Vähän suuremmat koreografiat kuljettavat
Mikko Karia Helsingistä Euroopan, Lähi-idän ja Afrikan maihin sekä tarralaminaatteja val- mistavan UPM Raflatacin pääkonttoriin Tam- pereelle. Hän vastaa työssään yhtiön operaati- oista ja toimitusketjun hallinnasta. ”Tanssiessa pääsee irtautumaan työstä täysin. On pakko keskittyä, eikä voi miettiä muuta.”
Aistit hereille ”Pari kolme tuntia tanssia nollaa ajatukset”, vah- vistaa Isabella Sundström. Hän työskentelee assistenttina pienessä koneturvallisuuteen kes- kittyvässä yrityksessä, Advancetec Oy:ssä. ”Istun kuin tatti koko päivän”, hän kertoo.
Hän on hakenut vastapainoa työlle niin käve- lystä kuin pyöräilystäkin, mutta viitisen vuot- ta sitten tanssi tempaisi mukaansa ja pyyhkäisi muut harrastukset sivuun. ”Syy oli sama kuin monella muulla. Hain
tanssista terapiaa ja energiaa.” Sundström aloitti yksin tanssittavasta soolosalsasta, mutta siirtyi pian suomalaisiin lavatansseihin ja lattareihin. Parin myötä tanssiin tuli uusi haaste. ”Paritanssissa on oltava todellakin hereillä.
On pystyttävä seuraamaan, miten mies vie, eikä yksikään mies vie samalla tavalla.” Sundström muistaa eräänkin miehen, joka otti määrätietoi- sesti salsan askelia, vaikka lavalla soi masurkka. Hän suhtautuu virheisiin kevyesti ja käy välil- lä alkeistunneillakin, jotta aloittelevat miehet saisivat lisää kokemusta ja jatkaisivat harras- tustaan. ”Onhan tämä miehelle tavallaan haastavam-
pi laji.” Naisille laji tarjoaa hieman toisenlaiset haasteet. Sundströmin mukaan lavoilla on jos- kus jopa viisi naista yhtä miestä kohden. ”Jotkut naiset tanssivat keskenään, mutta mi- nä en osaa kyllä viedä.”
Parketin pelisäännöt Isabella Sundström tanssii 10–20 tuntia viikos- sa kursseilla, leireillä, lavoilla ja salsafestareil- la. Salsatapahtumat houkuttelevat hieman nuo- rempaa väkeä kuin lavat, mutta viittäkymppiä lähestyvä tanssija ei vaivaa päätään ikäeroilla. Monet muut tanssinharrastajat ovat luonnol- lisesti tulleet Sundströmille tutuiksi, mutta pa-
5/2012 49
KUVAUSPAIKKA: TANSSIKOULU SALSA LATINA
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68