849 | WEEK 51-01 21 DECEMBER 2016
15 Opdracht van historische omvang voor De Waal
WERKENDAM De Waal is bezig aan het qua omvang grootste werk uit de geschiedenis van het bedrijf. In opdracht van een beken- de bouwer van baggerschepen, worden twee complete stuurinstallaties gebouwd voor grote, zeegaande hopperzuigers. De Waal wordt hiermee van een zeer gerenommeer- de leverancier voor de binnenvaart defini- tief ook voor de zeevaart een specialist in scheepsbesturing.
In de werkloods aan de Waalkade liggen ze vlak naast elkaar: een zeeroer dat wordt ge- bouwd voor de hopperzuigers, naast ‘stan- daard’ roeren voor de binnenvaart. Het ver- schil is enorm. “Een roerkoning voor de binnenvaart weegt gemiddeld zo’n 500 kg”, weet Lammert Versluis, hoofd productie bij De Waal. Wijzend op de roerkoning die voor de baggerscheepsbouwer is gemaakt: “En deze weegt ongeveer acht ton, en het roerblad maar liefst 7500 kilo”.
Een hele nieuwe uitdaging voor het Werkendamse familiebedrijf. Lammert: “Het vraagt veel van onze creativiteit en we wer- ken aan tegen de maximale capaciteit van
sommige machines. Op het moment dat roer- blad- en roerkoning zijn samengesteld praten we over bijna 16 ton gewicht, wat we gelukkig nog prima kunnen hijsen in onze speciaal ge- bouwde staalbouwhal”.
“Er komen voor De Waal wat nieuwe aspec- ten kijken bij deze opdracht; op het gebied van conserveren, verfdikte, verpakkingen, stuklijsten, labelen en verzendlijsten bijvoor- beeld”, vervolgt Versluis. “Maar het gaat goed allemaal. Er wordt gecon- centreerd gewerkt en er wordt intern veel ge- sproken over het plan van aanpak. Maar wij zijn goed in uitdagende projecten, dat durf ik wel hard- op te zeggen”.
De Waal neemt alle facetten van de uit- voering op zich, van tekening tot research en development tot het pasklaar aan- leveren en inbedrijfstellen van de stuurinstal- laties, die per set bestaan uit twee roeren, een stuurmachine en hydraulische tankset. De eerste installatie is in week 48 weggegaan, de tweede set gaat in het voorjaar van 2017 op transport. Het werk wordt volledig onder klas- se uitgevoerd.
Het voorspoedige verloop van de werkzaam- heden heeſt de overtuiging versterkt dat DeWaal de kennis en vaardigheden in huis heeſt om projecten van deze omvang goed aan te kunnen.
Lammert Versluis, hoofd productie bij De Waal.
Een trotse Wim Kant bij zijn laatste Stuwa visstaartroer.
Een laatste check door Pepijn van de Hoek en Peter van de Heuvel aan het enorme Stuwa Powerpack voor een hopperzuiger.
Vakmensen De Waal trots, maar bescheiden over nieuwe, grote schaal
De vakmensen van De Waal kijken trots maar nuchter tegelijk naar hun bijdragen aan de Stuwa® stuurinstallaties die momenteel worden gebouwd voor twee hopperzuigers, in opdracht van een bekende Nederlandse bouwer van baggerschepen.
Het zijn de grootste bouwwerken in hun soort die ooit werden gebouwd door De Waal en dat is ook duidelijk te zien aan de specificaties van de losse onderdelen. Het eerste roer is gebouwd door Wim Kant en hij zegt: “Met een
Easyflow-roer voor de binnenvaart ben ik drie, drieënhalve dag bezig. Voor dit grote roer heb ik drie weken nodig gehad”.
De ervaren gecertificeerde lasser laat zich echter niet afschrikken door de grootte en zwaarte van de roeren voor de zeeschepen. “Nee hoor, het leuke van dit soort klussen is juist dat je zo’n roer helemaal alleen maakt. Ik doe er één en mijn collega Leon maakt de ander. Je trekt hiervoor niet zomaar een lasser van de straat natuurlijk, maar wij hebben
allebei ervaring genoeg. Je moet vooral alert zijn op het zwaardere hijswerk”.
In een van de andere werkloodsen van De Waal in Werkendam is Pepijn van de Hoek bezig met de bouw van de tankset voor de hopperzuiger. Ook die is fors groter dan gebruikelijk in deze omgeving. “Er zit een 1200 liter tank in. Voor binnenvaartschepen is 250 liter de standaard. Bijna vijf keer zo groot. De units die hij bouwt bevatten 2x30 kW motoren en twee 100cc hydraulische pompen
die 136 liter per minuut geven, per pomp!”
Het grote verschil met de units die hij normaal bouwt voor De Waal zit hem in de constructie. “Voor binnenvaartschepen zit de pomp in de tankset met de motor erboven, zodat het een mooi compact geheel is. Dat esthetische aspect weegt in de zeevaart minder zwaar. Daar moet je de pomp of motor tijdens het varen snel en eenvoudig kunnen verwisselen, zonder dat je de hele unit hoeſt te ontmantelen. Dat geeſt meer bedrijfszekerheid”.
Zich haast verontschuldigend zegt Van de Hoek: “Als je het mij vraagt zou de binnenvaart deze opstelling ook kunnen overwegen. Ik vind het persoonlijk best een mooie set”.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88