1013 | WEEK 16-17 19 APRIL 2023
EBU-SECRETARIS MAIRA VAN HELVOIRT: ‘Komend riviercruisevaartseizoen ziet er hoopvol uit’
ROTTERDAM De riviercruisevaart heeſt het de laatste jaren niet makkelijk gehad. De sector was ‘booming’, totdat eind 2019 corona zijn intrede deed en de passagiersvaart (bijna) stilviel. Met leningen van de staat krabbel- de de sector langzaam weer overeind, totdat begin 2022 de oorlog in Oekraïne uitbrak. Een nieuwe klap. ‘Het is oorlog in Europa, we blijven liever thuis’, dachten immers veel Amerikaanse reizigers.
41
SANNE VERHOEFF
Ondanks alle tegenslag is de sector voor een groot deel overeind gebleven, mede dankzij de veerkracht en flexibiliteit van de rederij- en. Iets om met trots op terug te kijken, aldus Maira van Helvoirt, secretaris van het passa- giersvaartcomité van reders-/ werkgeversclub European Barge Union (EBU). Momenteel vormt het vinden van bemanning en hore- capersoneel de grootste uitdaging.
Het stof van de oorlog in Oekraïne en de ge- volgen daarvan voor de riviercruisevaart is volgens EBU-secretaris Van Helvoirt inmid- dels een beetje neergedaald. Het heeſt ech- ter ook impact gehad op het aantal beman- ningsleden. “Een deel van de bemanning van de riviercruisevaart was afkomstig uit Oekraïne, zij moesten naar huis om mee te vechten. Daarnaast hebben veel rederijen Oekraïense gezinnen geholpen, in die zin had het ook impact op persoonlijk vlak. Een aan- tal riviercruiseschepen is zelfs ingezet als tij- delijke opvang.” Het komende seizoen ziet er volgens haar over het algemeen beter uit. “De bezettingsgraad is niet optimaal maar het is hoopvol.”
Mondjesmaat Het is niet zo dat de passagiersvaart in coro- natijd helemaal stil heeſt gelegen, er is wel ge- varen maar mondjesmaat. Van Helvoirt: “Het is gebleken dat de sector in staat was om, on- danks alle regels, door te gaan. Vaarplannen moesten regelmatig worden aangepast om- dat er regelmatig een land op slot ging. Dit was een aanslag op de veerkracht en flexibili- teit van de rederijen maar het is ze wel gelukt. Dat is iets om met trots op terug te kijken. Ook de GGD-afdelingen die langskwamen voor controles aan boord, waren vol lof over de sector.”
En: “Natuurlijk, financieel is het een ramp ge- weest. Deze werkwijze geeſt echter wel ver- trouwen in de toekomst. Daarbij: de sector was niet geheel onbekend met de protocol- len die worden ingezet bij besmettingen aan boord. De cruisevaart heeſt al langer ervaring met uitbraken. Denk bijvoorbeeld aan het besmettelijke norovirus, de veroorzaker van buikgriep. Dit komt af en toe voor en dan gel- den er vergelijkbare procedures die ook bij corona ingezet kunnen worden. De systemen die zijn ingevoerd om hiermee om te gaan, zijn inmiddels ingesleten.”
Een aantal rederijen is intussen failliet ge- gaan. Het grootste deel is echter overeind ge- bleven, mede dankzij steun van de overheid. Die steun moet echter wel terugbetaald wor- den en dat geld moet nog verdiend worden. Daarom is het is volgens de EBU-secretaris nog te vroeg om te zeggen of de sector er zon- der kleerscheuren vanaf is gekomen. De echte effecten moeten nog blijken.
Onderhandelen In de coronatijd heeſt de EBU vooral heel veel onderhandeld met overheden. Volgens Van Helvoirt is er daarbij continu gehamerd op het ontwikkelen van internationale standaar- den met betrekking tot de maatregelen. Voor een internationale sector als de riviercruise- vaart is het immers niet haalbaar om in elke lidstaat met afwijkende maatregelen gecon- fronteerd te worden: verschillende social dis- tances, schermen tussen tafels verplicht of juist verboden. Dit is echter niet opgepakt door de lidstaten. Daarom heeſt de sector uit- eindelijk zelf een samenhangend pakket aan maatregelen opgesteld. “We zijn gekomen tot twee sets maatregelen: eentje gericht op het voorkomen van een uitbraak en één op het managen van een uitbraak”, aldus de EBU-secretaris.
