search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
NIEUWE NRW-VERTEGENWOORDIGER HAVENBEDRIJF ROTTERDAM


Dr. Wolfgang Hönemann: brandjes blussen en wegen vrij maken


DUISBURG De man die 40 jaar beroeps- matig voor de Duitse binnenvaart en lo- gistiekwereld werkte en in tal van Duitse lobby-organisaties


zat, gaat nu de belangen van het Havenbedrijf Rotterdam (HBR) in Duitsland behartigen. Met Dr. Wolfgang Hönemann (64) heeſt Rot- terdam een netwerker aan de haak geslagen met uitstekende contacten in de natte sector, binnenvaartorganisaties en de politiek.


JUDITH STALPERS


“Goeiemorgen”, Wolfgang Hönemann (64) begroet de Scheepvaartkrant-medewerker in het Nederlands. Om direct in het Duits verder te gaan: “Ik heb koffie weten te bemachtigen”. Zie aan, hij kent de Nederlandse gewoonten. We zitten in de vergaderzaal van Haus Rhein in Duisburg. Hier begon Hönemanns arbeids- leven 35 jaar geleden, als medewerker bij de Duitse lobby-organisatie voor de binnenvaart, de BDB. Hij werd er directeur. Toen kwam de switch naar het bedrijfsleven: Lehnkering en Wincanton dat opging in Rhenus PartnerShip. Vorig jaar ging hij met pensioen. Tijd voor een nieuwe perspectiefwissel. De transportwereld vanuit een Nederlandse, Rotterdamse blik aan te gaan. Sinds 1 augustus is hij immers ‘verte- genwoordiger van het Havenbedrijf Rotterdam in Noordrijn-Westfalen’.


Bijt dat niet ergens, zo’n nationale stoelendans, eerst voor de Duitsers, nu voor de Nederlanders? Hönemann: “Absoluut niet. De logistiekmarkt is per definitie een internationaal gebeuren. Het gaat erom de supply chains zo efficiënt moge- lijk vorm te geven. Efficiëntie in prijsvinding, maar ook in kwaliteit. Dat streeſt de haven Rot- terdam natuurlijk na. Maar ook voor de klanten in het achterland is dat belangrijk. Ik ken de wereld hier erg goed. De mensen kennen mij. Ik kom uit het vak en zit ter plekke. Dus kunnen ze me makkelijk aanspreken met hun problemen en probleempjes die ze in de Rotterdamse haven hebben. Neem bijvoorbeeld het conge- stion-probleem in de containerbinnenvaart (de soms dagen lange, en vooral onberekenbare wachttijden voor containerschepen om in Rot-


20


terdam te kunnen laden en lossen, js). Hier zijn het de Duitse klanten die verbeteringen willen. Ik heb met de mensen hier en met de mensen in Rotterdam erover gesproken. In dit geval functioneer ik als een soort brandblusser”.


Het congestion-probleem staat nu hoog op de agenda in Rotterdam. “Het is fantastisch te zien dat het Havenbedrijf het probleem heeſt opgepikt. Als verlader, expediteur of ook als re- derij sta je normaal gesproken direct in contact met de terminal, of met een zakenpartner aan de andere oever. Het is altijd een bilateraal pro- bleem, tussen twee partijen. Het havenbedrijf heeſt daar op zich niets mee te maken. Het HBR zag nu de urgentie van het probleem. En koos ervoor om als moderator oplossingen te vin- den”. Want, aldus Hönemann, er zijn door de congestie klanten “van de boot gesprongen”. Levertijden waren niet aan te houden, dus stapten ze weer over op de truck. Dat is niet alleen slecht voor de binnenvaart. Het is ook iets wat het havenbedrijf niet wil. Het heeſt met Maasvlakte 2 immers vastgelegd dat grotere contingenten per spoor en over het water moe- ten gaan. Uit milieu-oogpunt en om de wegen te ontlasten. “Dus het is in het belang van het havenbedrijf dat het vervoer per binnenschip ook soepel loopt”. Zo legt hij het ook weer uit aan de Duitse klanten, en noemt het Nextlogic IT-platform dat een efficiënte afstemming tus- sen ketenpartijen in de containerbinnenvaart moet organiseren.


