search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
1032 | WEEK 02-03 10 JANUARI 2024


Oud-directeur Leussink blikt terug op fusieproces ‘Marktpartijen zien KBN inmiddels als een krachtig geheel’


begrijpt dat die integratie moeilijk verloopt en volgens hem is het totaal niet vreemd dat dit zo gaat. Niemand geeſt immers graag zijn eigenheid op.


Rob Leussink. Foto KBN


ZWIJNDRECHT Net als Paul Goris, oud-voorzitter Koninklijke Binnenvaart Nederland (KBN) , heeſt ook Rob Leussink eind 2023 afscheid genomen van de brancheorganisatie. Zijn opvolger, waarnemend directeur Maira van Helvoirt, kan volgens Leussink de verdere integratie met een frisse blik voortzetten. Wat hij achterlaat? “Een solide brancheorganisatie die staat voor de taken die zij moet vervullen.”


SANNE VERHOEFF


De inmiddels oud-directeur is trots op de professionalisering van KBN, maar er moe- ten volgens hem ook nog stappen gezet worden. Hiermee doelt hij onder meer op de verdere integratie van de fuserende par- tijen. “Zij moeten nog dichter naar elkaar toe komen. Dit betekent soms ook dat je een stukje comfort moet inleveren. Immers: als je een omelet wilt maken, moet je eieren breken.”


Al drie jaar is Rob Leussink betrokken bij de brancheorganisatie voor de binnen- vaart. Voor de fusie van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (CBRB) en Koninklijke BLN-Schuttevaer, was hij inte- rim-directeur van BLN.


“Mijn eerste contract was voor zes maan- den”, zegt hij met een glimlach. Samen met Goris heeſt hij samen met een groep ver- kenners het fusieproces begeleid. Volgens Leussink een proces van geven en ne- men, waarbij iedereen een stukje com- fort moet inleveren. Daarbij is het belang- rijk dat de diverse partijen, waaronder SchippersVereniging Schuttevaer (SVS) en de Christelijke Bond van Ondernemers in


de Binnenvaart (CBOB) hun eigen identiteit behouden. Hier zijn de KBN-statuten om- heen gebouwd. Toch is het geen makkelijk proces.


Spanningsveld “De statuten zijn goed opgesteld, maar toch speelt soms het stukje autonomiteit op. Het is lastig om bepaalde dingen op te ge- ven. Hier is sprake van een spanningsveld.” Volgens Leussink beginnen veel thema’s in de regio, maar lopen ze door tot aan de lan- delijke politiek. Daarom is het volgens KBN belangrijk met één stem naar buiten te tre- den. Er zijn strakke richtlijnen opgesteld over wat de brancheorganisatie wel of juist niet naar buiten brengt. KBN houdt hierbij de regie.


Leussink: “Dat vindt men soms lastig. Als er vragen komen over bepaalde binnenvaart- thema’s, moeten wij dus antwoord geven met input van de afdelingen van SVS. We hechten veel waarde aan de informatie van deze afdelingen. In dat opzicht moeten de partijen nog dichter bij elkaar komen. Wij hebben die lokale kennis nodig, de afdelin- gen van SVS hebben ons nodig om proble- men landelijk aan te pakken. Denk aan de algemene staat van de vaarwegen, die is dramatisch. Dat is een landelijk probleem. Net als de bemanning op sluizen en brug- gen: dat is overal een probleem.” Leussink


Krachtig geheel Tegelijkertijd merkt Leussink dat marktpar- tijen KBN tegenwoordig als een krachtig geheel zien. “We zijn veel minder versnip- perd en zitten overal in: EBU en ESO, het Europese Inland Waterway Transport (IWT)- platform, de Logistieke Alliantie. Ik ben trots op de rol die KBN speelt richting mi- nisteries en andere instanties. De branche- organisatie zit aan alle tafels. Vroeger wer- den de verschillende organisaties nog weleens tegen elkaar uitgespeeld, alsof we concurrenten waren. Nu zijn we samen één.”