Grootste uitdaging Na corona is nu het vinden van nautische be- manning en horecapersoneel de grootste uit- daging. Van Helvoirt: “Voor de riviercruise- vaart zijn er bemanningsleden beschikbaar vanuit de zeecruisevaart. Ze zijn hoog op- geleid en zeer gemotiveerd maar struikelen nu echter over het feit dat ze in Nederland
examens moeten doen in het Nederlands. Als EBU gaan we daarom met het ministe- rie in gesprek over de mogelijkheden om hier een oplossing voor te vinden. Het is bij- voorbeeld een optie om de examens in het Engels te doen echter… die examens zijn er nu niet. Om dit aan te bieden, moet er wel ge- noeg animo zijn. Wij weten dat die animo er is maar het moet ook aangetoond worden. Daarnaast is het belangrijk een modus te vin- den waarbij ook het veiligheidsaspect van de taalbarrière geregeld is. Aan de kennis van de mensen schort het niet, alleen de taal vormt een barrière.”
Negatieve geluiden EBU is ook druk bezig met de arbeidsomstan- digheden/ sociale zekerheid voor beman- ningsleden. Hiervoor wordt constructief over- leg gevoerd met de vakbonden (Nautilus en ETF). Deze gesprekken zijn nodig omdat er in het verleden regelmatig negatieve geluiden in de pers verschenen over de werkomstandig- heden in de riviercruisevaart.
Van Helvoirt legt uit: “Personeel zou slecht worden betaald, moet de eigen uniformen be- talen en paspoorten zouden worden ingeno- men. Dit is echter een kwestie van perceptie, het is allemaal uit te leggen. Natuurlijk, we moeten eerlijk zijn: het is soms heel hard wer- ken aan boord. Er staat echter ook veel te- genover. Aan het eind van het seizoen wordt het personeel nog maanden doorbetaald ter- wijl er niet gewerkt wordt. Het loon is daar- mee uitgesmeerd over een lange periode. Ja, personeel betaalt bij sommige rederijen voor het uniform maar dit moet gezien worden als
borg. Na inlevering van het uniform, krijgt ie- dereen zijn geld weer terug. Dit voorkomt dat er slordig met het uniform wordt omgegaan. Paspoorten worden inderdaad verzameld, echter niet omdat mensen niet weg zouden mogen. Wel omdat als er middenin de nacht controles zijn, niet iedereen uit zijn bed ge- trommeld hoeſt te worden om zijn of haar paspoort te laten zien.”
Complexe sector Volgens Van Helvoirt is het belangrijk dat vakbonden goed weten hoe de sector in el- kaar steekt. “Er zijn vaak zoveel partijen be- trokken, de vakbonden denken dan: wie is er dan verantwoordelijk voor het personeel? De riviercruisevaart is een hele complexe sector, het is belangrijk dit uit te leggen aan de vak- bonden. Inmiddels zijn de gesprekken con- structief en is er meer wederzijds begrip. Zo wil EBU samen met de vakbonden een frame- work contract opstellen waarin staat hoe er met medewerkers wordt omgegaan. Een pro- ces in wording.'' De sociale zekerheid is vol- gens Van Helvoirt een lastige zaak. In welk land moet je sociale zekerheid afsluiten als je werkt voor een rederij in land 1, vaart in land 2 en woont in land 3?
“We moeten er het beste van maken met de mogelijkheden die er zijn”, aldus de EBU- secretaris. Het belangrijkste is dat beman- ningsleden weten bij wie zij kunnen aanklop- pen als ze (bijvoorbeeld) arbeidsongeschikt worden. In juni vindt de volgende sessie met de vakbonden plaats. Van Helvoirt hoopt dat het framework-contract voor het vaarseizoen 2024 rond is.
EBU-secretaris Maira van Helvoirt.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68