search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
WERELDWIJD ▶▶▶ Canicule (hittegolf)


Ook Frankrijk kampte deze zomer met een hittegolf. Half september was die voorbij, maar droogte en warmte hielden nog aan. “Tijdens de canicule wachtten de kippen net als wij tot de avonduren om naar buiten te gaan”, aldus Gerrit Smits.


DOOR HANS BIJLEVELD S


mits’ kippen hebben zich tijdens de hitte goed gehouden. De jonge hen- nen in de ene stal, half juli opgezet, aten wel wat minder. Smits is be-


nieuwd of hij er nog vervolgschade van zal on- dervinden. “We hebben nog steeds Lohmann Tradtion. Dit ras heeft flink terrein gewonnen de laatste tien jaar ten koste van Isa Warren. Witte hennen be- ginnen een beetje op te komen voor de indus- trie. Ook Hy-line is in opmars. Omdat onze af- nemer Cocorette ons nu per kilo betaalt, zijn we aan het uitzoeken of Hy-Line interessant is.” Smits signaleert dat de verschuiving in de hou- derijsystemen nu snel gaat. In zijn omgeving in de Limoges, zijn recent twee nieuwe biostallen van 9.000 hennen in bedrijf genomen. “De vraag naar bio is groot. President Macron wil binnen enkele jaren naar 20% bio- en lokale producten in de schoolkantines. Hier eten de


kinderen op basis- en middelbare scholen tus- sen de middag warm op school. Kinderen gaan vanaf 2 jaar al naar school en slapen daar ’s middags ook.” De grootste supermarktketens hebben aange- geven op korte termijn te stoppen met kooi- eieren verkopen. “De omschakeling is in volle gang. Op de radio zijn de eerste discussies al gevoerd over de vraag of bio en vrije uitloop in grote stallen nog wel als alternatief gezien mo- gen worden.” De producentenprijzen blijven stabiel. De meeste werken met contracten. “Ons nieuwe contract is op basis van € 1,35 per kilo bij een voerprijs van € 250 per ton voor het middelste van de drie voertypen. Bij de huisverkoop zit- ten we op € 4,50 voor 30 stuks klasse A.” Gerrit en Carola hopen nog enkele jaartjes met hun bedrijf door te kunnen. Of dat lukt zal mede afhangen van de ontwikkeling van de pensioenleeftijd. “Die is ook hier omhoog ge- gaan. Frankrijk kent niet zoals Nederland een


FRANKRIJK


Profiel


Carola (56) en Gerrit (61) Smits Gerrit en Carola verruilden in december 2001 hun legbedrijf met 36.000 kooikippen en 6.000 scharrelkippen in Ysselsteyn (L.) voor een op te richten legpluimveebedrijf in Les Combes (regio Limousin). Op een voormalig melkveebedrijf bouwden ze twee tunnelstallen voor elk 6.000 kippen met uitloop. De eierverzameling was in één stal hand geraapt, maar is nu in beide geau- tomatiseerd.


Gerrit Smits: “Ondanks de risico’s van vossen- en dassenschade blijven we het mooi vinden de kippen buiten te zien rondscharrelen.”


algemene pensionleeftijd. Die verschilt per be- roepsgroep. En varieert tussen 55 en 67 jaar. Ook de uitkering varieert. Een boer mag op zijn vroegst met 62 met pensioen als hij 42 jaar sociale lasten betaald heeft. Het overheidspen- sioen ligt dan onder € 800 per maand. Als wij stoppen met 62 krijgen we een pensioen van ongeveer € 300 per maand. Het deel van de Nederlandse AOW komt pas 5 jaar later.” Dit jaar zijn op Smits’ bedrijf weer enkele grote reparaties uitgevoerd. Zo zijn de (zeil)daken van de stallen vernieuwd. En hebben ze een deel van de afrastering vervangen. “Het gaas van het parcour was op grondniveau versleten en begon onderaan door te roesten. We heb- ben er een sleuf langs afgegraven en nieuwe stukken gaas ingezet. De laatste twee jaar had- den we veel last van vossen en dassen. Een vos maakt kleine gaten en een das maakt grote ga- ten. Die is veel sterker, werkt stenen zo groot als een voetbal aan de kant. Als een das een kip pakt, maakt hij eerst de buik open om de eieren erin op te eten.”


▶PLUIMVEEHOUDERIJ | 24 januari 2019 31


FOTO: GERRIT SMITS


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40