905 | WEEK 08-09 20 FEBRUARI 2019
Havenwethouder vertrekt na lekken geheime informatie
ROTTERDAM De Rotterdamse havenwethou- der Adriaan Visser (D66) heeſt begin febru- ari zijn ontslag ingediend. Aanleiding hier- voor is de commotie naar aanleiding van een rapport van de lokale rekenkamer over het Schiekadeblok-debacle. Visser was tevens verantwoordelijk voor de portefeuilles finan- ciën en Grote Projecten.
Vissers politieke lot werd gezegeld, toen be- kend werd dat hij geheime informatie had
gelekt over de Schiekadeblok-affaire. “Triest voor de persoon”, reageert SP-fractievoorzitter Aart van Zevenbergen. “Maar zijn positie was onhoudbaar geworden. Vooral door zijn gedrag, de bedrijfscultuur en hoe hij omging met kri- tiek. Maar nu moet de gemeente aan de slag om een andere bedrijfscultuur te kweken. Het wordt tijd om te luisteren naar mensen die laag in de organisatie zitten en er verstand van heb- ben”. D66 zegt nog enkele weken nodig te heb- ben om een opvolger voor Visser te vinden.
Halve Maen zoekt vrijwilligers
HOORN Voor het laatste seizoen in Hoorn zoekt de Halve Maen enthousiaste mensen die het leuk vinden om hun passie voor ma- ritieme zaken en de Gouden Eeuw te delen met bezoekers.
De Halve Maen is op zoek naar gastheren en –vrouwen en gidsen die willen werken op de vaste ligplaats op het Oostereiland in Hoorn, maar ook als het schip ‘on tour’ is. Het gaat
om het begeleiden van bezoekers, de organi- satie van de kaartverkoop en het geven van informatie over de stad Hoorn en wat daar op cultureel gebied is te doen. Het vaarseizoen start op 6 april met een openingsweekeinde en duurt tot en met 31 maart 2020. Het thema is dit jaar ‘De Gouden Eeuw’.
Meer informatie vind je op
www.halvemaenhoorn.nl/vacatures
Test je vaarregelkennis op de HISWA
AMSTERDAM Veiligheidscampagne ‘Varen doe je Samen!’ is ook dit jaar aanwezig op de HISWA Amsterdam Boat Show van- af 6 maart in de RAI. De testmodule in de goed gevulde informatiestand maakt deel uit van het Veiligheidseiland in hal 1. Op de HISWA Mainstage en op de stand kan het pu- bliek elke beursdag zijn kennis van de vaar- regels testen tijdens de Vaarquiz, die hier in samenwerking met Vaarplezier wordt georganiseerd.
Op het Veiligheidseiland geeſt ‘Varen doe je Samen!’ samen met vier andere partijen tij- dens de beurs voorlichting over veiligheid op
het water. Gezamenlijk doel is de beursbezoe- ker een veilig watersportseizoen te bezorgen. Het centrale motto is een goede reisvoorberei- ding. Op de ‘Varen doe je Samen!’-stand staan adviezen en tips over veiligheid op het water centraal en is volop informatiemateriaal be- schikbaar. Op het bredere Veiligheidseiland vindt men naast Varen doe je Samen! de stands van Agentschap Telecom, Blauwe Vlag Nederland, Dienst der Hydrografie, HISWA Vereniging/Gasveilig.
Uiteraard zijn er mooie prijzen te winnen voor wie de regels het beste beheerst en is er voor iedere deelnemer een gratis Vaarbewaarkaart.
7 MARK VAN DIJK Donald Duck
Wat een verrijking van je wereld kunnen de sociale media al niet zijn! Voor een vanouds papieren massamedium zoals de jarige Scheepvaartkrant – deze maand op de kop af 35 jaar jong – bieden de internetmedia onder meer een interactieve link met het publiek en maken de bezoekers deelgenoot van een uitgebreide schippers-community.
Vaste lezers van deze geuzenkrant van weleer zijn in de loop van tientallen jaren veel meer direct bij het medium betrokken geraakt. Ze kunnen je met hun reacties net even wat andere inzichten geven dan je zelf tot dan hebt bedacht. Zo trof mij deze week een lovende recensie op onze facebookpa- gina van de hand van Han Kuipers, kenne- lijk een echte fan van de Scheepvaartkrant. Hij omschrijſt onze krant met: ‘Wellicht dé Donald Duck voor schippers!’ Met daar- onder als toevoeging: ‘Je kijkt uit naar de volgende aflevering.’
Tja, die vergelijking zal misschien niet voor iedereen direct klinken als welgemeend
compliment – qua intellectuele content dan. Maar wie in zijn jeugdjaren het striptijdschriſt met vaste regelmaat heeſt verslonden, weet wel beter. De vereen- zelviging met het in oktober zelf 67-jarige en nog altijd razend populaire jeugdblad – de Nederlandse versie uiteraard - biedt daarnaast ook uitzicht op de avonturen van alle overige leden van Donalds uitgebreide eenden-familie. Stuk voor stuk illustere stripfiguren, zoals Oom Dagobert en Willy Wortel. En: Wolfje, neefjes Kwik, Kwek en Kwak, heks Magica, Katrien en Oma Duck.
Die onsterfelijke striphelden vormen samen een wereld op zich, net zoals de vader- landse binnenvaartsector een beetje kan worden gezien. De immens sterke binding tussen de jeugdige lezer en zijn lijfblad wordt met Kuipers’ vergelijking in elk geval treffend weergegeven.
