Elinkeinoelämää ja Suomen historiaa tutkiva löytää Mikkelistä todellisen aarreaitan. Tarjolla on runsaasti tietoa yritysten vaiheista menneiltä vuosikymmeniltä.
Teksti Johanna Paasikangas-Tella ■
Kuvat Susa Junnola E
Elkan tutkijasali on kaikille avoin, ja Elkan henkilökunta opastaa tiedon etsimisessä ja asiakirjojen käytössä. Arkistossa käy vuosit- tain noin 400 tiedon- hakijaa, kertoo Jarmo Luoma-aho.
linkeinoelämän keskusarkis- toon (Elka) saapuu vuosittain reilu hyllykilometri aineistoa järjestettäväksi, luetteloitavak- si ja säilytettäväksi. Yli kolmen- kymmenen toimintavuoden ai-
kana aineistoa on kertynyt asiakirjoina noin 27 hyllykilometriä. Lisäksi Elkan kätköistä löytyy valokuvia, äänitteitä, liikkuvaa kuvaa, karttoja ja piirustuksia. ”Tänä vuonna meille on saapunut materiaa-
lia keskimääräistä enemmän, noin 2,3 hyllyki- lometriä. Tästä suurin osa on Nordean arkistoa, joka sisältää muun muassa kiinnostavaa tietoa Nordean edeltäjien KOP:n ja SYP:n vaiheista”, arkistonjohtaja Jarmo Luoma-aho kertoo. Kaikkea ei voida kuitenkaan ottaa vastaan, ainoastaan arkistojen merkityksellisimpiä osia. Esimerkiksi Nordean materiaalia oli 100 hylly- kilometrin verran, mutta Elkaan tästä tuli vain kaksi prosenttia. ”Mitä suurempi yritys, sitä paremmin tietoja
on yleensä säilytetty. Ottaisimme mielellämme vastaan enemmän aineistoa myös pieniltä yri- tyksiltä”, Luoma-aho sanoo.
Pieteetillä järjestykseen
Kun arkistoitavaa materiaalia järjestetään, sii- tä poistetaan esimerkiksi säilymistä heikentä- vät klemmarit ja niitit. Aineisto luokitellaan eri
›› 5/2013 31
TEOLLISTA MUOTOILUA
JA SOTATIETOA Elkan seinien sisältä löytyy myös Teollisen muotoilun arkisto eli Fin- nish Industrial Design Archives (FI- DA), joka aloitti toimintansa vuon- na 2010. Sen tavoitteena on kerätä systemaattisesti teollisen muotoi- lun aineistoja sekä edistää teollisen ja käyttäjälähtöisen muotoilun tut- kimusta.
Sota-arkiston aineistojen kunnos- tamisprojekti alkoi Elkassa vuonna 2007 ja valmistuu vuoden 2015 lop- puun mennessä. Sota-arkiston kun- nostamisen parissa työskentelee vuoden mittaan noin 25 henkilöä.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60