Leussink is ook trots op het feit dat de in- breng van KBN duidelijk zichtbaar is in het CDNI-verdrag. De brancheorganisatie heeſt zich hard gemaakt voor het verbod op va- rend ontgassen. KBN had het liefst een ge- lijktijdige invoering van fase 1, 2 en drie van het CDNI-verdrag gehad, maar is blij met de gelijktijdige invoering van fase 1 en 2 en de duidelijkheid over een concrete datum voor het ontgassingsverbod in Nederland (1 juli 2024). “Daarnaast hebben we er hard voor gelobbyd dat de gelden voor het on- derhoud aan de vaarwegen aan de juiste dingen wordt uitgegeven. Er is een laagwa- tervisie gelanceerd, waarin KBN aandacht vraagt voor de bevaarbaarheid van de vaar- wegen in de toekomst. Bij veel onderwer- pen zitten wij er als brancheorganisatie bovenop.”


Belangenbehartiging De organisatie begint eigenlijk pas echt na het startschot van een fusie, aldus Leussink. “Dan pas kun je beginnen met bouwen en dat is een heel traject. Steven Lak (voor- zitter Evofenedex, red.) zei tijdens de eer- ste algemene vergadering van KBN dat een fusie gemiddeld zo’n twee a tweeën- half jaar duurt. Dat leek mij toen wat lang. Uiteindelijk blijkt het aardig te kloppen.” Alleen al het opzetten van en nieuw con- tributiesysteem kost veel tijd. Uiteindelijk is de organisatie volgens de oud-directeur goed neergezet. Dit allemaal naast de num- mer één prioriteit: het behartigen van de belangen van de leden.


Achter de schermen is er eveneens veel ge- beurd. Zo gaat in het eerste kwartaal van


2024 de vernieuwde website online. Alles wordt vanaf dan ondergebracht onder het binnenvaart.nl account, zodat de informa- tie goed vindbaar is. Er is een nieuw CRM- systeem aangeschaſt en ingericht, dat aan de nieuwe website gekoppeld is. Ook wat dat betreſt staat er volgens Leussink een mooi product dat de komende jaren ge- bruikt kan worden.


Sinds 1 januari zijn ook de KBN- communities de lucht ingegaan. Hierin wordt veel informatie gedeeld. Wie lid is van KBN, wordt automatisch lid van zo’n netwerk. Er zijn verschillende communities, bijvoorbeeld een voor de gasolieprijzen, een voor stremmingen en ook de leden- groepen hebben en eigen community. Het doel: leden op de hoogte houden van wat er speelt. Leussink: “Op deze manier kan KBN continu inhoud geven en tegelijkertijd de belangen van de leden behartigen.”


KBN 3.0 Leussink had op 21 december zijn laatste werkdag bij KBN, in het nieuwe jaar gaat hij met zijn eigen onderneming aan de slag als adviseur of interim professional. Nieuw jaar, nieuw begin dus. “Ik laat KBN in goede handen achter.” Maira van Helvoirt neemt nu het stokje over met een frisse blik en dat is goed volgens de oud-directeur. Naast de verdere integratie, kan zij verder bouwen op de veranderende rol van de branchever- eniging ofwel; KBN 3.0. “Ivan Pouwels sprak als gastspreker tijdens onze laatste algeme- ne vergadering over hoe verenigingen met deze veranderende rol om kunnen gaan. Marktpartijen zien KBN steeds vaker als een kennispartner met een waardevolle com- munity, niet alleen als brancheorganisatie. We zijn geen lobbyist meer, maar een voor- loper geworden.” Andere veranderingen zijn dat de belang- rijkste taak niet meer alleen belangenbe- hartiging is, maar ook de ontwikkeling van de branche, het beroep en innovatie en ver- nieuwing van de sector. Het verdienmodel bestaat niet alleen uit meer uit contributies maar is hybride en draait om contributie, retributies en projectfinanciering. De slo- gan is niet langer ‘ondersteuning van het collectief’ maar ‘voortrekkersrol in de ver- nieuwing’. Leussink rondt af: “KBN is een schakel in de logistieke keten en hoe die rol wordt ingevuld, dat is aan mijn opvolger. Een tip: zoek de samenwerking op met an- dere partijen en entiteiten. Dat is superbe- langrijk. Krachten bundelen waar het kan.”


JEBA, TANKCLEANING EN FILTRATIE OP ELKE GEWENSTE LOCATIE


13


Voor


Na


gereinigde gasolie


TANKCLEANING Jeba, een begrip in de binnenvaart met 100% tevreden klanten in het binnen- en buitenland.


NEEM CONTACT OP VOOR EEN AFSPRAAK AAN BOORD... Jeba Tankcleaning & Filtration B.V. | +31 (0)6 19 99 42 05 info@jebamaritiemservice.nl | www.jebamaritiemservice.nl


schone tank


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40