959 | WEEK 12-13 24 MAART 2021
‘DAF EURO VI BIEDT MEER’
Vink diesel Stage V plus motoren leveren grote bijdrage aan ‘natte’ aannemerij
SLIEDRECHT Waar Stage V motoren straks de standaard zijn, biedt Vink diesel met de Euro VI motoren van DAF meerwaarde. Schoner, stiller en zuiniger. Deze eigen- schappen sluiten naadloos aan bij de be- hoeſte binnen de zogeheten natte aanne- merij. Met de DAF MX 11 en 13 litermotor wordt de vermogensrange 200 tot 400 kW afgedekt. Voor toepassingen die meer ver- mogen behoeven, wordt gekozen voor meerdere motoren, al dan niet in combina- tie met diesel/elektrisch, modulair of hybri- de. Inbouw van de motoren kan door Vink diesel worden uitgevoerd, maar andere par- tijen hebben hier intussen ook al ruim erva- ring mee.
Al in 2016 werden de MX Euro VI motoren door Vink diesel en NPS Diesel geschikt ge- maakt en gecertificeerd voor toepassing bin- nen de nieuwe binnenvaartwetgeving.
Door inzet van de best beschikbare diesel- techniek houdt het niet op bij Stage V, maar is het product qua uitstoot nog een stap schoner dan de NRMM voorschrijſt.
Best in Class “De DAF MX series zijn zonder meer Best in Class te noemen” zo stelt Sander langenberg van Vink diesel uit Sliedrecht. “Deze serie kent de laagste uitstootcijfers (NOx circa vijf keer lager dan Stage V grenswaarden en tot PM tien keer lager)” zo verduidelijkt hij. Tel hierbij het zeer lage brandstofverbruik (183 - 186 gr/kWh), lange onderhoudsinterval- len (1.000 uur) en - door toepassing van EGR technieken - tot 70 procent minder AdBlue
Eigenhandige ombouw naar hybride door Fries familiebedrijf
Ms. Triton, Van der Meulen Woudsend BV. Geleverd door Vink 1 x MX13-390, 425 kVA generatorset, Euro VI, IWA Stage V, ingebouwd door Van der Meulen.
“Met deze motor is het mogelijk om schepen met een beperkte binnenruimte, zoals onze Triton, te behouden op de Friese binnenwateren.” Mark van der Meulen
ThomasVaer fotografie: Tom Coehoorn
Van der Meulen Woudsend B.V. is voor haar klan- ten partner op het gebied van wa- terbouwkundige projecten. Het
Friese bedrijf is gespecialiseerd in het leveren en aanbren- gen van stortsteen, baggeren van kanalen, meren en ha- vens, aanleg en onderhoud van natuurlijke oevers grond- vervoer en nat grondverzet. Pionieren is niet zomaar één van de kernwaarden van de onderneming, maar zit de fa- milie in het bloed. “Naast het zelf ontwikkelen van unieke werktuigen in eigen werkplaats vinden wij het ook belang- rijk te innoveren op gebied van vergroening. De beper- king van uitstoot van CO2 in de bedrijfsvoering is voor ons een belangrijk doel. We hebben dit vorm gegeven naar de prestatieladder van SKAO (Stichting Klimaatvriendelijk Aanbesteden en Ondernemen). Met de generatorset die door Vink diesel is geleverd en door onszelf werd inge- bouwd, realiseren we op dit schip de gewenste emissiere- ductie”, aldus Mark van der Meulen. Ms Triton is hiermee als hybride kraanschip, mede met behulp van CLINSH, het paradepaardje van de vloot geworden. Hiermee wordt in de operationele inzet 99 procent minder roet uitgestoten, 16 procent minder CO2 en 98 procent minder stikstof. “Bij relatief kleine binnenvaartschepen als Ms Triton heb je slechts 50 meter lengte om te benutten bij de aanpassin- gen zoals we deze wilde doorvoeren. Dat is niet veel, maar met de toepassing waarvoor we hebben gekozen blijven deze kleine, onmisbare schepen op de Friese binnenwate- ren, wel beschikbaar voor inzet.”
Ms Maja is de refit van eerder beunschip Marjan (1969). Met de namen van de partners Manon en Janine van compagnons Ronald Woning en Leander Puister op de kop worden door Woning en Puister met dit schip opdrachten verkregen in de natte aannemerij. De jonge onderneming had op het schip twee voortstuwingsmotoren die niet meer voldeden aan de actuele emissie-eisen. “Vanuit onze ervaring in de aanneme- rij weten we hoe zwaar ‘groen’ steeds meer wordt meegewo- gen in het verkrijgen van opdrachten. Dit, naast dat we het schip toekomstbestendig wilden hebben bij aanvang van het bedrijf én de financiering dit als randvoorwaarde mee gaf, deed ons besluiten op hybride in te zetten. Hiermee kwam onze businesscase rond. De keuze voor Vink diesel komt voort uit het feit dat wij bij hen Stage V plus kregen. Het cer- tificaat van deze motor is te overleggen als daarom gevraagd zou worden”, zo licht Leander Puister toe. Eén oude motor werd door Marcel-Marine-Services uit Hellevoetsluis vervan- gen, de ander blijſt dienst doen als back-up. In plaats van drie niet-gecertificeerde motoren in de operatie wordt nu gebruik gemaakt van één nieuwe generatorset. Lage onderhoudsin- tervallen voor deze motor verlagen de onderhoudskosten en kennen daarmee een gunstig terugverdienmodel.
