et voorjaar is begonnen en de meeste jachteigenaren hebben hun vaarplan- nen voor 2012 grotendeels al ingevuld. Aan het onderhoud van afgelopen winter is of wordt de laatste hand gelegd; tijd om de rust van het water weer
op te zoeken.
Voor sommige eigenaren zal er dit seizoen niet veel veranderen, voor anderen ligt er de wens om groter, kleiner of anders te gaan varen. Veranderingen brengen al snel allerlei financiële vraagstukken met zich mee. Als je kleiner wilt gaan varen is de vraag, hoe ga ik mijn huidige boot verko- pen en wat is de waarde. Bij de stap naar een groter jacht doet de vraag zich voor wat voor jacht wil ik kopen, nieuw, gebruikt, tot welke prijsklasse wil ik gaan en wat doe ik met het huidige jacht? Zelf verkopen, via de makelaar, inruilen? Bestaat of kan dat? Voor veel van deze vraagstukken kunt u bij de diverse vakspecialisten terecht. Blijft over wat kan er op financieel gebied? Sinds enkele maanden is er weer tradi- tionele jachtfinanciering op de markt te verkrijgen. De financiering wordt gebaseerd op de financiële welstand van de klant en gecombineerd met een eerste hypotheek op het jacht. De jachthypotheek is beschik- baar voor jachten tot circa 10 miljoen euro (financiering tot circa 7 miljoen euro).
Daarmee kan een groot gedeelte van de vraag uit de markt weer worden bediend. De focus ligt in eerste instantie op relaties in noordwest-Europa. De financiering kan zowel voor nieuwe als bestaande jachten worden aangevraagd.
Ruilbeurs
Een andere interessante komst op de markt is de website www.premiumbro- kerexchange.com. Dit is een platform waar professionele marktpartijen zoals make- laars, dealers en werven terecht kunnen met hun jachtaanbod. Het unieke aan de site en de formule is de match die er ge- maakt kan worden. De site brengt aanbie- ders van jachten, vastgoed of vliegtuigen bij elkaar, die bereid zijn op hun te koop aangeboden object iets in te ruilen. Stel, een eigenaar heeft een luxe jacht in het Caribisch Gebied, maar is tot de ont- dekking gekomen dat hij niet of nauwelijks vaart en graag een vaste stek in zuid- Frankrijk wil hebben. Deze kan dan, via de
makelaar, op de site kenbaar maken dat hij op de verkoop van zijn jacht bereid is eventueel een woning in te ruilen. Kortom een site die voorziet in de snel groeiende behoefte van part exchange. Het product sluit ook prima aan bij de service zoals die wordt verleend door Yachtnote, welke Seller Finance aanbiedt. (www.yachtnote.com).
Nieuwe invalshoek Wat kunnen ondernemers hiermee? Zij kunnen deze instrumenten actief betrek- ken ter ondersteuning van hun dagelijkse verkoopgesprekken. Het biedt een verfris- sende nieuwe invalshoek die ook de klant weer open kan stellen voor andere wegen en besluiten. Maar ook voor de onder- nemers zelf (zowel binnen als buiten de watersport) is een alternatieve financiering ontwikkeld, in samenwerking met onderne- mers. De mogelijkheid bestaat om zakelijke leningen te verstrekken, dit kan zijn ter versterking van het werkkapitaal, een investering, aflossing andere leningen, etc. De lening wordt verstrekt met als dekking een eerste of tweede hypotheek op vast- goed. Dit kan zowel zakelijk als particulier vastgoed zijn. Belangrijk is uiteraard dat er voldoende overwaarde aanwezig is.