De notaris en (vermeende) grondspeculatie: laveren tussen ministerieplicht, Belehrung en dienstweigering
Nadelige gevolgen van grondspeculatie Verdieping
Het fenomeen grondspeculatie kent onder meer de volgende nadelige gevolgen:
1
Grondhandelaren verdienen ten onrechte geld,
want hun verdiensten zijn gebaseerd op een samenstel van suggestieve uitingen die in samenhang onjuist zijn. Daarbij komt dat zij zich ook vaak de (pacht)opbrengsten van de grond voorbehouden, wat niet logisch is als je grond hebt verkocht.
5 6 2 3
Kopers betalen te veel geld. Dat is natuurlijk allereerst de verantwoordelijkheid van de kopers zelf, maar zij worden daartoe verleid door onjuiste informatie en vaak indringende (telefonische) verkooppogingen.
7
In geval van toekomstige vererving van deze stukjes grond ontstaat onduidelijkheid over de vraag wat nu de waarde is voor de erfbelasting. De fiscus zal kunnen verwijzen naar de aankopen ter plaatse door de consumenten. Maar waar het gaat om agrarische grond zonder verwachtingswaarde, ligt de waarde lager dan de agrarische waarde als gevolg van de complexe eigendomssituatie.
Voor waterschappen wordt het opleggen en innen van waterschapsbelasting bemoeilijkt.
Er is sprake van veelal ondoorzichtige geldstromen, van belang in relatie tot het momenteel belangrijke onderwerp van maatschappelijke ondermijning en vastgoed.
Een versnipperd stuk grond belemmert de
agrarische ontwikkeling van een gebied, omdat, ook als het een agrarisch perceel zonder verwachtingswaarde betreft, het perceel wordt onttrokken aan de reguliere agrarische grondmarkt.
8 4 Doordat de eigendomssituatie enorm
gecompliceerd wordt gemaakt met verschillende vormen van eigendom (gezamenlijk dan wel individueel) en er wordt opgesplitst in extreem kleine oppervlakten tot 6 m2
, ‘vervuilt’ de basisregistratie van het Kadaster. Hierdoor is dikwijls niet duidelijk wie nu exact waarvan eigenaar is.
Als de uitzondering de regel zou bevestigen en een
locatie wel zou worden ontwikkeld, dan wel voor niet lucratieve bestemmingen als een rijksweg of natuur, dan wel voor wel lucratieve bestemmingen als woningbouw of bedrijventerrein, wordt die ontwikkeling bemoeilijkt door de complex gemaakte eigendomssituatie. Dit staat overigens op zich niet aan ontwikkeling in de weg: er kan daarvoor door de overheid gebruik worden gemaakt van grondbeleidsinstrumenten als kostenverhaal, vestiging van voorkeursrechten en onteigening. Dit leidt echter tot extra maatschappelijke kosten, waarvan natuurlijk geprobeerd zal worden deze op de grondeigenaren te verhalen.
14
PE Notariaat 2021/2
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40