search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
FRUIT ▶▶▶


de grootste winst kan worden behaald als het gaat om middelengebruik. Er wordt onder an- dere onderzocht hoe en wanneer de gewas- weerbaarheid het beste kan worden gestimu- leerd, hoe optimaal geteeld kan worden, hoe meeldauw beheerst kan worden, en hoe plan- ten in een kas het beste afgehard kunnen wor- den. Centraal in het prototype staan drie belangrij- ke keuzes om de plantgezondheid een optima- le basis te geven: - teelt uit zaad; - op steenwolsubstraat; - alle teeltfasen in de kas. Samen met de keuze voor sterke rassen, goede hygiëne, biologische bestrijding en het indu- ceren van weerbaarheid vormt dit het nieuwe teeltsysteem.


Uit zaad Met zaad is de kans dat de teelt schoon start veel groter dan met stek. Een teelt uit zaad zou ook ideaal zijn, omdat daarmee het traject van opkweek flink kan worden ingekort: na zo’n drie maanden opkweek en een maand in de kas staat er een volop producerende plant. Dat betekent minder kans op ziekten en plagen en minder gebruik van gewasbeschermingsmid- delen. Tot nu toe zijn er uit zaad alleen doordragende rassen en die hebben – net als bij doordragers uit stek – het nadeel dat de productie minder stuurbaar en daardoor minder voorspelbaar is. De praktijk geeft vooralsnog veelal de voor- keur aan junidragers met een korte teeltcyclus die de risico’s op ziekten en plagen verkleinen en die een goed te plannen hoge productie geven. In het onderzoek wordt er vanuit ge- gaan dat junidragers uit zaad uiteindelijk ook beschikbaar zullen komen. Daarom wordt er ook aandacht besteed aan alternatieven voor koudebehandeling voor trosstrekking en voor bewaring, om oplossingen te vinden voor de huidige bezwaren bij junidragers uit zaad. Om aansluiting te houden op de praktijk worden naast een zaadras (een doordrager) ook ste- krassen (junidragers en/of doordragers) be- proefd.


Alle teeltfasen in de kas In het nieuwe teeltsysteem vinden alle teeltfa- ses in de kas plaats, zodat voor het betreffende ras het klimaat geoptimaliseerd kan worden.


40


Dat geeft de beste mogelijkheden tot sturing en tot aanmaak van het aantal gewenste tros- sen. Opkweek onder glas vermindert verder het risico op ziekten en plagen, beschermt te- gen regen, kou en wind die ziekten in de hand werken, en geeft betere omstandigheden voor de inzet van natuurlijke vijanden. Er is vooralsnog niet gekozen voor indoor-far- ming met een 100% gecontroleerde opkweek: daarin kun je alles instellen op de eisen van de plant en omdat je steriel opkweekt, kun je veel ziektes wegstrepen. Plantenkwekers zouden er goed aan doen om in de teelt uit stek daar de eerste stappen in te zetten en zo de opkweek naar een hoger ni- veau te tillen, denkt Jos Aben van de Limgroup in Horst. “De eerste generatie wordt nu in kas- sen geteeld, maar doe je dat met indoor-far- ming dan blijven de planten 100% ziektenvrij en kun je zelfs meerdere teelten per jaar doen. Daar liggen zeker kansen. Een eventuele over- stap op opkweek uit zaad kan daar goed in worden ingepast.”


Op steenwolsubstraat In het onderzoek naar duurzame teelt wordt geteeld op steenwol, waarin je voeding en wa-


▶GROENTEN & FRUIT | 26 oktober 2018


tergift optimaal kunt sturen. Bovendien ben je met steenwol verzekerd van een schone start, kan steenwol worden gerecycled en is het zon- der lozingen telen met steenwol beter haal- baar dan met kokos/veen. Steenwol heeft dan weer wel het nadeel dat de antagonisten die momenteel hier en daar gebruikt worden zich er moeilijker in lijken te vestigen, dus daar worden in het onderzoek oplossingen voor gezocht.


Junidrager Waar het onderzoek naar duurzame teelt hoopvol gestemd is over de komst van junidra- gers uit zaad, is de praktijk behoudender. Ster- ker nog: de meeste veredelaars houden het op klonale rassen. Marcel Suiker van Flevo Berry in Ens ziet voor een teler geen verschil in een ras uit zaad of uit klonen. “Belangrijkste is dat ge- kozen wordt voor robuuste rassen, om het ge- bruik aan chemie te minimaliseren en om het juiste ras voor het juiste seizoen te kiezen. Het lukt ons heel goed vooruitgang te creëren met een veredelingsstrategie gericht op smaak en duurzaamheid.” Eenzelfde geluid laat Bert Meulenbroeks van Fresh Forward in Eck en Wiel horen. “Zou je een


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48