FOTO: PETER ROEK
FOTO: PETER ROEK
FOTO: KLAAS NORG
GELUIDEN UIT DE TEELT ▶▶▶ ‘Nee, geen insporing bij kool’ Koen Neyens
‘Werkplanning aanhouden’
PAPRIKA Op de locatie van VGT in het Zeeuwse West- dorpe is de teeltwisseling in volle gang. Die is vooraf grondig gepland. Alles is goed doorge- sproken met de loonwerkers, en de teeltver- antwoordelijken hebben gelukkig al een aan- tal jaren ervaring met wat er komt kijken tijdens de teeltwisselingen. Koen Neyens: “Het is nu zaak dat iedereen die werkplanning goed respecteert, zodat alles goed en op tijd wordt uitgevoerd. We hopen dat het op schema gaat, en dat we niet ge- confronteerd worden met storingen aan ver- snipperaars of andere apparatuur van loon- werkers.” Als de nieuwe teelt straks op 26 november weer start, wil Neyens alle aandacht daar di- rect vanaf het begin volledig op kunnen rich- ten. “We willen daarom dat alles, maar dan ook alles aan voorbereidende werkzaamhe- den, in de teeltwisselingsperiode gedaan is. Daarom pakken we er vier weken voor, al zou het best sneller kunnen. Met ertussendoor nog een bewust niet ingeplande zaterdag, die we kunnen gebruiken mocht er toch links of rechts iets mis lopen, in de planning of door storingen.” Behalve het uitvoeren van de schoonmaak- werkzaamheden, worden ook andere beno- digde voorbereidingen tijdens de teeltwisse- lingsperiode uitgevoerd. Zoals het onderhoud en afstellen van de ketelbranders. “En er komt ook nieuwe software in de kli- maatcomputer. Zulke dingen doen we ook nu. Dan kun je het goed testen. Want als er storingen zijn of dat de computer wegvalt, dan kan dat beter nu gebeuren. En niet straks als er planten in de kas staan tijdens de teelt.”
SLUITKOOL “Sinds precies een maand zijn we aan het oog- sten”, vertelt Arno Engel op 1 november. “We oogsten duidelijk minder, ik denk toch snel zo’n 20%. Dat komt door de kleinere kolen. Toch heb ik niet te klagen, want een productie van rond 80 ton per hectare is voor dit jaar helemaal niet ver- keerd. In de Denen halen we zelfs 100 ton. We moeten nog 13 hectare snijden, dat zijn de gro- tere kolen van 2,5 tot 3,5 kilo. Die zijn in de laat- ste twee maanden toch nog behoorlijk bijge- groeid.” Engel verklaart het voor een groot deel door de zwaardere kleigrond waarop hij rond Oudkarspel teelt. “We hebben alleen de vroege plantingen na het planten beregend om ze aan de groei te krijgen. Ik vind het te link om bewaar- kool te gaan beregenen.” Engel schat in dat ze wel goed te bewaren zijn. “Het grootste pro- bleem was trips. Er zijn wel verschillen per ras. We hebben heel intensief bestreden, maar je ziet
Arno Engel
toch schade. Gelukkig leidt de schade door trips niet perse tot mindere bewaarkwaliteit. De druk van schimmels is daarop veel meer van invloed, maar die was niet groot.” Bovendien gaat de kool mooi droog de bewaring in. “Ja, van insporing tij- dens het oogsten is dit jaar geen sprake.”
Veel meer sluitkool op
gfactueel.nl gfactueel.nl
‘Met een muziekje op gewoon goed snoeien’
Johan van Waes
HARDFRUIT De laatste dagen is het watertekort in het Zeeuwse Schoondijke voor een deel opgelost: ruim 50 millimeter regenwater heeft het vocht- gehalte in de grond weer een beetje aangevuld. De werkzaamheden op het akkerbouwgedeelte van het bedrijf van Johan Waes zijn gedaan. De akkers zijn geploegd en de boomgaard is met dit weer prima berijdbaar. Waes is begonnen met de snoei van de jonge perenbomen. Hij snoeit nu eerst gedeeltes zelf om inzicht te krijgen in de hoeveelheid knoppen. Zijn eerste indruk is dat er voldoende knoppen zitten, ondanks de goede oogst van dit jaar. Over anderhalve week wordt
er gestart met de snoei door de Poolse mede- werkers. De Red Prince appelbomen, die aange- plant zijn als ‘mur frutier’, heeft Waes door de weersomstandigheden al mechanisch gesnoeid. Daarna gaan de snoeiers nog een paar keer langs de bomen om een onderdeel aan te pakken. Fo- cus is hierbij het toverwoord. Waes geeft aan dat hij heeft gemerkt dat als hij de werkzaamheden in stukjes opknipt de taken meer gestandaardi- seerd worden en er automatisme ontstaat bij de medewerkers. “Het moet zo zijn dat de snoeiers niet te veel hoeven na te denken bij het werk en tijdens het horen van een muziekje gewoon goed snoeien”, vertelt Waes. De komende maan- den zal de focus liggen op het snoeien van het middenstuk van de boom. De snoeiers krijgen de opdracht om drie tot vijf knippen te zetten en de onderste takken op te knippen. Waes gebruikt de wintermaanden niet alleen om te snoeien. Hij volgt nieuwe ontwikkelingen en kijkt terug op het afgelopen jaar om te ontdekken of er dingen beter en efficiënter kunnen op het bedrijf. “Fruit telen is niet alleen snoeien in de winter, maar on- dernemerschap is rondkijken, leren en jezelf en het bedrijf ontwikkelen”, aldus Waes.
▶GROENTEN & FRUIT | 9 november 2018 17
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56