907 | WEEK 12-13 20 MAART 2019
Sterk Techniek Onderwijs, ook voor Maritiem & Techniek
7 MARK VAN DIJK
Reünie Wat een heerlijke beurs is OSD Antwerpen toch eigenlijk. Het lijkt wel een familie- beurs, maar de Open Scheepvaartdagen op 29, 30 en 31 maart – zie ook de bijla- ge verderop in deze krant – zijn wel dege- lijk opgezet als een serieuze vakbeurs voor de hele binnenvaart. Van de buitenkant is het er niet zomaar van af te zien, want de schoenendoosvormige betonnen bak van de Waagnatie en die volgepakte parkeer- terreinen langs de Schelde ademen nou niet bepaald direct een warme gezellige atmosfeer.
Het leven begint eigenlijk al direct vóór de hoofdingang, waar meestal een geïmpro- viseerd kinderspeeltuintje staat opgesteld. Van die elektrieke plastic attracties wordt door de kleintjes dan ook druk gebruikge- maakt. En meteen wordt daar de veel voor- komende combinatie van kleinkinderen en grootouders helder. Misschien komt dat familiaire karakter wel door de oorsprong van de beurs, gedragen door de vrijwilligers van het binnenvaartmuseum. In de praktijk vaak ook voormalige schippers.
Frank Out, directeur TCV en MCIJ, op de goed bezochte bijeenkomst Sterk Techniek Onderwijs.
AALSMEER De subsidieregeling voor Sterk Techniek Onderwijs (STO) is niet mis. Jaarlijks honderd miljoen euro over vier jaar voor vmbo en vso. Maritiem & Techniek gaat hiervan ook profiteren, hoewel niet in eerste instantie. Op basis van het aantal leerlingen per regio is een bedrag vastgesteld waarvoor aanvragen ingediend kunnen worden.
TRUUS DEN HARTOG
De aanloopfase vond plaats in 2018 (tot 1 no- vember 2018 was de vooraanmelding inclu- sief samenwerkingspartners) en loopt door in 2019. Op 31 maart aanstaande moeten alle aanvragen zijn ingediend. Deze worden de ko- mende maanden beoordeeld. Voor 1 juli ont- vangen de aanvragers de goedkeuring. Er is nog een herkansing tot september. De toe- kenning is definitief voor het eind van dit jaar. De transitiefase loopt van 2020 tot 2023 ‘naar duurzaam dekkend en kwalitatief hoogstaand technisch onderwijs’ en tenslotte de structu- rele fase vanaf 2024 en verder. De cofinancie- ring van het bedrijfsleven is 10 procent min- stens van de ingediende aanvragen. In de aanloopfase is allereerst gedacht aan de op- leidingen met de meeste leerlingen. En het moet gezegd, Maritiem & Techniek is de oplei- ding met het kleinste aantal leerlingen lande- lijk beschouwd. Volgens de website
www.sterk
techniekonderwijs.nl waren dat in het vmbo- Maritiem & Techniek 569 leerlingen in het leer- jaar 2018-2019. En ter vergelijking de richting Mobiliteit en Transport telde 3359 leerlingen in dezelfde periode.
Bijeenkomst Velsen Op donderdag 7 maart kwamen op het Technisch College Velsen/Maritiem College IJmuiden (TCV/MCIJ) vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en van het technisch onder- wijs bijeen om informatie te ontvangen over de STO-regeling, mee te denken over activitei- ten en te netwerken. Frank Out (directeur TCV/ MCIJ) was blij met de opkomst en benadrukte het belang van de promotie van technisch on- derwijs vanaf – bij wijze van spreken – groep één van het basisonderwijs. Nu is regelma- tig contact tussen het po (primair onderwijs) groep zeven en acht en het vmbo door bij el- kaar op bezoek te gaan.
Ruud Porck (STO) haalde uit naar de bezuini- ging op handvaardigheidslokalen bij het ba- sisonderwijs. “Nu zitten we in de problemen, doordat te weinig leerlingen kiezen voor tech- nisch onderwijs, en er te weinig docenten be- schikbaar zijn. De doorlopende leerlijn zo vroeg mogelijk beginnen”, is zijn advies. De
schrijver van de plannen Quirien Ojen heeſt het druk met alle plannen die zich ontvouwen. Het is een inhaalslag die vmbo-techniek aan het maken is als reactie op de jarenlange be- zuinigingen. Techniek is nu eenmaal een naar verhouding dure opleiding, zodat veel vmbo- scholen deze tak hebben afgestoten. De toele- vering naar mbo-techniek komt vooral voort uit het vmbo en die toelevering was te wei- nig, veel te weinig. De regio Haarlem, IJmond, Kennemerland ontvangt 6,9 miljoen en daar komt nog 10 procent van het bedrijfsleven bij.
