1055 | WEEK 48-49 27 NOVEMBER 2024
‘We hebben geen luxe voor verdere vertraging’ Logistieke alliantie waarschuwt
voor een infrastructurele crisis ROTTERDAM Samenwerkingsclub de Logistieke Alliantie pleit er bij de Tweede Kamer op om nu te handelen om een structurele crisis in de in- frastructuur te voorkomen. De vrees bestaat voor een vastgelopen net- werk, decennia achterstallig onderhoud en een economische schade- post van miljarden euro’s die elk jaar groter wordt.
Het uitblijven van investeringen in beheer en vernieuwing zou op een structureel falen wijzen in het overheidsbeleid, zo zegt de al- liantie. Deze alliantie bestaat uit zeventien partners die zich inzetten voor logistiek en handel(sketens) en voor het vestigingskli- maat en verdienvermogen van Nederland. Onder andere havenbedrijven Rotterdam en Amsterdam horen erbij, maar ook Koninlijke Binnvaart Nederland (KBN) en Nederlandse Vereniging voor Binnenhavens (NVB).
Volgens een van de andere leden, onder- nemersvereniging Evofenedex, stapelen de signalen van stagnatie zich op, met uitval- lende sluizen en bruggen, lange wachttij- den voor binnenvaartschepen en een om- gekeerde modal shiſt terug naar de weg.
“Dit holt de betrouwbaarheid van onze waterwegen uit. Het is vijf minuten voor twaalf. We hebben geen luxe voor ver- dere vertraging. De Tweede Kamer moet nu ingrijpen om een structurele crisis te voorkomen”, aldus woordvoerder Renate Wijmenga van evofenedex. Ze vervolgt:
“Dit vraagt allereerst om onmiddellijke ac- tie voor beheer, onderhoud en vernieuwing van verouderde infrastructuur. Ook zijn er innovatieve oplossingen nodig om vertra- gingen door stikstofuitstoot te minimalise- ren, zodat vergunningstrajecten niet langer een blokkade vormen.”
Wijmenga pleit voor versnelling van ze- ventien gepauzeerde grote infrastructuur- projecten. : wel met een duidelijke tijd- lijn, concrete prioriteiten en een toegewijd projectteam voor een onconventionele en doortastende aanpak. Want de stilstand die nu op de loer ligt, raakt niet alleen de logis- tieke sector, maar alle Nederlanders. Het vertraagt de bouw van woningen, belem- mert de bevoorrading van winkels en zet zelfs onze rol in de Europese defensieketen via spoor en weg onder druk. De samenle- ving kan niet functioneren zonder een ro- buust logistiek systeem. Zonder daadkracht dreigen we de aansluiting te verliezen. Niet alleen met Europa, maar ook met de toe- komst. Maak van Nederland niet het volgen- de Duitsland. De tijd van uitstellen is voor- bij. Het is tijd voor actie.”
Crisisaanpak In Den Haag rommelde het nogal, de afgelopen weken. Gedoe in de ministerraad en opstappende Kamerleden, het is niet niks. Het kabinet is niet gevallen, maar de gevolgen zijn wel groot. Vertrouwen wordt minder, polarisatie groter. En met het opstappen van de staatssecretaris verdwijnt ook (tijdelijk) de persoon die specifiek aan de slag ging met de Toeslagenaffaire. Slecht nieuws voor de mensen die daarmee te maken hebben. Het was net zo goed dat er iemand dedicated mee aan de gang ging. Het blijſt altijd lastig, die wisselingen in mensen en taken, of dat nu door zelf vertrekkende mensen gebeurt of door invloeden van buitenaf. In de Verenigde Staten is dat nu ook een overgang aan de gang, van de ene president naar de andere. Daar gaat het nog een stap verder na verkiezingen, wordt praktisch een volledig ambtenarenapparaat vervangen. Gelukkig is dat in Nederland niet het geval, blijven hier in
7 NOELIA ROMERO CABRERA – VOOYS
ieder geval de ambtenaren nog wel hetzelfde werk doen, waardoor de rode lijn grotendeels doorloopt en langlopende projecten nog wel worden doorgetrokken. Zeker voor een sector als de binnenvaart belangrijk. Investeren in een schip of kiezen voor een specifieke brandstof of motor is niet de enige lange- termijnbeslissing, gezien de meeste projecten en besluiten van bijvoorbeeld renovaties aan kunstwerken jarenlang in beslag nemen. Het zou praktisch onmogelijk zijn als elke vier jaar – of eerder, als een kabinet toch valt – het werk even tot stilstand komt omdat er telkens nieuwe mensen gezocht en ingewerkt moeten worden. Nog erger als dan ook nog eens de werkwijze of de visie op bepaalde zaken verandert. Hoe er ook gedacht wordt over dit kabinet en deze coalitie: nogmaals een kabinetscrisis, gevolgd door verkiezingen, zou de boel alleen maar nog meer vertragen. Laten we hopen dat dit voorlopig de laatste crisis was in ieder geval.
