Tekst: Roel Notten
werkzoekende en kunnen huisartsen praktijk- ondersteuning vinden.” Praktijkmanager Adri Verbaan van huisartsen-
praktijk De Blauwe Tulp in Den Haag ervaart ook krapte op de arbeidsmarkt. “Alhoewel het ons altijd lukt om geschikte kandidaten te vinden voor de vacatures, merken we wel dat het aantal sollicitanten dun gezaaid is.” Huisarts Riekske Berendsen uit Eibergen spreekt haar zorg uit over de toekomst. “Als de
‘De praktijkondersteuner is een onmisbare schakel in de praktijk’
praktijkondersteuner er straks meer taken bij krijgt voor astma en de ouderengeneeskunde, weet ik niet of er voldoende praktijkondersteu- ners beschikbaar zijn.” Berichten dat de positie van de praktijkon-
dersteuner onder druk komt te staan nu het kabinet met de overheveling van zorgtaken naar gemeenten de positie van de wijkverpleegkun- dige wil versterken, spreekt de LHV tegen. “Wij verwachten juist een nauwe samenwerking”, stelt woordvoerder Franse. “De praktijkondersteuner is een onmisbare schakel in de huisartspraktijk die ook nooit meer zal verdwijnen. De wijkver- pleegkundige is een onmisbare zorgverlener in de eerstelijnszorg. Zij moeten elkaar kennen en aanvullen.”
Transitie Ook Freek van der Meulen van de NVvPO denkt dat er een transitiefase aan komt. “Er zal een situatie ontstaan waarin de huidige praktijk- ondersteuners en de nog op te leiden praktijkver- pleegkundigen naast elkaar bestaan. De positie van de huidige, werkzame praktijkondersteuners verdient extra aandacht. Sommigen van hen zul- len door willen stromen naar een functie waarin zij ook niet-geprotocolleerde zorg kunnen bieden, anderen zullen ervoor kiezen om de huidige taak- invulling te handhaven.” Om onduidelijkheden weg te kunnen nemen, om
helderheid naar praktijkondersteuners en stake- holders te bieden en om de kwaliteit van zorg te borgen, heeft de NVvPO het initiatief genomen om deze transitie extra aandacht te geven. “On- derdeel van het project zal zijn om het huidige niveau van de opleidingen te onderzoeken en tot aanbevelingen te komen”, aldus Van der Meulen.
Overschot aan assistenten
Waar de zoektocht naar praktijkondersteuners voor huisartsen vaak een worsteling is, hebben ze vrijwel geen moeite met het vinden van een assistent. Anderhalf procent van de doktersas- sistenten kan namelijk geen baan vinden, zo meldt het Research Centrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA). Het ROA deed in 2013 onderzoek naar de werkloosheidspercentages onder verschil- lende assistenten in de gezondheidszorg. In dat onderzoek kwam ook naar voren dat de werkloosheid onder apothekersassistenten (3,2 procent) en dierenartsassistenten/paraveterinairen (6,7 pro- cent) aanzienlijk is. Voor tandartsassistenten is de markt wel vrij goed: 0 procent. Naast de werkloosheidspercentages geeft ook het aantal open-
staande vacatures een inkijkje in de gewildheid van de verschillen- de assistenten. De Stichting Sociaal Fonds Huisartsenzorg (SSFH) publiceerde in februari dit jaar de Vacaturemonitor Doktersassis- tenten en Praktijkondersteuners Huisartsen, een onderzoek onder 500 huisartsenpraktijken, huisartsenposten en gezondheidscentra. Hieruit blijkt dat het vacatureniveau onder praktijkondersteuners somatiek op een hoog niveau blijft liggen, namelijk 6,6 procent. Aan praktijkondersteuners ggz is een nog groter tekort: 20 procent aan openstaande vacatures. Waar de vraag naar praktijkondersteuners hoog is, lijkt de vraag naar doktersassistenten juist af te nemen. Uit het onderzoek blijkt dat slechts 2 procent van het aantal vacatures openstaat. Sinds de eerste metingen in 2010 was het percentage openstaande vacatures onder doktersassistenten nog nooit zo laag. Het percentage openstaande vacatures, oftewel de vacature- graad, voor de gehele zorgsector is gemiddeld 1 procent. Een goed functionerende arbeidsmarkt kent een tekort van 2 tot 3 procent.
Apothekers hebben niet veel moeite een assistent te vinden. De werkloosheid onder apothekersassistenten ligt op 3,2 procent, zo blijkt uit cijfers van het ROA.
ArtsenAuto juni 2014
027
FOTO: GER LOEFFEN/HH
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100