024 Analyse
UITGELICHT
‘Het verschil tussen gecontracteerde en
ongecontracteerde zorg
wordt niet verder vergroot. De vrije artsenkeuze is essentieel.’ (BBB)
‘Stoppen met betuttelingsbeleid
vanuit de overheid: steun voor Preventieakkoord intrekken.’ (Forum voor Democratie)
‘Zorgaanbieders die kostenbesparend
werken, moeten daar niet fi nancieel voor worden gestraft.’ (Volt)
‘Parkeerkosten bij ziekenhuizen en
zorginstellingen worden verlaagd, waar mogelijk tot nul.’ (50PLUS)
is en niet de zorgverzekeraar.’ Ook wil BBB iets doen aan de onderhandelings- macht van verzekeraars: die moeten voortaan ‘afspraken maken met collec- tieven (zoals brancheverenigingen) en niet met individuele zorgverleners’.
Dominerende mantra Minder regels, administratie en bureau- cratie, en herstel van de autonomie van de zorgprofessional – het is een domi- nerende mantra over de volle breedte van het politieke spectrum. ‘Minder handen aan het bureau, meer aan het bed’, wil de VVD, door bij voorbeeld het schrappen van dubbele uitvragen door toezichthouders. ‘Minder knellende regels en afvinklij stjes’ wil D66, en ‘waar er een regel bij komt, moet er ook één weg’. (Nee, vindt JA21: voor elke nieuwe regel moeten er twee vervallen.) Het CDA wil ‘een omslag van beroeps- zeer naar beroepseer, naar erkenning voor artsen en verplegers’, en Groen- Links-PvdA wil speciaal ‘de administra- tieplicht voor huisartsen terugdringen’. Ook voor BIJ 1 komt ‘de zorgprofessio-
nal weer aan het roer, en niet langer mogen regeltjes, fi nanciële verant- woording en overheidsinstanties de dienst uitmaken’, dit onder meer door ‘tij dschrij ven af te schaff en’. De SGP wil ‘als stip aan de horizon: halvering van de regeldruk’, en noemt speciaal de regels voor onvrij willige zorg. BBB ‘draait de bewij slast om: op aangeven van brancheverenigingen worden regels geschrapt tenzij de regelstellen- de instantie kan bewij zen dat de regel noodzakelij k is’. Maar dit is niet het hele verhaal. In één moeite door met al die voorstellen
tot ‘ontregeling’, staan in veel program- ma’s óók voorstellen die de controle over het doen en laten van zorgaanbieders juist vergroten. Rode draad is hier de bezorgdheid over de hoge kosten van ‘niet-passende’ en ‘niet-zinnige’ zorg, vooral in de tweede lij n, waar het gangbare bekostigingsmodel te veel ‘perverse prikkels’ kent, gericht op zo- veel mogelij k behandelen. Dit begint al bij de VVD, die wil dat medisch specia- listen zelf die prikkels gaan aanpakken. En als zij die verantwoordelij kheid onvoldoende nemen, ‘komen we met regelgeving zodat medisch specialisten in loondienst gaan’. De VVD wil ‘bekos- tigen op basis van het behaalde resultaat voor de patiënt en niet op de hoeveel- heid behandelingen’. En: ‘een versterkte rol voor toezichthouders’, omwille van een ‘stevige positie voor de patiënt’ en het aanpakken van ‘onbetrouwbare zorgaanbieders en zorgaanbieders die slechte kwaliteit leveren’.
In loondienst Dat medisch specialisten (sowieso) in loondienst moeten, is te vinden in de programma’s van D66, CDA, Christen- Unie, GroenLinks-PvdA, SP, Volt en Partij voor de Dieren. 50PLUS wil zelfs ‘alle artsen en specialisten in loondienst brengen’. PVV en BBB spreken zich hier niet over uit. Alleen Forum voor Demo- cra tie kiest expliciet voor ‘maatschap- pen i.p.v. loondienst’, als sleutel tot ‘kleinschalige medische zorg’. D66 wil net als de VVD dat de vergoe-
ding van zorg wordt gebaseerd op ‘de toegevoegde waarde voor de patiënt en niet op het aantal behandelingen’, en dat ‘volumenormen worden opgehoogd’.
<
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92