907 | WEEK 12-13 20 MAART 2019
35 Veertigdagentijd is begonnen!
Op het moment dat u deze kerkpagina leest is de Veertigdagentijd begonnen. In deze tijd bereiden we ons voor op het Paasfeest. We brengen ons de lijdensweg die de Heere Jezus moest gaan te binnen en denken na over wat dat voor ons leven betekent.
Daarover leest u in de meditatie van ds. Van der Ham. Verder hebben we voor u de geschiedenis en achtergronden van twee bijzondere plaatsen nagezocht. U zult ervan opkijken. We wensen u veel leesplezier.
Plaatsnamen met een christelijke achtergrond
SINT ANNALAND Veel plaatsen langs de vaar- routes lijken een christelijke achtergrond te hebben, als we op de naam letten. Ik ben op zoek gegaan in ons rijke verleden. Wikipedia was me daarbij behulpzaam.
Sint Annaland is ontstaan in de vijſtiende eeuw. Er kwam een einde aan de zogenoem- de 100-jarige oorlog. In de zuidelijke Neder- landen heersten de Hertogen van Bourgon- dië. Filips de Goede was één van hen. Deze Filips de Goede die niet erg éénkennig was, erkende onder meer een buitenechtelijke dochter Anna. Deze Anna van Bourgondië trouwde op 22-jarige leeſtijd met Adriaan van Borselen, een Zeeuwse landheer.
Er was gebrek aan goede landbouwgrond door het inklinken van de bodem in de Hollandse veengebieden. De graanoogsten waren inmiddels zo schaars geworden dat graan van overzee moest worden gehaald en kostbaarder was dan goud. (Denk aan het verhaal van het vrouwtje van Stavoren). Anna, kennelijk een redelijk geëmancipeerde vrouw, was bekend door het inpolderen en bedijken van de Zeeuwse schorren, waardoor er uitbreiding van landbouwgrond ontstond. Anna heeſt zich haar hele leven bezig gehou- den met die inpolderingen.
Op 33-jarige leeſtijd werd zij weduwe en twee jaar later trouwde zij met Adolf van Kleef en ook met hem samen heeſt zij haar werk voortgezet. In 1475 toen Anna inmiddels 40 jaar was, mocht zij de schorren van Tholen laten bedijken en daar is het begin ontstaan van wat nu Sint Annaland heet. In 1494 was de polder zover bewoond dat Anna van Bourgondië daar een kerk liet bouwen die zij noemde naar haar patrones Sint Anna.
aan U. Zie Mijn handen, zie Mijn voeten, zie Mijn lijden, zie Mijn smart”.
Waar de Heere Jezus betaalde met Zijn eigen bloed, daar accepteerde God de losprijs volledig. “De schuld Uws volks hebt Ge uit Uw boek gedaan. Ook ziet Gij geen van hunne zonden aan”. De nieuwe dag, de eeuwige dag breekt aan.
Ds. H. van der Ham
Hieronder de legende over wie de Sint Anna zou zijn geweest die door Anna van Bourgon- dië de polderaar uit de late 15de eeuw, werd beschouwd als haar patrones.
Sint Anna wordt in deze legende de moe- der van Maria en grootmoeder van Jezus genoemd. Dit verhaal komt niet voor in de Bijbel, is zelfs in strijd daarmee, maar komt wel voor in het zogenaamde apocriefe boek Jacobus uit de tweede eeuw en in de Koran. De verering van Sint Anna die ongeveer hon- derd jaar voor het begin van onze jaartelling geleefd zou hebben, ontstaat in de vijfde- en
zesde eeuw in het Midden-Oosten. In het Westen bereikt die verering haar hoogtepunt in de 15de en 16de eeuw, de tijd waarin ook Sint Annaland ontstaan is en de tijd waarin Maarten Luther leefde die zich tegen dit soort heiligenverering verzette.
Sint Anna was gehuwd met Joachim. Het paar was welgesteld, maar kinderloos. Zij leefden in het oude Israël volledig volgens de Wet van God. Op een dag wordt het offer van Joachim in de tempel geweigerd, omdat hij geen kin- deren heeſt. Joachim vlucht daarom met zijn kudde de woestijn in. Anna denkt dat hij daar is omgekomen en doet haar beklag bij God en vraagt om een kind. Haar gebed wordt ver- hoord. Tegelijk krijgt Joachim van een en- gel te horen, dat zijn vrouw in verwachting is. Hij keert met zijn kudde terug en ontmoet zijn vrouw bij de Gouden Poort in Jeruzalem en geeſt haar een kus. Anna schenkt het leven aan een meisje: Maria. De ouders wijden het kind aan God en brengen Maria, als zij drie jaar is, naar de tempel. Daar wordt zij gevoed door engelen.
