Intercheck
Nieuwe site van Arq Kenniscentrum Oorlog, Vervolging en Geweld
Arq is een organisatie die onder meer opereert op het werkterrein van de psychosociale gevol- gen van oorlog, vervolging en geweld en die van- uit de opgebouwde expertise een sterke nadruk legt op maatschappelijke thema’s. Op 1 april presenteerde Arq Kenniscentrum zijn nieuwe website, reden voor de redactie van Checkpoint om die met een bezoekje te vereren.
Door: Wim van den Burg A
rq Kenniscentrum geeft aan dat het vanuit het gedachtegoed van en de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog en haar getrof- fenen in het bijzonder invulling wil geven
aan actuele maatschappelijke thema’s met als doel bij te dragen aan een veerkrachtige samenleving. Daarbij is het belangrijk te benadrukken dat Arq zowel de oude als jonge veteranen nadrukkelijk tot zijn doelgroep rekent als het gaat om de bundeling van kennis en expertise ten aanzien van hun problematiek.
Cogis Op de verzorgde startpagina vinden we een aantal rubrieken terug die een goed inzicht geven in wat deze organisatie doet. In de rubriek Over ons wordt dit duide- lijk en beknopt weergegeven. Ook wordt in deze rubriek de geschiedenis van de organisatie toegelicht. Belangrijk is te weten dat Arq de rechtsopvolger is van Cogis, dat in 2005 werd opgericht als opvolger van ICODO (Infor- matie- en Coördinatie Orgaan Dienstverlening Oorlogs- getroffenen). Op een aantal veteranensites vinden we namelijk nog regelmatig verwijzingen naar Cogis en ook op de website van het Veteranenloket vinden we nog een verwijzing naar Cogis. In de rubriek Beleidsonderzoek wordt aandacht besteed aan Burgerschap, Herinneren WO II en rituelen en Veteranen. Bij het eerste thema is de vraag hoe je bur- gerschap in de context van WO II kunnen koppelen aan vraagstukken rond burgerschap in het heden zoals radicalisering en in- en uitsluiting van minderheden. Bij het thema Herinneren WO II en rituelen is de vraag hoe de rituelen van herdenken en vieren rond WO II in de toekomst betekenisvol blijven? Arq werkt in het Project Rituelen samen met het Nationaal Comité 4 en 5 mei, Stichting Centrum ’45 en Stichting Impact om concrete antwoorden op deze vragen te kunnen geven. In de rubriek Ondersteuning Netwerk wordt aandacht
besteed aan het recent opgerichte Netwerk 1WO2 waarin er een unieke samenwerking is ontstaan tussen vrijwil- ligersorganisaties gericht op de Tweede Wereldoorlog in Europa en in Azië. Het Netwerk 1WO2 heeft als doel een bijdrage te leveren aan het herdenken van de Tweede Wereldoorlog nu en in de toekomst, om zodoende de herinnering aan deze gebeurtenis levend te houden.
Workshops Arq verzorgt onder meer workshops en presentaties. In de gelijknamige rubriek zien we een select en interes- sant aanbod van workshops, lezingen, presentaties en trainingen op het terrein van de psychische en soci- ale gevolgen van oorlog, vervolging en geweld. Voor- beelden daarvan zijn: Geestelijke zorg en trauma en Alzheimer(café)/Café Doodgewoon dat handelt over de invloed van traumatische ervaringen in combinatie met dementie op gedrag in de laatste levensfase. Het aanbod is onder meer bedoeld voor mantelzorgers, vrijwilligers, hulpverleners en belangstellenden.
Naoorlogse generaties Bij mensen die vlak voor, tijdens of na de oorlog zijn geboren en opgegroeid in gezinnen van oorlogsgetroffe- nen spelen soms prangende vragen zoals: waarom werd er thuis zoveel gesproken – of juist gezwegen – over de Tweede Wereldoorlog of waarom is de band met mijn ouders, met wie ik mij eigenlijk intens verbonden voel, zo moeizaam? Het Aanspreekpunt Naoorlogse Genera- ties (ANG) wil helpen bij het beantwoorden van deze en andere vragen. Wilt u meer weten over het aanspreek- punt, dan kunt u de brochure downloaden. Ten slotte kunt u op de website in de rubriek Arq biblio- theek op zoek in de databanken en zoekmachines van de bibliotheek met daarin onder meer: het netwerk Oor- logsbronnen, het psychotraumanet en leestips.
mei 2017 65
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65