COLUMN ▶▶▶ Korte ketens
ERIK VAN VELDHUISEN, SCHARRELVLEESKUIKENHOUDER IN RENSWOUDE (U.)
A
andacht is er genoeg voor onze mooie sec- tor de laatste tijd. Jammer alleen dat het vaak niet positieve is. Een mooie, gezonde kip ‘scoort’ nu eenmaal niet in medialand.
Toch denk ik dat we goed op weg zijn, gezien de vele mooie initiatieven, zowel in de leg- als in de vleessec- tor. Maar over een aantal initiatieven heb ik toch mijn twijfels. In de vleessector zijn de concepten als paddenstoelen uit de grond geschoten, meer dan 23 telt ons kleine land er inmiddels. Consumenten weten met gemak niet meer wat ze kunnen kiezen, van alles wordt hen opgedrongen. En hoe kan het zijn dat we in Neder- land, waar keuzevrijheid is, bij sommige grootgrutters geen traditionele kuikens meer kunnen kopen? Kui- kens die efficiënt omgaan met het aangeboden voer, die een zeer lage CO2
-foodprint hebben, en – belang-
rijker – ze geven onze conceptkuikens meerwaarde! Wij hebben vier jaar geleden gekozen om in een keten te stappen met slachterij, voerleverancier en broederij.
‘Ik wil de sleutel van de sloten zelf in de hand houden’
De eerste jaren verliepen naar volle tevredenheid, maar inmiddels komen er scheuren en gaan we mee met de grillen van de markt. Ik moet bekennen dat ik daar moeite mee heb, we leveren niet aan een markt, maar aan een concept. De prijs fluctueert nu mee met de markt, heel raar en zeker niet de bedoeling van een concept. Vooral te bedenken dat de slachterij de keten- regisseur is en ons niet vrij laat in de keuze van voerle- verancier. Een faire prijs voor alle producten voor alle partners is verdwenen en dat voelt erg geketend! Ik loop al een tijdje rond met het idee om de ketens nog korter om het lijf te voelen, maar dan wil ik wel graag de sleutel van de sloten zelf in de hand houden. Een korte keten rechtstreeks van boer naar consu- ment, zou dat wat zijn? Hamvraag is dan: Waarom gaat de consument voor die kostbare kip van ons kie-
zen? Een geweldige uitdaging, kan ik u melden. Het wordt een weg met veel hobbels! Enkele van mijn huidige partners denken in proble- men. Mooi, maar ik niet! Mensen die mij kennen, we- ten dat ik niet altijd voor de gemakkelijkste weg kies. Laat die uitdaging maar komen. Onlangs zijn we met een groep ondernemers begon- nen aan de masterclass ‘Korte ketens’ in regio Food- valley. We hebben één bijeenkomst gehad. Die was prachtig, met een verscheidenheid aan ondernemers die staan te trappelen om de ketens nog korter te ma- ken. Ieder op zijn manier en vol van mooie ideeën, ge- ketend, maar toch vrij!
▶PLUIMVEEHOUDERIJ | 24 januari 2019 21
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40