Maritiem & Techniek En wat gaat het STO betekenen voor de bin- nenvaart? Het Maritiem College IJmuiden weet het al. Jan-Henk Braam heeſt het plan ingediend om een praktijklokaal volledig en up-to-date in te richten voor binnenvaart en scheeps- en jachtbouw. Het wordt een repre- sentatieve ruimte om leerlingen te ontvangen van de basisschool en van het tweede leer- jaar van het voortgezet onderwijs die de over- stap willen maken naar praktijkonderwijs. “Daarnaast willen we een nieuwe aanlegvoor- ziening voor onze instructievaartuigen met daarbij voldoende ruimte voor onderhoud aan roeibootjes et cetera. Denk hierbij aan een werkplaatscontainer en een slecht weer voorziening”, vertelt Braam. Hij ziet het hele- maal zitten en voorziet een groeispurt in de komende jaren. De ondersteunende bedrijven (Koninklijke De Vries Scheepsbouw, Damen
Shiprepair Oranjewerf en Saffier Jachtbouw) hebben nog niet getekend, maar waarschijn- lijk gaat dat binnenkort gebeuren. En anders kan er altijd nog aansluiting gezocht worden in de komende maanden.
Intentieverklaring De Maritieme Academie Harlingen bun- delt de krachten door samenwerking met zes schoolbesturen in de regio en een aan- tal bedrijven en brancheorganisaties, zo- als de Yacht Builders Academy, Koninklijke BLN-Schuttevaer, Nautilus International, Scheepswerf Talsma, Icon Yachts en Sendo Shipping B.V.. De focus ligt op de scheeps- en jachtbouw, de innovaties in de varende beroe- pen en kennismaking van het basisonderwijs met techniek. Op 28 maart aanstaande vindt de ondertekening van de intentieverklaring plaats in het Centrum Duurzaam Friesland in Leeuwarden.
Het Scheepvaart en Transport College in Rotterdam is verdeeld over de regio’s Rotterdam-Noord en Rotterdam-Zuid. Hans Muilwijk (vmbo STC Group) is tevreden over de aandacht die het vmbo-Techniek ten deel valt. In Rotterdam-Zuid is de intentieverklaring al getekend tussen bedrijven en scholen en in Rotterdam-Noord gaat dat binnenkort gebeu- ren. Er wordt ingezet op het versterken van de outillage, op een goede spreiding van dekkend techniek aanbod en op de verbinding tussen
de scholen en bedrijven. Met het laatste doelt Muilwijk op het gezamenlijk onderzoeken naar uitwisseling van docenten en leerlingen, en sa- menwerking. “Plaatsen aanwijzen waar het bedrijfsleven sterk is en waar fysiek leerlingen aan de slag kunnen met een aanbod in een aansprekend programma. Je kunt denken aan Robotica, ICT et cetera. Een groei van 25 pro- cent over vier jaar is mogelijk”, zegt Muilwijk. Bedrijven die de schouders eronder zetten zijn onder andere Koninklijke Volker Stevin, Koninklijke BLN-Schuttevaer, Automotive branche. Daar komen zeker nog meer bedrij- ven bij.
In Urk is het Berechja College met Maritiem & Techniek en ook de uitstroomrichting com- merciële visserij uiteraard. Zij hebben contac- ten met de vele rederijen in Urk. De aanvraag moet nog ingediend worden, maar daar gaat Jeroen Kuper (coördinator vmbo) zeker werk van maken.
Vertrouwen in de groei Ondanks de, demografisch beschouwd, ver- minderde aanwas van jongeren in de komende jaren is het vertrouwen groot dat met deze im- puls van het ministerie het leerlingenaantal zal groeien om de tekorten op de arbeidsmarkt aan te vullen. Aan de inzet van de scholen en de bedrijven zal het niet liggen. Bedrijven en instellingen kunnen zich altijd nog aansluiten bij het Sterk Techniek Onderwijs project.
Direct na passage van de entree is de ge- moedelijkheid op de beursvloer pas goed te proeven, althans voor wie zijn ogen en oren goed de kost wil geven. En dan gaat het eventjes niet om al die noviteiten uit de scheepvaarttechniek. Richt de aandacht eens op de eetstalletjes en absoluut op het overdekte terras met houten klapstoeltjes en eenvoudige tuintafeltjes in de kantine- hoek. Dáár zitten ze dan tevreden rond zich heen te kijken: de bomma’s en bompa’s met stuk voor stuk zeker en vast een rijk binnenvaartverleden. De vergrijsde oudere mannen zitten er meestal met een karakteristiek herkenbaar schipperspetje op. En roerend in een kopje koffie. Of met een schuimend pintje of bol- leke bij de hand. Druk pratend of turend naar het langstrekkende publiek. Daarin al- tijd op zoek naar dierbare oude vrienden, familie of collega’s van vroeger. Want hier- mee wordt ook het diepere belang van OSD Antwerpen duidelijk: een driedaagse jaar- lijkse reünie voor de varende beroepsbe- volking van Vlaanderen en dan ook voor de pensionado’s.
Bij het Maritiem College IJmuiden heeſt Jan-Henk Braam het plan ingediend om het praktijklokaal flink onder handen te nemen.
AVERECHTS
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76