This page contains a Flash digital edition of a book.
Dijkstabilisator verbetert macrostabiliteit


Als het gaat om dijkveiligheid, dan is een ge- brek aan macrostabiliteit vaak een probleem. JLD Contracting bedacht daarom de JLD- Dijkstabilisator die dijkversterking en dijksta- bilisatie op een redelijk simpele en goedkope manier mogelijk maakt. De stabilisator be- staat uit een lang kunststof element dat dia- gonaal in het dijklichaam wordt geplaatst en zo de binnenwaartse stabiliteit, de macrosta- biliteit, in de dijk bij hoogwater versterkt.


N


a een jaar van voorbereiding zijn er in 2015 in Pur- merend verschillende proeven met de JLD-Dijksta- bilisator gedaan. De bevindingen maken het volgens


Jos Karsten, directeur van JLD Contracting, aannemelijk dat de JLD-Dijkstabilisator nog dit jaar uit kan groeien tot een ge- accepteerd systeem voor dijkversterking. “Een grote stap in de innovatie van dijkversterking in Nederland en daarbuiten.”


Werking


De JLD-Dijkstabilisator is opgebouwd uit vier onderdelen. Het JLD-Klapanker brengt de trekkracht over naar de ondergrond. Het LDE (de vin) element brengt de dwarskracht over naar de bodem en de trekstang brengt de dwarskracht via de LDE naar het JLD-Klapanker. Tenslotte koppelt de LDP (de kop- plaat) het oppervlak aan de JLD-Dijkstabilisator.


Door interactieproeven is zowel de opneembare kracht van een JLD-klapanker in de diepe bodem, (een pleistocene, ho- locene zandlaag) als de opneembare wrijvingskracht van het LDE-element in de cohesieve lagen bepaald. Daarnaast is er gekeken wat de opneembare kracht is van de combinatie JLD-klapanker en de LDE geplaatst in de bodem.


Nr.4 - 2016 OTAR O Nr.4 - 2016TAR 29


Tijdens de containerproeven zijn twee dijkdoorbraken gefor- ceerd, door dag en nacht het gewicht op te voeren met staal en containers. De eerste beproeving met de ‘groene’ proef- dijk werd uitgevoerd zonder versteviging van de JLD-Dijk- stabilisator. Bij de tweede beproeving met de ‘blauwe’ proef- dijk, verstevigd met de JLD-Dijkstabilisator werd de proefdijk met circa 1 miljoen kilo staal en containers verzwaard om een breuk te realiseren. Beide proefdijken braken overeenkomstig de verwachtingen. Hiermee werd een jaar aan veldonderzoek afgerond.


Volgende stap in dijkversterking De gegevens die uit al deze proeven zijn verkregen, worden geanalyseerd en in een rapport verwerkt. Dit rapport zal nog voor het zomerreces van 2016 ter beoordeling bij het Exper- tise Netwerk Waterveiligheid (ENW) www.ENWinfo.nl wor- den ingediend. Karsten: “Het is onze droom om mensen een veiligere leefomgeving te bieden, ze beter te beschermen te- gen een dijkdoorbraak en ook eerder te waarschuwen bij mo- gelijke dijkverzwakking.”


Meer informatie: www.JLDdijkstabilisatie.nl


Project POV Macrostabiliteit De JLD-Dijkstabilisator is een ontwikkeling van JLD Contracting samen met haar partners Antea Group, Wiertsema & Partners en Deltares. De techniek wordt in opdracht van Waterschap Rivierenland binnen de Projectoverstijgende Verkenning (POV) Macrostabiliteit, een programma van het Nederlandse Hoog Water Beschermingsprogramma (HWBP), ontwikkeld en gefinancierd.


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48