schepen weer. Daar kwam nog een aardig stuk engineering bij kijken, ook vanwege de lengte van de brug.”
Push instanties
De Pieter Smitbrug – met 800 meter de langste fietsbrug van Europa – voert onder andere over de A7 bij Winschoten. Foto: Wijma Kampen B.V.
En die opdrachtgevers bevinden zich in heel Europa inclusief VK tot aan bijvoor- beeld Noord-Amerika, Japan en Turk- menistan aan toe.
Herontdekking
Dat duurzaamheid momenteel de trend is, speelt Wijma in de kaart. “In feite is er sprake van een herontdekking van een circulair biobased materiaal dat hout heet”, vindt Wesselink, die richting de toekomst nog meer mogelijkheden ziet. “In heel Europa is sprake van ach- terstallig onderhoud in kunstwerken. En ook de klimaatverandering speelt een rol, denk aan het ophogen van kades als de zeespiegel stijgt.” De toepassing van hout in de woningbouw neemt een grote vlucht, iets dat in houtproduce- rende Europese landen zoals Duitsland, Frankrijk en Scandinavië, al lang gebrui- kelijk is. Ook in scholen is houtbouw in opkomst. Wijma Kampen voert verder ook de nodige projecten in de GWW uit. “Azobé is heel goed te gebruiken voor bijvoorbeeld bruggen, sluisdeuren, rem- mingwerken en beschoeiingen als dam- wand. Het is sterk en bestand tegen schimmels. Hardhout is ingedeeld in diverse risicoklassen, zodat je altijd de juiste houtsoort krijgt voor de gewenste levensduur”, aldus Marcus Schiere, civil engineering projects manager bij Wijma als het gaat om houten bruggen.
Vertrouwd beeld
Zo zijn houten fiets- en voetbruggen inmiddels een vertrouwd beeld in het Nederlands landschap. Vrije over-
OTAR Nr. 6 - 2021 43
spanningen tot 20 meter, 40 meter of een enkele keer zelfs langer, behoren tot de standaardconstructies die Wijma in Kampen bouwt. “Daardoor konden we de afgelopen twee jaar de Stonner- Meijwaardbrug met 240 meter over het Wilhelminakanaal in Oirschot, Fietsen door de Heide met 300 meter in Maas- mechelen (B) en de Pieter Smitbrug – de langste fietsbrug van Europa – tot 800 meter over de A7 bij Winschoten bouwen”, vertelt Schiere. “De ervaring leert dat mits detaillering en ontwerp op elkaar aansluiten, Azobé zich uitstekend leent voor de bouw van deze bruggen.” Andere keren stellen de wensen van de klant Wijma voor een uitdaging, zoals bij de Botterbrug in Harderwijk. De pylonen van deze tuibrug geven de traditionele relatie van Harderwijk met botter-
Een ander aandachtsgebied waarop Wijma zich dankzij de fusie met Hupkes heeft versterkt, betreft de recy- cling van hout. “Zij hadden daar al de nodige ervaring mee. Zo waren ze bij- voorbeeld betrokken bij de bouw van het brugbedieningscentrum It Swettehûs in Leeuwarden, uitgevoerd door het consortium van Bouwgroep Dijkstra Draisma. Biobased en circulariteit waren daar belangrijke eisen. Zo is daar voor kolommen en gevelbekleding gebruik gemaakt van gerecycled hout.” Nu cir- culaire bouwmaterialen meer in beeld raken, geeft dit ook een push aan de voorschrijvende instanties, signaleert Wesselink. “Ze kijken meer naar wat er mogelijk is in hout ten opzichte van tra- ditionele toepassingen in staal, beton en kunststof. Dat geldt voor producten als verkeersbruggen, geleiderails en weg- portalen. Daar kunnen we goed in mee- denken en die vraag is natuurlijk ook interessant voor ons als vakmensen”, zegt hij. “Daarnaast wordt bij inschrijving niet langer alleen naar prijs gekeken maar steeds meer ook naar milieu- aspecten en ontwerp. De stijgende vraag naar hout zal dan ook zeker geen eendagsvlieg blijken te zijn.”
Meer informatie
www.wijma.com
Bij de bouw van het brugbedieningscentrum It Swettehûs in Leeuwarden speelden biobased en circulariteit een belangrijke rol. Foto: Hupkes Houthandel Dieren B.V.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56