Wat is voor HBR het meest belangrijke thema dat Hönemann moet aanpakken? Zonder één seconde te hoeven nadenken komt het antwoord: “Infrastructuur”. Een korte pau- ze, alsof dat vanzelfsprekend is. “Dat is ver weg het belangrijkste thema. In Duitsland hebben we hier echt een probleem”. Hönemann somt de flessenhalzen op die het goederenvervoer in Duitsland verlammen. Dat er geen trein meer naar het zuiden kan rijden vanwege een ingestorte bouwtunnel. Dat de aanleg van het ‘derde spoor’ (= Betuweroute op Duits grondgebied) ook in 2023 niet af zal komen vanwege inspraakprocedures, en daardoor de capaciteit op 110 treinen per dag beperkt. De vele bruggen over de Rijn met rijverbod voor vrachtwagens, tijdelijke stremmingen of wegversmallingen. “Het is een onding om met een vrachtwagen door Noordrijn-Westfalen te


rijden”. En dat, zo heeſt Hönemann net in Rot- terdam tijdens zijn briefings gehoord, terwijl NRW de grootste handelspartner van Neder- land is. “Dus met NRW alleen al is meer handel dan met ieder ander land ter wereld. Duitsland als geheel is dus nog van veel groter belang”. Nu is duidelijk waarom Havenbedrijf Rotter- dam een adviseur in deze Duitse deelstaat wil hebben. Hönemann kan zijn goede contacten bij politici in NRW en bij de centrale ministeries in Berlijn laten gelden. “Het gaat erom dat uitbouw en onderhoud van de infrastructuur sneller gaat. Het is geen kwestie van geld. Maar van planning en besluitvorming, en van een gebrek aan personeel in de betreffende in- stanties. Rotterdam kan actief met voorstellen komen, ervaringen delen en samenwerken”. Het gaat immers ook om de belangen van de bedrijven in Duitsland voor wie goede aan- en afvoerroutes naar een zeehaven van levensbe- lang zijn. Rotterdam, anderzijds, is de Gateway for West-Europe en wil deze rol uitbouwen. Ook om opgewassen te zijn tegen de concurrentie met de havens in het Middellandse Zeegebied.


Fascinatie Rotterdam Hönemann is met veel plezier aan zijn nieuwe job begonnen. “Ik ken Rotterdam nu zo’n veertig jaar. Ik heb gezien hoe de stad en de haven zijn veranderd. Vooral de laatste jaren is dat enorm snel gegaan. Veranderingen worden er kordaat en snel aangepakt”. Ferm, zoals de Rotterdammers dat zelf graag noemen. Met een intensiteit die hij van Duitsland niet kent. Dat fascineert Hönemann. Hij wordt momen- teel intensief in Rotterdam ingewerkt. De basis vormt een 30-pagina’s dik, in het Nederlands geschreven, strategierapport. “Nederlands lezen is niet echt een probleem,” beweert hij voorzichtig. Hij kijkt nu achter de coulissen van HBR, maar ook in de leuke hoekjes van de stad. Met bewondering en ontzag spreekt hij over Rotterdam. En daarmee bedoelt hij zowel de haven als de stad. Hoe HBR de energietran- sitie aangaat. “Ik denk dat de doelen, om een CO2-neutrale haven te worden, snel gehaald worden”. Hoe creatief stadsrenovatie is aan- gepakt; over de labs waar vrij aan innovatieve ideeën wordt gewerkt; over het PortXL-initiatief waar haven gerelateerde startups gecoacht worden. Hönemann ziet het als een eer dat hij daar nu deel van uitmaakt: “Ik heb er echt veel zin in!”


Beursmagazine Shipping-Technics-Logistics-Kalkar week 38-39 2017


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65  |  Page 66  |  Page 67  |  Page 68  |  Page 69  |  Page 70  |  Page 71  |  Page 72  |  Page 73  |  Page 74  |  Page 75  |  Page 76  |  Page 77  |  Page 78  |  Page 79  |  Page 80  |  Page 81  |  Page 82  |  Page 83  |  Page 84  |  Page 85  |  Page 86  |  Page 87  |  Page 88