Julkisten menojen prosenttiosuus bkt:sta Prosenttia BKT:ta
TANSKA RANSKA SUOMI BELGIA RUOTSI ITÄVALTA ITALIA ALANKOMAAT SLOVENIA UNKARI EU27
PORTUGALI ISO-BRITANNIA KREIKKA KYPROS SAKSA MALTA TSEKKI ESPANJA LUXEMBURG IRLANTI PUOLA VIRO BULGARIA SLOVAKIA ROMANIA LIETTUA LATVIA
0 10 20 30 40 50
Lähde: Euroopan komission talousennuste 5/2013
ta näyttää olevan vaikea luopua. Hallituksen päätös karsia mil-
jardilla eurolla kuntien tehtäviä on oikeansuuntainen. Valitetta- vasti se ei riitä. Julkisen velan tait- taminen edellyttää lisää hankalia säästö- ja rakennepäätöksiä. Suomi on paisuvan velkaongel-
mansa kanssa nukkunut ruususen unta paljolti sen takia, että emme missään vaiheessa ole rikkoneet EU:n kolmen prosentin koko jul- kisen talouden alijäämärajaa. Tämä puolestaan johtuu sii- tä, että eläkejärjestelmän ylijää- mä sisältyy julkisen talouden ta- sapainolaskelmaan. Menettely on oikea, mutta julkisen velan kerty- misen kannalta on oleellista tar- kastella vain valtion ja kuntien ali- jäämää. Tämä eläkejärjestelmän ylijää- mästä puhdistettu vaje on tänä vuonna Suomessa lähes viisi pro- senttia suhteessa kokonaistuotan- toon. Se on yli prosenttiyksikön enemmän kuin EU-maiden kes- kiarvo.
Vastaava ekonomisti Simo Pinomaa, EK
Kommentti
”Kuntaliitokset eivät ainakaan lyhyellä aikavälillä tuo säästö- jä, koska henkilöstöl- lä on liitostilantees- sa viiden vuoden irti- sanomissuoja. Lisäksi uuden kunnan palkat harmonisoidaan kor- keamman palkkata- son mukaan.”
Simo Pinomaa 60
Talous minuutti
Viinaveroa ylös vai alas?
ALKOHOLIJUOMAVEROA kannetaan kuluvan vuoden aikana noin 1,4 mil- jardia euroa. Kysymys on varsin mer- kittävästä verosta valtion tulojen kan- nalta. Alkoholijuomaveron tuotto on yli kaksinkertainen perintö- ja lahja- veron tuottoon verrattuna. Ei siis ole yhdentekevää, miten kyseistä vero- tusta kehitetään. Valtion talousarvioesityksessä vuo-
delle 2014 alkoholijuomaveroa suun- niteltiin korotettavaksi siten, että veron tuotto olisi kasvanut 125 mil- joonalla eurolla. Lähinnä lisätuottoa odotettiin kertyvän oluesta ja viineis- tä.
Ennen Suomen liittymistä Euroo-
pan unioniin rajat olivat kiinni, eikä naapurimaidemme alkoholiverotuk- sella ollut suurta merkitystä päätet- täessä alkoholijuomaveroista. Pitki- nä siirtymäaikoina tilanne jatkui samana, mutta nyt tilanne on toinen. Erityisesti ete- läisen naapurimaamme Viron kevyehkö alkoholi- verotus ja rajojen aukea- minen ovat tosiseikkoja, jotka on otettava myös tääl- lä huomioon. Alkoholin matkustajatuonti
näyttäisi lisääntyneen voimak- kaasti viimeisen vuoden aika- na. Kun otetaan huomioon, että matkustajatuonti on jo aiemmin nakertanut ve- ropohjaamme merkittäväs- ti, mahdollisia veronkoro- tuksia on syytä miettiä vielä kertaalleen. Verojen korotta- minen siten, että matkustaja- tuonnin määrä kasvaa entises- tään, luo haasteita verokerty- mään sekä valmisteverotuksessa että arvonlisäverotuksessa. Ulko- mailta ostetuista alkoholijuomista maksetaan molemmat ulkomaille, vaikka alkoholin käytöstä aiheutuvat kustannukset katetaan vain Suomes- ta ostetuista tuotteista kerätyillä ve- rovaroilla.
Mika Jokinen Veroasiantuntija, EK
5/2013
9
GRAAFI PETER SADE
Lähde: Euroopan komissian talousennuste (5/2013)
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60