search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
914 | WEEK 24-25 26JUNI 2019


‘ALTIJD EEN VEILIGE PLAATS VOOR DE JEUGD’ Waterscouting De Oude Tip Maasbracht bestaat 25 jaar


MAASBRACHT Een kwart eeuw geleden, op 1 juni 1994 om precies te zijn, is wa- terscoutinggroep De Oude Tip opgericht in Maasbracht. Een groepje ouders wilde voor hun opschietende jeugd iets verzinnen, om ze in het weekeind iets leuks te laten onder- nemen. Na wat brainstormen kwam men op het idee van de waterscouting.


RIA KAUWENBERG


Omdat Maasbracht een echt schippersdorp begon te worden, was het eigenlijk een van- zelfsprekende zaak dat er in dit dorp ook een waterscouting actief zou worden. Er werd een enquête gehouden en een praatje gemaakt met Scouting Nederland, de waterscouting van Heel en Roermond, om meer informatie in te winnen over de mogelijkheden. En nu, na 25 jaar, is deze vereniging een be- grip geworden in Maasbracht en omgeving. De Oude Tip kreeg zijn eerste huisvestvesting in een houten gebouwtje op de Oude Kolentip aan de haven, waar voorheen een winkel in was gevestigd met artikelen voor de plezier- vaart. Zo kwam de waterscouting ook aan haar naam. De eerste vrijwilligers die de organisatie op zich namen, waren de oprichters zelf. Deze groep bestond uit Leo van Roosmalen, Willeke Engelman, Mick Kleinstra, Jan Klerks, Rinus Kloet, Ton Snellens, Ger Boeien en John Boeien. Al in het eerst weekeind na de op- richting gingen de vrijwilligers met een klein groepje kinderen op hun eerste kamp. Met het scheepje van Ger Boeien werd naar Ophoven gevaren en daar werd het kamp aan de wal opgeslagen; niet eens zo ver van huis maar wel een heel leuk begin. Na dit uitstapje moesten de handen uit de mouwen gestoken worden en de huisvesting in orde worden gemaakt. Het gebouwtje kreeg de vereniging aangeboden voor het symboli- sche bedrag van één gulden. Toen konden de oprichters aan de slag. Ze moesten zelf het pand leegmaken. Er bleken nog wat verkoop- bare zaken aanwezig te zijn. Van de opbrengst werd het gebouwtje in orde gemaakt en van Scouting Nederland kregen ze twee vletten aangeboden om te beginnen.


‘Vertrouwen’ Uiteindelijk kreeg de club de beschikking over het schip ‘Vertrouwen’. Dat werd omgebouwd tot een echt scoutingschip. Dit werk werd mede mogelijk gemaakt door de vele sponso- ren die de scouting ondersteunden. Vooral de firma Kleinstra heeſt de scoutinggroep hierbij een grote dienst kunnen bewijzen. Het schip had lang zijn ligplaats in Maasbracht; nog steeds aan de Oude Kolentip aan de haven. Tot er plots in 2012 het bericht kwam dat er met de renovatie van de haven in Maasbracht geen plek meer was voor de ‘Vertrouwen‘ en dat de scouting uit het ha- venbeeld moest verdwijnen. Eerst kreeg de club een terrein aangeboden bij de brug van Stevensweert, maar alles was en bleef onze- ker. Geen vaste plek bracht een hoop zorgen. Tot de familie Linssen opeens aanbood dat de


Vaart-speltak zijn er twee jaar geleden na spon- soracties twee tweedehands vletten aan de vloot toegevoegd. Het mooie van de vletjes is dat ze ruim, stabiel en stevig zijn. Ideaal voor jeugdleden om veilig te leren zeilen, roeien en wrikken. Bovendien gaan ze jaren mee. De oudste vlet die de club heeſt, is al meer dan 60 jaar oud. Inmiddels zijn er wel twee vletten waarvoor er grote en dure reparaties aankomen. De opties zijn: laten ma- ken of eventueel zelfs vervangen. De leukothea’s zijn afgelopen jaar voor de Dolfijnen-speltak aangekocht. Doordat die wei- nig wegen, kunnen ook jongere kinderen erin leren roeien en alvast een beetje leren zeilen. Wel alleen met weinig wind.


Gezellige drukte bij de viering van het 25-jarig bestaan.


club voortaan wel op hun plek mocht liggen. Sindsdien ligt de ‘Vertrouwen’ in Maasbracht in een inham van een kanaaltje; tussen een jachthaven en de scheepswerf. Een mooie maar erg eenzame plaats. De waterscouting in Maasbracht is nog steeds zeer actief, maar omdat men niet meer zo in het zicht ligt in Maasbracht zelf, moet de club meer moeite doen om het ledenaantal uit te breiden. En om reden dat de club van een klein bedrag per maand moet rondkomen - zoals zo veel verenigingen - is er ook weinig budget om leden te werven door middel van advertenties en dergelijke.


