Als het aan RosierGreidanus uit Winsum (Fr.) ligt, is gas hét alternatief voor diesel. Waarom? Met een biovergister kun je zelf gas produceren en de verbran- ding ervan is relatief schoon. Het bedrijf start daar- om met het inbouwen van gasmotoren in trekkers. Een eerste prototype is af. TREKKER maakte een proefrit.
N
u het mestseizoen van start gaat, is het druk bij het Friese mechanisatiebedrijf RosierGreidanus. Er wordt nog een Zun- hammer-mesttank afleverklaar gemaakt
en in de werkplaats wordt de laatste hand gelegd aan een Buffalo-mobiele mestpomp; het eigen merk van het bedrijf. Een aanzienlijk deel van de mesttechniek gaat naar Duitsland, of verder. Niet verwonderlijk dus, dat als je deze mestspecialisten vraagt naar hét alternatief voor diesel, zij direct denken aan methaangas. Wie namelijk een (mono) vergister gebruikt om gas op te wekken en dat rei- nigt, kan zijn eigen brandstof produceren en de rest aan het net leveren. Direct daarna benoemt mede-eigenaar Siebren Greidanus dat de trekker ook kan draaien op aardgas. “En daarbij: een gas- motor stoot geen roet en fijnstof uit. Gas kent een schone verbranding. De motor hoeft dus niet te worden voorzien van complexe uitlaatgasnabe- handelingstechniek. Als de gasmotor draait op
methaangas, stoot de motor 70% minder CO2 uit dan een dieselmotor”, onderbouwt Siebren, die daarom ook een afzetmarkt ziet in gemeentes, wa- terschappen en bedrijven in de cultuurtechnische sector die zich inschrijven op openbare aanbeste- dingen. Vandaar dat er nu twee prototypes op de zaak staan, tussen alle mesttechniek in. De eerste is een John Deere 6R, waarin een gasmotor is ge- plaatst. Deze is nu praktisch klaar. Meer in de be- ginfase, is een Volvo-wiellader.
Acht gasflessen Simpel gezegd verruilde de bouwers de DPS-die- selmotor voor een MAN-gasmotor, de dieseltank maakte plaats voor vier gasflessen. Ook op het dak liggen vier gasflessen in de lengterichting. Daarin zit Compressed Natural Gas (CNG) opgeslagen met 250 bar druk. Daarmee kan volgens berekeningen van RosierGreidanus de trekker straks (momenteel zijn vier van de acht flessen aanwezig) acht tot tien uur werk doen vergelijkbaar met een dieselver- bruik van 15 liter per uur. Greidanus ziet dit als een belangrijk voordeel van gas ten opzichte van
25 TREKKER APRIL 2022
elektriciteit of waterstof; snel tanken, langdurig veel vermogen beschikbaar (170 pk) en een rede- lijke energiedichtheid. Enkele nadelen van het rij- den op methaangas – methaanslip en nauwelijks koppel bij lage motortoerentallen – zegt Siebren te tackelen met een bijzonder stukje techniek. Daarover straks meer.
Aanzienlijk anders De bouwers plaatsten een MAN-gasmotor in de John Deere-trekker. Het moest een MAN zijn, van- wege de ervaring die ermee bestaat, ook al wilde MAN het blok alleen leveren zónder er garantie op te geven. Opmerkelijk is dat het zescilindermotor- blok is voorzien van bougies, voor de ontsteking van het gas-en-luchtmengsel. Het motorblok zou nu zo’n 170 pk leveren. De beleving is heel anders dan dat van een rauwe diesel. Als het contactsleu- teltje wordt rondgedraaid, start de motor (nu nog) even moeizaam, maar draait dan aanzienlijk ‘zach- ter’. Er klinkt geen rauwe dieselronk, maar iets wat zich meer laat omschrijven als ‘blazen’.
Smoorklepvrij Het nadeel van een normale gasmotor is dat de koppelkromme erg steil is; het koppel neemt ra- zendsnel af als het motortoerental zakt. Juist bij de trekkers is dat nadeel sterk aanwezig, omdat die immers meestal werken met deellast. Dat beperkte koppel wordt veroorzaakt doordat normalerwijs het gevraagde vermogen wordt geregeld door het verdraaien van een smoorklep in de inlaat. Als de trekker dus weinig vermogen nodig heeft, zorgt die smoorklep ervoor dat er minder gas de ver- brandingskamer in wordt gezogen. Simpel gezegd moet de zuiger dus tijdens zijn inlaatslag hard trekken aan een klein straaltje mengsel; alsof je door een rietje drinkt. Siebren Greidanus zegt dat probleem uit de wereld te hebben geholpen door het inbouwen van Clean Engine Technology (CET)- smoorvrije kleptechniek. Die kleptechniek werkt pulserend, in plaats van smorend. De klep is óf he- lemaal open, óf helemaal dicht. Het geleverde
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92