Miljoeneninjectie Seafar voor Europese uitrol van op afstand bestuurde scheepvaart
Laatste juk geplaatst in stuw Grave
ANTWERPEN Seafar, de Vlaamse pionier voor (semi-)automatische scheepvaart, ontvangt een kapitaalinjectie van vijf mil- joen euro van de Antwerpse investeerder Victrix. De particuliere investering moet bet innovatieve bedrijf in staat stellen zijn Europese marktpositie te versterken en het aanbod aan maritieme oplossin- gen uit te breiden.
Met een team van 35 medewerkers werkt Seafar momenteel vanuit kantoren en be- sturingscentra in Antwerpen, Charleroi en Duisburg aan technologieën voor het op afstand besturen van met name binnen- vaartschepen. Dit systeem optimaliseert de bemanning aan boord en ondersteunt de lange-termijnstrategie voor volledig au- tonome schepen. Seafar wil een belangrij- ke rol spelen in de overgang naar auto- noom varen.
Seafar werkt nauw samen met Belgische, Nederlandse en Duitse autoriteiten aan re- gelgeving die geautomatiseerd varen mo- gelijk maakt. Vlaanderen loopt hierin voor- op en vormt daarmee een voorbeeld voor
heel Europa. Daarnaast ontwikkelt Seafar samen met diverse rederijen remote ope- ration centers, waarmee schepen vanuit kantoorlocaties kunnen worden bestuurd. Dit draagt bij aan een efficiëntere en duur- zamere scheepvaart, geheel in lijn met de Europese Green Deal-doelstellingen.
Versnellen CEO Louis-Robert Cool van Seafar: “Geautomatiseerd en op afstand bestuurd varen biedt een antwoord op de uitdagin- gen in de transportsector. Met de steun van Victrix kunnen we onze missie versnel- len en scheepseigenaren helpen bij hun overgang naar autonoom en duurzaam transport.” Victrix ziet Seafar als een essentiële tech- nologie in de transitie naar een duurzame- re en groenere binnenvaartvloot, aldus CEO Basile Aloy. “Als een van de meest in- novatieve spelers in de maritieme sector volgden we de ontwikkelingen bij Seafar al jaren nauwgezet. We kijken ernaar uit om Seafar te ondersteunen en hun groeiplan- nen kracht bij te zetten, met onze experti- se en netwerk in de scheepvaartindustrie.”
Lichtgewonden bij aanvaring watertaxi
GRAVE De renovatie van stuw Grave is klaar. Vrijdag 15 november waren de laatste jukken geplaatst, enkele weken eerder dan gepland. Alle jukken en schui- ven zijn het afgelopen half jaar vervangen.
Het ging om in totaal twintig jukken en zes- tig schuiven, plus reserve. Het eerste juk werd vervangen in juli van dit jaar. Volgens de planning zou dit tot het einde van het jaar duren, maar door een heel efficiënte
werkwijze wist de aannemer de werkzaam- heden deze week al te voltooien. Met het afronden van het werk is de stuw weer volledig beschikbaar en kan het water in het deel van de Maas tussen stuw Grave en stuw Sambeek als vanouds zo optimaal mogelijk op peil gehouden worden.
De werkzaamheden aan stuw Grave worden in 2025 voortgezet. Dan worden verschillen- de aandrijfwerken vervangen om het com- plex nog toekomstbestendiger te maken.
ROTTERDAM Op nagenoeg dezelfde plaats van een aanvaring tussen een Rotterdamse watertaxi en een Spidoboot in juli 2022 is afgelopen weekend op- nieuw een watertaxi in aanvaring geko- men met een passerende waterbus. Hierbij zijn zaterdagavond onder de Erasmusbrug drie lichtgewonden gevallen.
De watertaxi kwam vanuit de Leuvehaven en raakte de waterbus op de Nieuwe Maas. Niemand is bij de aanvaring in het water
beland. De stuurman van de watertaxi be- hoort tot de lichtgewonden, de overige twee zijn passagiers. Het drietal is nageke- ken door ambulancepersoneel, maar hoef- de niet naar het ziekenhuis.
De Zeehavenpolitie doet onderzoek naar het voorval. Het eerdere incident met zes gewonden trok onder meer de aandacht van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) en leidde tot aanbevelingen voor meer regie en professionalisering op het drukke vaarwater van het stadscentrum.
AVERECHTS
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48