Havendagen Tijdens evenementen in Maasbracht laat men zich zo veel mogelijk zien. De scouting- groep bedenkt steeds weer de leukste acties om in beeld te blijven. En uiteraard tijdens de ’Maasbrachter Havendagen’ dit jaar pakt men flink uit. Sowieso met de wrikwedstrijden. Er zijn ook diverse activiteiten voor kinderen, zo- dat die kunnen proeven aan het scoutingle- ven. Men houdt ‘open schip’, waardoor ieder- een daar van harte welkom is om een kijkje te komen nemen en een praatje te maken met de stafleden. Er zal een infostand aanwezig zijn aan wal, waar verschillende staf- en be- stuursleden te vinden zijn. De scoutinggroep houdt zich ook vaak bezig met acties om kinderen te leren goed met za- ken als het milieu om te gaan. In het verle- den was er een jaarlijkse opruimdag, om de haven van Maasbracht te ontdoen van al het zwerfvuil in en om het water. Dat deed men met veel enthousiasme. Er werd meer dan een container vuil opgehaald op zo’n dag. Nadat de scoutinggroep uit de haven


vertrokken was, gingen de opruimacties door in de wateren van de omgeving waar men nu ligt voor Natuurmonumenten. In ruil daarvoor mogen de scoutingleden op een paar plaat- sen van deze organisatie aan wal die in be- schermd gebied liggen. Dat kan anders niet zomaar. Er is ook weer sprake van om de op- ruimactie weer in de haven te houden, maar daar is nu de hulp van de gemeente voor no- dig. Tijdens de ‘Nawaka’ - een bijeenkomst waar heel veel waterscoutinggroepen aanwe- zig zijn in Limburg - is de Maasbrachtse club meestal ook van de partij. Ook dit vraagt veel organisatie en is een ware happening. En na- tuurlijk zijn er ieder weekend bijeenkomsten, waar de jongen en meisjes alles moeten leren over het omgaan met vaartuigen en het bij- houden van het materieel. De vereniging bestaat op dit moment uit circa twintig leden bij de Dolfijnen, net zoiets als bij de zeeverkenners. Bij de Wilde Vaart zit men op tien leden. Verder is er een enthousiast zeskoppig bestuur met één adviseur. Aan stafleden komt men uit op tien personen, maar dat lijken er meer dan het er meestal zijn. Door minimale beschikbaarheid en vele andere verplichtingen van de stafleden is men in de praktijk maar zelden met zovelen aan- wezig. Maar dankzij goed inplannen zorgt men ervoor dat de scouting altijd een veilige plaats is voor de jeugd.


Vletten Het materieel dat de waterscouting nu ter be- schikking heeſt, bestaat uit: negen kano’s en zeven vletjes (vijf voor de zeeverkenners en twee voor de Wilde Vaart). De club heeſt jaren- lang met vijf vletten gevaren, maar vanwege een groeiend ledenaantal en een stabiele Wilde


Voor nu willen de vrijwilligers en de andere leden vooral al de sponsoren bedanken die hen tijdens dit jubileumjaar hebben bijgestaan: de firma Kruyf , Kleinstra en zn, Tullemans bv, Impala, Jos Winkelmolen, Andy Floating Solutions, Jan en Geert, VOF Martin Houben. En Linsen iemand vergeten zijn, dan toch


Varend clubgebouw De ‘Vertrouwen’ is een oud vrachtschip. En is daarvoor zelfs ooit nog een zeilklipper ge- weest. Op de website van De Oude Tip staat nog een stukje over de geschiedenis van de ‘Vertrouwen’. Het is een varend clubgebouw. De afgelopen jaren is vooral het ruim goed on- derhanden genomen. Er is een nieuwe vaste vloer in gelegd, een kastenwand en een nieu- we dubbele keuken. Hierdoor ziet het ruim er weer keurig netjes uit en is het scoutingschip weer toekomstbestendig. Ook zijn er zonnepa- nelen geplaatst. Een grote wens is nog om een cv-installatie te plaatsen, zodat men in de win- ter minder diesel hoeſt te verstoken voor de elektrische kachels. De ‘Stroom’ is een voormalig Rijkswaterstaat- dienstvaartuig. Na die periode heeſt de boot gediend als blusboot voor de Clauscentrale. In 2000 na een loterij-actie is de boot aan de scou- tingvloot toegevoegd. Het is een perfect boot- je om alle vletjes mee te slepen, wanneer men op kamp gaat of gaat zeilen. Ook beschikt de Stroom over een grote open kuip, waardoor er makkelijk en veilig spullen en leden vervoerd kunnen worden. De afgelopen twee jaar is men druk bezig geweest de Stroom netjes op te knappen. Joepie, container, Ark is een extra opslag- en activiteitenruimte. Ark wordt met name door Dolfijnen gebruikt, de Joepie heeſt een op- slaghok voor de Wilde Vaart – de oudste spel- tak. Het onderhoud van de vloot vormt altijd een uitdaging, gezien de kosten en de hoeveel- heid vrijwilligers die men heeſt. Om die reden is de club altijd op zoek naar sponsoren en vrij- willigers om te helpen met verschillende pro- jecten, maar ook voor het reguliere verf- en schuurwerk.


Verbunt, Willy de Hair, Tinnemans Servicepunt van Look, Rob, Marco, Yachts natuurlijk. Mocht de club bij deze: bedankt!


Toekomst Voor de toekomst hoopt men natuurlijk op een gezonde, groeiende vereniging, onder andere met betrekking tot de jeugdleden. Verder dat er voortgang wordt gemaakt met de projecten waar men mee bezig is. Daarnaast is er aan de vloot veel werk en onderhoud en waar moge- lijk: verbetering en uitbreiding. Maar bovenal dat de vereniging wat kan blijven betekenen voor de leden en de gemeente. Denk aan de hulp met de chocomel bij Sint Maarten en an- dere hand- en spandiensten tijdens evenemen- ten in Maasbracht.


39


Actievoeren voor het voortbestaan van de waterscouting.


De ‘Vertrouwen’ met vlaggen versierd tijdens het jubileumfeest.


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60