Duurzaam betonherstel: een prioriteit!
Onderzoek zegt dat 50% van de gerepareerde beton binnen een tijdspanne van 5-10 jaar na de reparatie opnieuw tekenen van schade vertoont. De redenen zijn divers: onvoldoende diagnose van de initiële schade, ontoereikende reparatieoplossing, slechte implementatie, slechte materiaalkeuze... Voortijdig falen van een gerepareerde structuur brengt een grote mate van onzekerheid met zich mee. Dat geldt zowel voor de levensduurverwachting van de structuren als voor de steeds terugkerende en oplopende kosten. Daarom is het belangrijk om van duurzaam betonherstel een prioriteit te maken.
Master Builders Solutions E
r wordt nog te vaak gefocust wordt op enkel het herstel van de visuele schade: ‘We repa-
reren slechts het afgebroken stuk met een reparatiemortel en we zijn klaar’. Vaak wordt er wel gekozen voor kwali- tatieve reparatiemortels, maar de zoge- naamde patch- en paint-strategieën zijn zeker niet voldoende voor een optimale levensduurverlenging.
Bescherming van de onderkant van een brug met een carbonatati- remmende coating
Duurzaam betonherstel Een goed ontwerp van een reparatie- oplossing, zal naast het herstel van de visuele schade ook rekening hou- den met een bijkomende bescherming van het beton en de wapening. Een bescherming moet in de eerste plaats in functie van de omgevingscondities zijn, in functie van de belasting van de structuur (een beton met verkeers- belasting vraagt een andere aanpak dan de verticale wand van een gebouw) en natuurlijk ook op basis van de wen- sen en verwachtingen van de eigenaar.
Master Builders Solutions ontwikkelde een Life Cycle Cost-model dat op basis van projectinformatie en producteigen- schappen een kostenvergelijk maakt tus- sen reparatie + bescherming, ten opzichte van alleen reparatie. Dit rapport stelt dat elke euro geïnvesteerd in bescherming zich 3 tot 5 euro zal besparen in terugke- rende reparatiekosten en dat een gepaste bescherming gemiddeld drie reparatie- cycli elimineert binnen de levensduur van de structuur. Dat geeft natuurlijk meer zekerheid over de verwachting van de levensduur en de kosten.
OTAR Nr. 6 - 2021 25
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56