Mijlpaal
Tekst: Els van Thiel Beeld: De Beeldredaktie/Guido Benschop
Apotheker op intensive care leidt tot betere zorg Minder medicatiefouten
Ziekenhuisapotheker Nicole Hunfeld van het Erasmus MC heeft de KNMP Zorginnovatieprijs gewonnen. Ze heeft bewezen dat samenwerking tussen apothekers en artsen op de intensive care leidt tot minder medicatiefouten en meer kwaliteit van zorg.
I
n Engeland is het heel normaal dat apothe- kers vast op de IC werken. Ze kijken alle re- cepten na en tekenen ze. In Nederland is de meerwaarde van de aanwezigheid van een
ziekenhuisapotheker op die afdeling nog niet zo doorgedrongen. Nicole Hunfeld (34), gelauwerd met de prestigieuze KNMP Zorginnovatieprijs, heeft met haar pilot bewezen dat gestructureerde medicatiebeoordelingen door apothekers op de IC tot betere zorg leiden. Bovendien is het kosten- effectief. Apothekers doen samen met de artsen de ronde op de IC, beoordelen de medicatie van de patiënten en overleggen daarover. Sinds 1 april werkt ziekenhuisapotheker
Hunfeld vier ochtenden per week vast op de IC van het Erasmus MC. Ze is de enige in Nederland, vermoedt ze. “De IC is een concentratie van ern- stig zieke mensen die ongelooflijk veel medicatie krijgen. Er gebeurt van alles. Het is dynamische geneeskunde. Prachtig als je daar als teamlid een adviserende rol in kunt vervullen. Dit is waarom ik ooit ziekenhuisapotheker ben geworden!”
‘Dit is waarom ik ooit ziekenhuisapotheker ben geworden’
Het voorschrijven van medicatie op de IC
gebeurt vaak uit het hoofd, veelal zonder bewa- kingssysteem. Een ziekenhuisapotheker die goed is ingevoerd en de protocollen kent, is bij uitstek degene die dat proces in goede banen kan leiden, vindt Hunfeld. “Een dokter op de IC is bezig levens te redden. Hij kijkt naar de patiënt, naar het ziektebeeld en naar de getallen die hij daaruit afleidt. Ik kijk direct naar de medicatie, neem die als uitgangspunt en zie dus ook andere dingen. Hé… wat een rare combinatie van geneesmidde- len, denk ik soms. Hoe kan dat?”
030 juni 2012 ArtsenAuto
Die screening van de medicatie leidt in twee
derde van de beoordelingen tot het advies om de medicatie te wijzigen. Dat is niet opzienbarend, zegt Hunfeld, het was al bekend uit de literatuur. Het kan gaan om allerlei adviezen: starten, stop- pen of onder- of overdosering omdat de nieren het laten afweten. “Ik zie levothyroxine bij een patiënt met sondevoeding. Dat gaat zo niet samen, je kunt het beter intraveneus toedienen. Ik wist het wel… zei de arts, maar het kwam even niet in me op.” Niet alleen de KNMP is enthousiast over het
initiatief, ook de artsen op de IC van het Erasmus MC zijn er blij mee. Op het promotiefilmpje dat de KNMP van de gelauwerde maakte, roepen ze enthousiast: “Zo makkelijk te implementeren! Zulke goede resultaten!”
Voor dit project is een checklist medicatiereview ontwikkeld. Naar aanleiding van de resultaten is ook een business case opgesteld. Beide zijn op te vragen via
n.hunfeld@
erasmusmc.nl.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100