Begerenswaardig zelfs; een branding waar menig mediamerk stik-jaloers op zal zijn. Daarmee kunnen we met een gerust hart op naar de volgende 35 jaar!
SAB stapt over op afsprakensysteem
ROTTERDAM Stichting Afvalstoffen en Vaar-documenten Binnenvaart, kortweg SAB genaamd, gaat per 1 mei over op een afsprakensysteem.
“Door het maken van een afspraak heeſt de SAB tijd voor u gereserveerd in de agenda en beho- ren de soms lange wachttijden tot het verleden”,
zo belooſt de in Rotterdam gevestigde dienst- verlenende organisatie voor de binnenvaartsec- tor. “Het blijſt nog altijd wel van belang dat u de juiste documenten bij u heeſt, zodat de SAB- medewerker u snel en efficiënt kan helpen”. Met ingang van april kunnen er afspraken via de website worden vastgelegd. Een directe link naar een speciale afsprakenmodule volgt later.
Kieldrechtsluis zeven weken buiten dienst
ANTWERPEN De Kieldrechtsluis op de Antwerpse Linkeroever zal komend voorjaar bijna twee maanden gesperd zijn voor de scheepvaart.
Schepen moeten van 18 maart tot en met 5 mei gebruik maken van een omleiding via de Kallosluis, met extra wachttijden als gevolg.
De lange sluitingsperiode voor de sluis is vol- gens het havenbedrijf nodig om daar twee ex- tra bruggen te plaatsen: de Sint-Annabrug aan de zijde van de Schelde en de Arenbergbrug aan de dokzijde. Tijdens de werkzaamheden worden meteen de treinsporen op de Ketenis- en Prosperbrug verhoogd, met de aansluitin- gen op de wal. Met uitzondering van Pasen zal er dag en nacht gewerkt worden.
Sluis Driel elf weken gestremd
DRIEL Vanwege renovatiewerkzaamheden is sluis Driel van woensdag 20 februari tot en met woensdag 8 mei gestremd. In deze pe- riode is er geen scheepvaart mogelijk door de sluis. Schepen moeten omvaren via de Waal.
De beursstand van ‘Varen doe je samen!’ Foto Anne Hamers Rijkswaterstaat renoveert de drie stuwcom- Drijvende opslag in duwbakken stiefkind van de zeehavens
“Door de toegenomen op- en overslagactiviteiten op sommige plaatsen in de zeehavens komen de wacht- en ligplaatsen van vooral de duwbakken voor drijvende op- slag in de verdrukking. Op sommige plaatsen is er een- voudigweg te weinig ruimte om genoemde activiteiten te ontwikkelen. Maar om allerlei beweegredenen krijgen de overslagbedrijven het toch voor elkaar daar te gaan werken. Dat de zeevaart hierin prevaleert, is ons wel dui- delijk, maar dat er ook binnenvaart, in ons geval duw- bakken moeten kunnen opereren wordt ons inziens aan voorbij gegaan.
Drijvende opslag is essentieel voor het goed functione- ren van een zeehaven, omdat er lang niet genoeg opslag- mogelijkheden aan de wal zijn om over de veel mindere flexibiliteit daarvan maar te zwijgen. Veelal liggen er in de zeehavens honderdduizenden tonnen in drijvende opslag.
Op de sterk wisselende vraag naar de drijvende opslag moet direct kunnen worden gereageerd. Dus ligplaatsen
dicht bij het werk. Nu komen de havenbedrijven wel met zogenaamde alternatieve ligplaatsen, maar die zijn veel ter ver van de overslaglocaties gelegen. Dit heeſt meerde- re nadelen waaronder de lange aanvaartijden en de veel sterkere milieubelasting die daar verband mee houdt. Er wordt zelfs gesproken over locaties die ver buiten de ge- meentegrens liggen.
De laatste jaren zijn er voor duwbakken alleen maar plekken verdwenen in tegenstelling tot andere binnen- vaart en zeevaart. Hierbij komt het commerciële aspect in het geding omdat het varen naar deze locaties ge- paard gaat met hoge kosten die het aantrekkelijke lage kostentarief van de opslag tenietdoen. Indirect is dit ook voor de zeehavens nadelig, omdat dit ladingeigenaren die van de drijvende opslag gebruik maken tot andere beslissingen zou kunnen brengen en doet uitwijken naar zeehavens buiten de landsgrenzen.
Idealiter zou een ligplaats, toch zeker voor het ‘kortere’ werk dichtbij de overslagfaciliteit zijn. Ons verzoek is aan
Foto Marco Schoon
de ontwikkelaars van de havengebieden hiermee reke- ning te houden en meer plaats te creëren voor drijvende opslag. Anders zien wij opslag naar andere regio’s ver- dwijnen en dat zou jammer zijn voor de gehele zee-` en binnenvaart”.
Willy Kreusch, Duw- en Sleepvaartgroep Koninklijke BLN-Schuttevaer
plexen in de Nederrijn en Lek. Eén van de on- derdelen van deze renovatie betreſt de slui- zen. Sluis Driel is de laatste sluis van het stuwensemble die wordt gerenoveerd. Sluis Amerongen is in het voorjaar van 2018 gereno- veerd, Sluis Hagestein in het najaar van 2018.
AVERECHTS
INGEZONDEN
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64