search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
1066 | WEEK 18-19 30 APRIL 2025


Reparatie MPS de Zonnebloem in volle gang Kapitein Wietse Visser: ‘We hopen eerste week van juli weer te varen’


met mijn vrachtschip gelegen. Ze staan be- kend als een nette werf en het was dan ook de eerste werf waar ik aan dacht na de aan- varing. Er moest echter eerst een tender worden uitgeschreven.” Eenmaal terug in Nederland is uitgebreid onderzoek uitge- voerd naar de schade. Er zijn drie partijen uitgenodigd om een inschatting te maken van de te verwachten kosten en hoeveel tijd de werven nodig dachten te hebben voor de reparatiewerkzaamheden.


De schade is groot: het gat in de romp en door de klap van de aanvaren zijn er aan boord veel dingen kapot. Uiteindelijk is de keuze begin april op De Gerlien van Tiem gevallen. “Deze werf paste het best bij ons en bij deze opdracht”, aldus Visser. Inmiddels is de werf zo’n twee weken bezig met reparatiewerkzaamheden, die naar ver- wachting zo’n tien weken in beslag nemen. “Men is begonnen met het wegbranden van al het verwrongen staal, daar zijn ze nog steeds mee bezig. Daarnaast worden er on- der andere 3D-scans van de kop gemaakt, om goed naar de vorm te kunnen kijken. Op de achtergrond worden platen staal ge- maakt. Er moet ook veel apparatuur wor- den weggehaald en gerepareerd.”


Het gehavende riviercruiseschip mps De Zonnebloem.


DRUTEN Kapitein Jolle Wietse Visser van het aangepaste riviercruiseschip mps De Zonnebloem maakt dit jaar het min- ste aantal vaarweken sinds corona. Sinds de aanvaring eind maart, waarbij het een flink gat in de romp heeſt opgelopen, ligt het schip voor reparatie bij Scheepswerf De Gerlien van Tiem in Druten. “We hopen de eerste week van juli weer te kunnen va- ren, maar dat is nog even afwachten”, al- dus de kapitein. Er wordt zoveel mogelijk gezocht naar alternatieve vakanties en dat is best een puzzel. “Deze gasten gaan niet voor niets met de Zonnebloem mee, er zijn maar weinig aangepaste schepen.”


SANNE VERHOEFF


Visser was zelf niet aan boord van het va- kantieschip ten tijde van de aanvaring, hij werd de nacht dat het gebeurde (29 maart) rond vier uur uit zijn bed gebeld met de mededeling dat er ‘een gat in de kop ge- boord’ was op de Rijn bij Wesel. Zijn colle- ga vertelde hem dat er een vrachtschip op De Zonnebloem was afgevaren. “De kapi- tein probeerde nog af te stoppen, maar kon niet voorkomen dat het vrachtschip op vol- le kracht in de kop werd geboord.” Op het moment van de aanvaring waren er 69 pas- sagiers, 65 vrijwilligers en 15 bemannings- leden aan boord. Omdat het midden in de nacht gebeurde, lagen de meesten in bed.


De kapitein denkt dat er hierdoor geen seri- euze gewonden zijn gevallen. Er waren ech- ter wel een paar licht gewonden. “In eerste instantie heb ik gevraagd of iedereen oké was, vervolgens ben ik een communica- tieplan gaan opstellen. We zijn uiteindelijk met een man of twintig naar het kantoor van Nationale Vereniging de Zonnebloem gereden. Het was heel mooi om te zien dat iedereen direct zijn taak oppakte. Ik ben vervolgens naar boord gereden. Het


betrokken taxibedrijf heeſt alle taxi’s door- gestuurd naar de plek waar het schip lag en tussen tien en elf uur in de ochtend is ie- dereen van boord gegaan. Dat liep allemaal heel goed.”


Reparatie Een dag na de aanvaring lag mps De Zonnebloem al bij De Gerlien van Tiem in Druten. Visser heeſt zelf goede ervaringen met deze werf: “Ik heb er zelf ook weleens


Grote omvang Volgens Marcel van Tiem loopt de schade aan het schip door tot in de boegschroef- ruimte. “Het is een schade van zeer grote omvang, dat maken we niet vaak mee. Het is een precisieproject. Inmiddels zijn de eer- ste secties in productie. De hoofdaspecten van het herstel zijn het staalwerk, de elek- tra en hydrauliek vormen een aanzienlijke post, en ook in de machinekamer moet er van alles worden gerepareerd – denk aan de uitlaten en de isolatie.”


Alles is gelukkig te repareren, zodat er uit- eindelijk niets meer van de schade zicht- baar zal zijn. Van Tiem merkt dat alle toe- leveranciers erg betrokken zijn bij mps De Zonnebloem. Alleen al bij het noemen van de naam gingen direct vele deuren open. Ook bij De Gerlien van Tiem realiseert men zich het belang van dit schip. “Nog voordat wij officieel de opdracht hadden gekregen, waren we al begonnen met het maken van 3D-scans om zo snel mogelijk aan de slag te kunnen gaan.”


Alternatieven Tot eind juni zijn alle Zonnebloem- vaarreizen afgezegd. Het riviercruiseschip is volledig aangepast voor mensen met een lichamelijke beperking, geschikt voor men- sen met een zware handicap en voor men- sen die bedlegerig zijn. Voor deze groep mensen is niet zomaar een alternatieve vakantie geregeld. Het aangepaste vakan- tieschip Prins Willem-Alexander helpt zo goed als mogelijk, volgens kapitein Visser. Daarnaast wordt er nadrukkelijk gekeken naar landvakanties.


Het schip op de werf in Druten. Foto’s Nationale Vereniging de Zonnebloem.


“We zaten voor het hele jaar vol. Er zijn nu dus heel veel hulpbehoevenden die niet op vakantie kunnen.” Visser hoopt dan ook dat het schip in de eerste week van juli weer kan varen. De snelheid van de re- paratiewerkzaamheden is mede afhan- kelijk van levertijden van nieuwe onder- delen. Daarnaast moet rekening worden gehouden met mogelijke tegenslagen. Het is dus nog even afwachten wanneer mps De Zonnebloem het maken van deze mooie vaarreizen weer kan hervatten.


49


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65  |  Page 66  |  Page 67  |  Page 68  |  Page 69  |  Page 70  |  Page 71  |  Page 72