Stage V plus van Vink diesel geeſt doorslag in businessplan
Ms. Ma-Ja, Woning & Puister. Geleverd door Vink 1 x MX11-300, 275 kVA generatorset, Euro VI, IWA Stage V, Ingebouwd door Marcel- Marine- Services BV uit Hellevoetsluis.
“Met de toevoeging van de Stage V plus motor
kwam het businessplan rond voor financiering.” Leander Puister
verbruik. Dit resulteert in de schoonste mo- tor met laagste kosten per draaiuur.
Flexibele installatie keuze De MX motoren worden geleverd met een af-fabriek nabehandelingsunit. Deze ultra-compacte unit, bestaande uit
een DPF roetfilter en SCR katalysator is le- verbaar in negen verschillende uitvoerin- gen, waardoor er voor elke machinekamer er een oplossing voor handen is. Het ge- hele proces van nabahandeling wordt aan- gestuurd door de geïntegreerde elektroni- sche regeleenheid (ECU) van de motor en
behoeſt geen externe voeding, compressor of branders.
Compleet systeem Voor inbouwwerven biedt Vink diesel een compleet pakket. Als werf weten zij als geen ander hoe de klant te ontzorgen. De mo- toren worden geleverd inclusief alle beno- digde inbouwdelen: AdBlue tank, kabelbo- men, monitoring, etc. Voor de inbouwwerf een plug-and-play systeem waarbij uiter- aard gerekend kan worden op een prakti- sche inbouwbegeleiding, inbedrijfname en applicatietest.
Motoren in bedrijf
Sinds 2017 zijn er door Vink diesel reeds meer dan dertig MX motoren geleverd in de binnenvaart. Deze motoren die standaard voorzien zijn van online monitoring, preste- ren volgens verwachting. Naast het zeer lage brandstofverbruik en de lage uitstootcijfers is het geluidsniveau zowel in als rond het schip opvallend laag.
19
Vink diesel bv Rivierdijk 76, 3361 AR Sliedrecht T +31 (0) 184 415 455 E
sales@vinkdiesel.nl W
www.vinkdiesel.nl
Rivierdijk 76, Postbus 62, 3360 AB Sliedrecht T 0184-415455 F 0184-412933q
E
info@vinkdiesel.nl I
www.vinkdiesel.nl
Met 330 pk minder doet nieuwe motor haast niet onder voor eerdere 860 pk
Ms. Estuarium, Wilco Goudswaard. Geleverd door Vink 1 x MX13-390. 390 kW/530 pk voortstuwingsmotor, Euro VI, IWP Stage V, ingebouwd door Hoogendijk Sliedrecht.
“De reden voor vervanging van de hoofdmotor was noodzakelijk, nu zijn we blij met de stap.” Wilco Goudswaard
Voor kerst afgelo- pen jaar is door Wilco Goudswaard van Ms Estuarium Hoogendijk Sliedrecht aangedaan voor klachten met de hoofdmotor. Een ge- scheurd blok heeſt ge- leid tot de noodzaak de hoofdmotor van dit kraanschip te vervan- gen. “Vink diesel heeſt met zijn Paccar/DAF MX13-390. 390 kW/530 pk voortstuwingsmo- tor hiervoor de beste papieren. We hebben besloten met deze motor, waarop we ten opzichte van de oude motor 330 pk inleveren, in te zet- ten op de toekomst. Hiermee kunnen we het weer hebben over een ‘investering’ in vervanging in plaats van ‘kosten’ voor vervanging. Groen en duurzaam worden in de aanne- merij immers steeds belangrijker thema’s; we blijven hier- door met ons schip niet achter. Later zullen we ook stap- pen zetten in vergroening voor kraan en boegschroef”, zegt Wilco Goudswaard. In de praktijk is Goudswaard tevreden over de nieuwe motor. “Hij doet met 330 pk minder niet onder voor onze eerdere motor. Daarnaast merk je dat het gasolieverbruik aanzienlijk lager is. Zuinig en stil zijn twee kernwoorden voor deze wissel. Lagere verbruikskosten én de mogelijkheid voor ‘groene’ opdrachten zorgen voor een terugverdienmodel op de noodzakelijke vervanging van de motor”, zo licht Goudswaard toe.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64