maximaal toegestane 2.900 motortoeren draaien de achterwielen met circa 60 kilometer per uur rond. De as zit rechtstreeks aan het chassis beves- tigd, de vering is verwijderd.
as. In het reglement stond toen nog dat de achter- as moest bestaan uit originele truckdelen die zon- der laswerk aan elkaar passen. Door slim combine- ren ontstond een achteras met naafreductie, een sterk differentieel en een grote vertraging. De nog originele versnellingsbak werd buitenspel gezet en de pignon-as draait hetzelfde toerental als de motor. Dit scheelt weer aandrijfverliezen. Bij de
Schades Met een geschat vermogen van ruim 3.500 pk is de truck, als hij heel blijft, schier onverslaanbaar. Van de elf competitiewedstrijden sloot hij er zeven winnend af. Op de wedstrijd in Assen begin dit jaar boog de reactiestang krom die de achteras op zijn plek moet houden. Hierdoor stond de achteras dermate uit het lood, dat de bouten van de klem- velg het chassis raakten. De koppen van de bouten werden afgeknipt en de truck viel met een lekke band stil. De grootste schades dit jaar zijn echter aan de tur- bo’s. Bij een druk van rond 6 bar verlaat de lucht de turbo’s met een temperatuur van tegen de 400 graden. Door deze grote hitte vervormen de inlaatwielen, waarna ze tegen het inlaathuis aanlo- pen. Als de ene eraf klapt, dan vertoont de andere ook al de eerste verschijnselen van de naderende plof. Het team moet dus altijd twee turbo’s tegelijk vervangen. De datalogger registreert van beide turbo’s de druk, het toerental en de temperatuur. Duidelijk is te zien dat lange runs voorbij de 120 meter funest zijn voor de levensduur, zegt Frank. “Je ziet de temperatuur dan omhoog gaan. Van alle turbo’s die we inmiddels verspeelden, hadden we een mooi huis kunnen bouwen.”
Kampioenschap verspeeld In Montfoort op 10 augustus jl. gaf weer een turbo de geest, al na 30 meter in de kwalificatiepull. Dat kostte twaalf dure punten. De belangrijkste con-
De Fiat/Iveco-cilinderkoppen hebben vier kleppen per cilinder. Beide inlaatkleppen hebben hun eigen inlaat- kanaal, wat voor een betere cilindervulling zorgt.
current won de wedstrijd. “Was het pas in de finale gebeurd, dan waren we minder punten misgelo- pen”, aldus Maarten. “Reëel gezien kunnen we het competitiekampioenschap nu wel vergeten: ne- gen punten achterstand met nog één wedstrijd te gaan, dat dichten we niet op eigen kracht.” De werkzaamheden voor komende winter zijn af- hankelijk van eventuele wijzigingen in het regle- ment. De trucks ontwikkelen inmiddels zoveel ver- mogen dat de sleepwagen moeite heeft om ze nog stil te krijgen. En ze zetten de complete baan op z’n kop. Gesproken wordt over een langere ket- ting aan de sleepwagen, een lagere trekhaak, of een verlaging van het eigen gewicht van 8,5 naar 8 ton. Eén ding is zeker, de mannen achter ’s lands sterkste truck hoeven zich niet te vervelen!
TEKST: RUBEN FORTUIN FOTO’S: VAN ASSENDELFT, TEAM RHINOROCKET
Een nadere inspectie laat zien dat de vanen al verbogen zijn, er zijn hapjes uit de tips van de vanen gebroken, en de bodem van het wiel is gegolfd.
Onder de lange kap van de oorspronkelijke V10 is het behoorlijk vol met een V8 voor- zien van twee dikke turbo’s.
83 TREKKER OKTOBER 2019
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92