This page contains a Flash digital edition of a book.
Dubbel Check


m‘COM aantrekkelijk maken voor jonge


ariniers’


Toen hij tien jaar was, trok hij al de legerkleding van zijn vader aan. Het was duidelijk, Ad van Burk zou het leger in gaan. Tijdens zijn dienstplicht werd hij marinier en daarna meteen beroeps. Van Burk: “Het zit gewoon in je.” Sinds zijn 29e is hij lid van het Contact Oud Mariniers (COM).


Door: Anne Salomons “W


Naam en leeftijd: Ad van Burk (53) Rang en functie: marinier 1e klasse Uitzending: Sinaï Is nu: technical service in een bedrijf Hobby’s: motoren en golfen Hekel aan: hooghartige mensen Beste oorlogsboek: Matterhorn Lid COM sinds: 1991


e gingen op een maandag naar de keuring en de vrijdag daarop waren een andere jongen en ik als enige van 88 man goedge- keurd”, vertelt Van Burk. “Dat waren tijden dat ze bij de mari- niers voor negens en tienen gingen, nu zijn ze, noodgedwongen,


tevreden met minder.” Zoals vrijwel iedere marinier is ook Van Burk veel van huis weggeweest, naar Aruba, Schotland, Noorwegen, noem maar op. Voor hem was het dan ook geen grote omslag om voor zes maanden (1987-’88, rotatie 33) op uitzending te gaan naar de Sinaïwoes- tijn. “Maar ik heb veel militairen met heimwee gezien”, vertelt hij. “Alle krijgsmacht- delen participeerden in de missie, de jongens die voor het eerst op uitzending waren en voor het eerst lang van huis waren, hadden het er vaak erg moeilijk mee.” Van Burk was gestationeerd op het Zuidkamp vanwaaruit hij per helikopter naar Section Control Centers, een soort buitenposten midden in de woestijn, werd gebracht. Daar verbleef hij dan zo’n drie weken om patrouilles te lopen en situatie- rapporten op te stellen. “Alles en iedereen die langskwam, moest gerapporteerd wor- den, zelfs bedoeïen op een kameel.” De meeste tijd zat hij in die stille woestijn met Amerikanen, die volgens de oud-marinier erg gauw in de stress schoten. Van Burk: “Als een Israëlisch gevechtsvliegtuig het luchtruim schond en overvloog, sloegen ze gelijk groot alarm en haastten zich meteen de bunker in. Ik weet niet waar ze bang voor waren.”


Stoffertjes De Amerikanen hadden van de noordpunt tot het zuiden van de woestijn een 800 kilometer lange asfaltweg aangelegd. Bij zandstormen werd die weg volledig door het zand bedekt. Van Burk: “De weg was weg. Maar toen zag ik opeens rijen kin- dertjes vanaf 5 jaar op hun knietjes het asfalt, kilometerslang, met stoffer en blik schoonvegen. Dat zal ik nooit vergeten. Ik heb geen idee wie hen daar de opdracht toe gaf, maar ik had geleerd om me niet te bemoeien met de cultuur van het land. Het was vreselijk om te zien.” Van Burk heeft verder geen slechte herinneringen aan zijn uitzending, behalve dat hij de saamhorigheid en verbondenheid heeft gemist die bij militairen die op het kamp bleven wel was ontstaan. “Dat zie ik nu nog ieder jaar bij de reünie op de kazerne, de mensen die op het kamp zaten, zijn veel meer verbonden.”


COM Van Burk is al jarenlang aangesloten bij het COM. “Het COM heeft een imago dat het allemaal oude mannetjes zijn”, aldus Van Burk, die zelf op relatieve jonge leeftijd (29 jaar) lid werd en thans een bestuursfunctie heeft. “Uitjes en bijeenkomsten worden gedomineerd door Indiëgangers en Nieuw-Guineaveteranen, daar kom je als jonge marinier niet tussen. We proberen wel om het voor jonge actieve mariniers aantrek- kelijk te maken, maar die hebben vaak geen tijd. Het bestuur is inmiddels wel ver- jongd en we zijn aan het brainstormen. Misschien dat we meer motortochten en sportieve uitjes gaan organiseren om mijn leeftijdsgroep aan te spreken. We kunnen bijvoorbeeld ook met zijn allen gaan parachutespringen.” Kortom, Van Burk roept jonge mariniers op om vooral eens langs te komen.


NOVEMBER 2015 33


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65