Als Maria twaalf jaar is, wordt zij door de hogepriester uitgehuwelijkt aan Jozef, een weduwnaar op leeſtijd. Jozef heeſt kinderen en is aannemer. Hij mag Maria alleen maar behoeden. Onmiddellijk na het huwelijk vertrekt hij voor enkele maanden naar een bouwkarwei. Maria wordt intussen van Godswege zwanger. Als Jozef thuiskomt, ziet hij dat Maria zwanger is. Ook de hogepriester komt dit te weten. Maria en Jozef moeten de proef met het bittere water ondergaan, maar doorstaan die glansrijk. (De proef met het bittere water is na te lezen in het Bijbelboek
Numeri 5 vanaf vers 11.
www.debijbel.nl.) Het kind Jezus wiens geboorte in de Chris- telijke kerk wordt herdacht met Kerstmis, wordt vanwege een volkstelling onder keizer Augustus onderweg naar Bethlehem, geboren in een grot.
Bas Goudriaan COLOFON
Deze pagina verschijnt onder de verantwoordelijkheid van de werkgroep Binnenvaart van de Protestantse Kerk in Nederland.
Predikanten: Ds. L. Krüger, T: +31 652 336 794 e-mail:
lkruger@planet.nl
Ds. D. Meijvogel, T: +31 631 041 389 e-mail:
d.meijvogel@
filternet.nl
Redactie: Ds. Gert van Zeben (Eindredacteur) Prins Willem-Alexanderlaan 856 7312 GX Apeldoorn T: +31 (0)55 35 58 791 E:
gvanzeben@hetnet.nl
Anja van Alphen, Haastrecht Geke Kingma, Ms. Maranta Dhr. Bas Goudriaan, Krimpen aan de Lek
Hogeschool biedt hulp aan bij digitalisering van binnenvaart
wordt een student gekoppeld tijdens het TIP- traject. Dit kunnen studenten logistiek, techni- sche bedrijfskunde, communicatie, informatica of HRM zijn.
Onderzoek De studenten onderzoeken, in het kader van hun stage- of afstudeeronderzoek, hoe digitalise- ring in uw bedrijf ervoor kan zorgen dat marges worden vergroot of processen worden geopti- maliseerd. Zij worden begeleid door docent-on- derzoekers vanuit de Hogeschool Rotterdam die kennis hebben over de impact van digitalisering.
Daniëlle Stolk
ROTTERDAM Digitalisering staat met stip op één, als we het hebben over de trends in transport en logistiek. Toch heeſt nauwelijks de helſt van alle logistieke ondernemingen – zeker in de binnenvaart – een digitale stra- tegie voor het hele bedrijf bedacht.
Systemen, interne processen, recruitment en promotie zijn vaak nog gebaseerd op oude, niet-digitale businessmodellen. “Vooral het midden- en kleinbedrijf weet dat er op dit vlak
het nodige moet gebeuren, maar zij hebben geen idee hoe ze moeten beginnen”, aldus Daniëlle Stolk, docent Logistic Management aan de Hogeschool Rotterdam. Het idee van TIP – de Talent Innovatie Pool - is dat jonge professionals van verschillende lo- gistieke bedrijven, en dus vooral ook mkb, sa- menkomen om ervaringen uit te wisselen en van elkaar te leren. Hierdoor ontstaat een zo- genaamde kenniscommunity die werkt aan innovatie. Aan elk talent (lees: professional)
Hogeschool Rotterdam begeleidt het project. Zij brengt kennis in vanuit haar netwerk, biedt een fysieke ontmoetingsruimte, organiseert gast- sprekers en begeleidt de bijeenkomsten. Het TIP-project is al eens in Gelderland opgezet en was daar een succes. Tijd om ook bedrijven uit Zuid-Holland uit te nodigen! Wat kunt u van ons verwachten? • Wij scholen uw medewerker op het ge- bied van digitalisering in de logistiek en verandermanagement;
• Wij koppelen uw medewerker aan goede stu- denten van Hogeschool Rotterdam;
• Wij zorgen ervoor dat uw medewerker erva- ring opdoet bij andere bedrijven;
• Instroom van nieuw talent en behoud van ta- lent voor het bedrijf;
• Leren van en tussen (meerdere) studenten en bedrijven;
• Out of the box-denken en inzichten vanuit verschillende richtingen;
• Opdoen van extra kennis door de master- classes en workshops
• Vergroot betrokkenheid bij professional aan het bedrijf waarvoor hij werkt;
• Verrijking van het onderzoek door het sa- menwerken met professionals en studenten van meerdere faculteiten;
Hoe doet u mee? Kom naar de speciaal voor u georganiseerde bijeenkomst op 22 maart van 16.00 tot 17.30 uur in het Center Of Excellence Binnenvaart. Lindtsedijk 14b te Zwijndrecht. Voor aan- melding, neem contact op via onderstaande gegevens.
Contactpersoon: Daniëlle Stolk Docent Logistic Management Studieloopbaancoördinator Projectleider Talent Innovatiepool Contact: 06 – 13396559 | 010 -7944931
d.stolk@
hr.nl | LinkedIn
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76