UIT DE DIERENARTSPRAKTIJK JAN DIJKHUIZEN
Aan de hand van praktij kvoorbeelden schrij ven drie dierenartsen over ziekten in de melkveehouderij . Dierenarts Toon Meesters uit Roosendaal, Hans Van Loo, dierenarts op de Buitenpraktij k van de Universiteit Gent in Merelbeke, en Jan Dij khuizen van De Graafschap dierenartsen uit Vorden wisselen elkaar af bij een be- schrij ving van ziektebeeld tot behandeling.
Uitbraak van ibr door stress van samenvoegen
‘Ik heb een koe waarvan de melk volledig weg is in 48 uur. Graag even naar kijken.’ Dat was het appje van een veehouder. Aangekomen op het bedrijf onderzocht ik de koe. De thermome- ter klom tot 41 graden Celsius, een fl inke koorts. Als de melk er- onderuit klapt, is er wat ernstigs aan de hand. Onderzoek wees op een longontsteking op de linkerlonghelft. Vreemd, want het dier had een rustige pols en hooguit een iets te snelle ademha- ling. De veehouder zei daarop dat een andere koe ook koorts had. De mogelijkheid van een Mannheimia-uitbraak spookte door m’n hoofd. Dit dier had inderdaad koorts, was ook gezakt in de melk, maar had geen longontsteking. Ik besloot de longontste- kingkoe te behandelen met een straf antibioticum en de ander met een eerstekeusmiddel. Morgen zou ik checken of het aan zou slaan. Bij een bacterie moest de koorts fl ink zakken en zou de koe moeten opknappen. Bij een virus zou er geen eff ect zijn. De volgende dag was de koorts nauwelijks gezakt en waren er twee nieuwe gevallen. Bij deze koeien was de temperatuur 41 graden en de dieren oogden niet doodziek, maar de melk was weg. De pols was rustig, de slijmvliezen rood en er kwam helder slijm uit de neus. Als je goed luisterde, kon je deze dieren horen snuiven, veroorzaakt door gezwollen neusslijmvlies. Met een neusswab nam ik een monster voor viraal onderzoek. Diezelfde dag kregen alle dieren een noodvaccinatie via de neus met ibr- entstof. Ook werden maatregelen genomen om verspreiding naar andere bedrijven te minimaliseren. Ik heb geen koe meer aange- raakt die dag. Na het weekend kwam de uitslag. Inderdaad ibr.
De medische term infectieuze boviene rhinotracheïtis
Infectieuze boviene rhinothracheïtis of ibr is een herpesvirus. Aan de vooravond van de landelijk verplichte uitroeiing van ibr is zo’n opfl akkering van het virus een fi kse domper. Na besmetting van een koe blijft het virus aanwezig in het dier. Net als een koortslip bij de mens kan het virus bij tijden van stress weer wakker wor- den. Het kan zich dan weer naar andere dieren verspreiden en zo ziekte veroorzaken. De symptomen kunnen van mild tot heftig variëren. Longontste- king hoort hier in eerste instantie niet bij, maar kan soms als com- plicatie erbij komen. Ziekteverschijnselen als acute longontste-
king, moeilijk ademen en een fl inke melkdaling als gevolg van een uitbraak van de bacterie Mannheimia – een bacterie die fl inke longontsteking veroorzaakt, soms zelfs bij meerdere vol- wassen dieren – moeten niet verward worden met de verschijn- selen bij ibr. Al kan het ook wel samen voorkomen. Deze veehouder had koeien aangekocht met een onbekende ibr-status. Door de stress van het samenvoegen is het virus bij de aangekochte of bij zijn eigen koeien weer tot leven gekomen en heeft het virus gezorgd voor een fi kse uitbraak. Voordat dit bedrijf weer vrij is van ibr zijn we al gauw tien jaar verder.
veeteelt DECEMBER 1/2 2017
75
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98