
De Waagnatie, waarin de beurs traditioneel wordt georganiseerd, heeſt de huurprijzen voor de organisatie aangepast. Hiermee wil dit expo- en eventcenter in de nabije toekomst dringende herstelwerkzaamheden uitvoeren aan het iconi- sche, voormalig havendepot aan de Schelde. De organisatie is er evenwel in geslaagd om de prij- zen voor de vierkante meters toch op hetzelfde niveau te kunnen houden, maar kan er niet aan ontkomen hierdoor wel de elektriciteit apart te gaan afrekenen.
Inschrijven In het komend jaar staat er dus weer een sterk team voor de sector klaar om het belang- stellend publiek en vakgenoten op 23, 24 en 25 maart te ontvangen. Exposanten kunnen nog steeds inschrijven. Contact hiervoor kan worden opgenomen met Maurice Peleman, tel. +32 477 418093,
maurice@osd-antwerpen.be. Voor het aanbod van all-in standbouw of geper- sonaliseerde bouw kan contact worden opgeno- men met Tinne Peeters, +32 485 995542.
Prinses Margrietsluis langer bediend
LEMMER De Prinses Margrietsluis ten westen van Lemmer wordt voortaan ook in de win- ter langer bediend op zondag. De bediening is dan van 06.00 tot 20.00 uur.
De Prinses Margrietsluis in het Prinses Margrietkanaal (Friesland) is onderdeel van de Hoofdvaarweg Lemmer-Delfzijl.
Hiermee wil Rijkswaterstaat ook op zondag een betere bereikbaarheid realiseren op de route vanuit Groningen naar Rotterdam. Per jaar gaan er ruim 200.000 containers over deze route.
Op maandag tot en met vrijdag wordt de sluis 24 uur per dag bediend. Op zaterdagen is het van middernacht tot acht uur ’s avonds en nu elke zondag van 06.00 tot 20.00 uur.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64