search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
Tekst: Femmie Goudswaard Beeld: Shutterstock


peren N


iets zo ontspannend als autonoom zeilen of motorbootvaren. Messing around in boats, zoals de Engelsen het relaxte watersportleven zo mooi plegen te omschrijven,


zou zomaar eens een goed alternatief voor een cursus mindfulness kunnen zijn. En iedereen kan het, want om te varen bent u in principe niet verplicht eerst een cursus te volgen. In Nederland mag iedereen zonder


papieren schipper worden van een boot, mits die qua lengte onder de 15 meter blijft en niet harder kan dan 20 km per uur. Nogal wat watersporters in ons land zijn dan ook autodidact; ze hebben de kunst afgekeken van anderen of zijn door schade en schande wijs geworden. Vaak al op jonge leeftijd, dat wel. Want naarmate men ouder wordt, neemt de jeugdige overmoed om niet gehinderd door enige kennis het water op te gaan, natuurlijk wel af. Als weldenkende vol- wassene met de nodige verantwoor- delijkheden wilt u vanzelfsprekend niet uw veiligheid en die van dierbare medeopvarenden of anderen op het spel zetten. Vooraf iets van toeten en blazen weten, geniet dus de voorkeur.


Erkende opleiders Zeker wanneer u wilt gaan zeilen, zult u eerst een paar lessen moeten nemen om de basis ervan een beetje onder de knie te krijgen. Dat hoeft niet vervelend of nodeloos tijdrovend te zijn. Meezeilen met vrienden combineert alvast het nut- tige met het aangename, al is het meestal beter om het geven van zeillessen aan professionals over te laten. Op internet zijn tal van aanbieders te vinden die ge- degen cursussen voor volwassenen geven.


Niets zo ‘mindful’ als zelf aan het roer staan van een zeil- of motorjacht. Maar hoe pakt u het aan als u dat nog nooit heeft gedaan?


Kies liefst voor een door de CWO (Com- missie Watersport Opleidingen) erkende zeilschool. Die brengt u niet alleen de fijne kneepjes van het zeilen bij, maar maakt u ook wegwijs op het gebied van (verkeers)regels op het water, manoeu- vreren, aanleggen en van wal steken, een brug en/of sluis nemen, enzovoort. Kennis die ook van belang is wanneer u met een motorboot op pad wilt. Ook voor die discipline bestaan cursussen die u op weg kunnen helpen. Zeker aan te raden wanneer de motorboot waarmee u gaat varen niet zo wendbaar is en wanneer u drukke vaargebieden gaat frequenteren. Wie theoretisch goed beslagen ten ijs


wil komen, haalt ook zijn vaarbewijzen. Vaarbewijs I moet u sowieso op zak heb- ben wanneer u een boot wilt besturen die langer is dan 15 meter en/of harder kan dan 20 km per uur. Maar ook als u in het buitenland een boot wilt huren. Naar een geldig vaarbewijs of International Certi- ficate of Competence (ICC) wordt in veel landen expliciet gevraagd vóór u een boot meekrijgt. Daarnaast is er Vaarbewijs II.


voorkeur om vooraf iets van toeten en blazen te weten


Het examen daarvoor haalt u wanneer u zich de theorie van het navigeren vol- doende eigen heeft gemaakt. Leren voor de vaarbewijzen kan bijvoorbeeld via de Vaarbewijs Academy van de ANWB. Via de website van deze Academy (vaarbewijs. academy) kunt u de benodigde cursus- boeken voor de vaarbewijzen bestellen,


Het geniet de


zien waar cursussen klassikaal te volgen zijn en u opgeven voor online cursussen. Ook kunt u er terecht voor speciale aan de vaarbewijzen gelinkte praktijklessen. Een all-in-one-pakket behoort ook tot de mogelijkheden. Examens kunt u doen bij de Stichting Vamex (zie vamex.nl).


Avondcursussen Natuurlijk is het als schipper in spe, goed om boeken en lesmateriaal door te nemen. Maar het varen zelf leert u het best in de praktijk. Op een boot in beweging worden uw beslissingen en handelingen namelijk meteen beloond of afgestraft. Het kan bovendien heel leuk zijn om, onder het toeziend oog van een instructeur, met andere vol- wassenen die letterlijk ‘in hetzelfde schuitje’ zitten, het varen proefonder- vindelijk te leren. Dit hoeft overigens niet in groepsverband wanneer u dat niet aanspreekt of als u groepslessen, al dan niet terecht, ziet als een onover- komelijke en vertragende hindernis in uw leerproces. U kunt namelijk desge- wenst ook met z’n tweeën (of privé) les nemen. Dat kan zelfs op uw eigen boot en eventueel ook in het buitenland. Maar hoe heerlijk het schipperen


ook kan zijn, het is raadzaam om niet meteen te hard van stapel te lopen. Hals- overkop een boot kopen en meteen een hele vakantie aan boord doorbrengen, is zonde van het geld en de tijd, als op het water zijn u toch niet zo goed bevalt als u had verwacht. Begin dus rustig. Liefst met een (introductie)cursus op maat. Eentje die u ook logistiek het beste schikt. Zo worden er ‘s zomers bijvoor- beeld diverse avondcursussen op het water georganiseerd die u na werktijd zou kunnen volgen. Een ontspannende manier om de dag mee af te sluiten.


ArtsenAuto juni 2016 041


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65  |  Page 66  |  Page 67  |  Page 68  |  Page 69  |  Page 70  |  Page 71  |  Page 72  |  Page 73  |  Page 74  |  Page 75  |  Page 76  |  Page 77  |  Page 78  |  Page 79  |  Page 80  |  Page 81  |  Page 82  |  Page 83  |  Page 84  |  Page 85  |  Page 86  |  Page 87  |  Page 88  |  Page 89  |  Page 90  |  Page 91  |  Page 92