50 Opleiding binnenvaart voor specifieke doelgroep
Schreeuwend personeelstekort in de binnenvaart direct geholpen met extra zij-instromers
1053 | WEEK 44-45 30 OKTOBER 2024
Het klaslokaal is rustig, vanwege de examens die afgenomen worden op de Maritieme Academie in IJmuiden.
DEN HELDER In Den Helder is in 2020 een bijzondere binnenvaartopleiding van start gegaan met intensieve begeleiding op ini- tiatief van Inwerking bv, met hulp van uit- keringsinstantie UWV en de gemeente Den Helder. De matrozen van de eerste lichting gaan nu allemaal op voor het diploma schipper. Een succes dat navolging ver- dient. Het Nova College/ Maritieme Academie is verantwoordelijk voor het on- derwijs. Opleidingsmanager Nick Minnema is enthousiast en bezig een zelf- de opzet elders te realiseren.
TRUUS DEN HARTOG
Het is een gegeven dat het aantal jongeren dat zich aanmeldt bij de reguliere binnen- vaartscholen afneemt. Er zijn immers vele richtingen in de techniek die aan dezelfde doelgroep trekken. En er zit een aanzien- lijk aantal jongeren thuis dat geen diploma heeſt en eigenlijk niet weet wat zij willen. Werken in de binnenvaart is niet bij een ie- der bekend, maar daar doen het UWV en de gemeente Den Helder in samenwerking met Inwerking bv wat aan, door te verwij- zen naar de speciale opleiding tot matroos/ schipper binnenvaart met een intensieve begeleiding. Uit het aantal cursisten dat drie jaar geleden is ingestapt blijkt, na de eerste kinderziektes overwonnen te hebben, dat deze route een succes is.
Maar wie zijn deze zij-instromers? Een Leven Lang Ontwikkelen (LLO) is het motto waar bedrijven en instellingen zich al langere tijd mee bezighouden. Heeſt het bedrijf iets met water te maken dan kan het zijn dat werk- nemers die een verandering in de loopbaan willen zo maar kiezen voor de binnenvaart, omdat zij er al direct of indirect mee te ma- ken hebben gehad. Maar over het algemeen is het werken in de binnenvaart bij de mas- sa onbekend. Daarbij komt dat het beroep van binnenvaartmatroos of -schipper een
vakopleiding vereist die niet overal in het land in alle plaatsen is te vinden.
De gemeente Den Helder heeſt te kampen met veel werkeloosheid. De gemeente is sa- men met het UWV op zoek gegaan naar op- lossingen om jongeren ‘met een afstand tot de arbeidsmarkt’ en oudere werklozen te begeleiden naar werk. Een van de oplossin- gen is een praktijkopleiding met goede, pro- fessionele begeleiding. Inwerking heeſt een traject opgestart dat degenen om wie het gaat letterlijk uit hun vaste omgeving haalt: de binnenvaartop- leiding. Hiervoor is scholingsbudget vrij- gemaakt voor extra begeleiding. In de week dat men naar school gaat, helpt de jobcoach met huis- werk, leren plannen, inloggen, op tijd aan- wezig zijn, etc. Het gaat in wezen om zelfredzaamheid. Gaan de cursisten aan boord, dan wordt de coa- ching vervolgd door de stagebegeleider van school en de praktijkbegeleider aan boord.
Het begin Gerard Klaver van stichting Inwerking en Rob Angel van Werkgevers Servicepunt (WSP) Noord-Holland Noord werken al langer dan drie jaar samen in Den Helder, vooral een marine- en visserijstad. In beide sectoren is er een terugloop te zien in het aantal banen. En zo zijn Gerard Klaver en Rob Angel begonnen met de opzet van de binnenvaartopleiding in Den Helder bij ROC Kop van Noord-Holland (nu Vonk geheten). Rob heeſt via het WSP campagne gevoerd en de kandidaten gezocht én gevonden. Na een jaar is gekozen voor een ander concept, met meer begeleiding op een aparte locatie
en is het onderwijs nu de verantwoorde- lijkheid geworden van het Nova College/ Maritieme Academie.
Gerard Klaver
‘Kandidaten hebben meestal geen
startkwalificatie en komen vaak uit het speciaal onderwijs’
Gerard Klaver benadrukt de noodzaak en het nut van deze manier van aanpak: “Inwerking is een landelijke organisatie die zich inzet voor degenen met afstand tot de arbeidsmarkt om allerlei verschillende re- denen. Voor ieder individu die daar behoef- te aan heeſt, wordt het traject op maat af- gestemd in overleg met de kandidaat, opdrachtgevers en andere betrokken partijen. Kandidaten hebben meestal geen startkwalifica- tie en komen vaak uit het speciaal on- derwijs. Om die re- den kunnen zij niet instromen in de re- guliere opleiding. De kandidaten ko- men allereerst in een
voortraject, waarbij wordt gekeken of de op- leiding tot matroos en/of schipper haalbare kaart is. Zijn zij gemotiveerd, zijn er leemtes in de kennis die absoluut aangevuld moeten worden, is er geen sprake van drugsgebruik of crimineel gedrag, dan worden zij toegela- ten en start de job-coaching voor iedereen die aan de opleiding begint.”
Uitbreiden Intussen regelt Rob Angel de financiering, afhankelijk van de situatie betaald door het UWV en de gemeente. De kandidaten zijn in de leeſtijd van zestien tot 52 jaar on- geveer. Vier keer per jaar kunnen zij instro- men. Angel: “Wij willen graag uitbreiden naar Dordrecht, waar we goede contac- ten hebben en hopen in februari 2025 te starten. In deze omgeving zit de Maaskade Group met de Stichting MATE die een eigen
Gerard Klaver van Inwerking regio Noord- Holland Noord.
Foto’s Routard Bleu
opleidingsschip bezit. Wij willen daar een gelijksoortige opleiding opzetten met het UWV en de gemeente Rotterdam. We wor- den daarbij geholpen door de Vrienden van de Binnenvaart die haar netwerk opent voor kandidaten die een opleidingsplek zoeken. Die aanpak werkt, we zijn aan het groeien.”
Opleidingsmanager Minnema bij het Nova College/ Maritieme Academie Harlingen is razend enthousiast. “Drie jaar geleden zijn we ermee begonnen. Nu zijn er 59 studen- ten, 31 eerstejaars, 18 tweedejaars en tien kandidaten in het derde jaar die opgaan voor hun schippersdiploma. De aankomen- de binnenvaarders zitten in kleinere groe- pen en in een omgeving waar geen andere opleidingen gegeven worden. Het is gewoon een kwestie van goed organiseren.”
De eerste lichting matrozen is vorig jaar af- geleverd, die nu allemaal in de schippers- opleiding zitten. Het diploma schipper kon behaald worden in de maand juli van af- gelopen zomer. Een goed initiatief, dat ge- zien het succes elders navolging verdient. De gemeente Leeuwarden telt 700 werkzoe- kenden en heeſt interesse. Mogelijk verrijst daar weer een volgende vestiging, met de mogelijkheid opgeleid te worden voor de binnenvaart.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64