To the Point
In To the Point kunt u kort en bondig uw mening kwijt. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te redigeren en in te korten. Helaas kunnen slechts enkele van de vele brieven die dagelijks binnenkomen worden geplaatst. Brieven kunt u sturen naar: Checkpoint, brievenrubriek To the Point, Postbus 1091, 6501 BB Nijmegen of
tothepoint@veteranen.nu (o.v.v. uw huis- adres).
Tattoo
Door de rubriek Getekend voor het leven moest ik aan het volgende denken. Mijn man was elektromonteur 1e klasse op de
Hr.Ms. Johan Maurits van Nassau en was uitgezonden naar Korea. Om de paar weken liepen ze in Japan, ik geloof in Sasebo, binnen. Daar liet hij op zijn bovenarm een grote tattoo zetten in het Nederlands met geloof, hoop en liefde. Voor het eerst in kleur; rood, groen en blauw enzovoorts. Toen hij na de uitzen- ding, zo rond 1953, thuiskwam bij zijn ouders – zijn pa was een gepensioneerde onderluitenant van het KNIL – durfde hij zijn T-shirt tijdens de wasbeurt in de keuken niet uit te doen. Bang voor de woede van zijn vader. Later als wij op het strand waren, kwamen kinderen voe- len of het plakplaatje echt was. Tijdens onze huwelijksceremonie in 1956 werd het geloof, hoop en liefde weer geme- moreerd, vooral de liefde. En op 18 april 2013, tijdens mijn mans uitvaart, werd
door de dominee ook over zijn tattoo gesproken en dat ruim zestig jaar gele- den tattoos heel ongebruikelijk waren. Bij zeelieden kwamen ze natuurlijk wel regelmatig voor.
H.G. Nanning-Bekebrede, Diemen
Monumentaal Was de fotograaf van Monumentaal (Checkpoint 2-2015) bang van beeld- manipulatie beticht te worden, heeft hij zelf bewust het blikje neergelegd om ons een idee van de afmetingen van het monument te geven, vond hij het zo een artistiek hoogstandje, mankeert er wellicht iets aan zijn oog, was hij zelf te veel aangegrepen, wilde hij ook de staat van verwording aangeven of was hij gewoon te lui? Anders had hij toch het detonerende bierblikje even een rotschop kunnen geven of beter nog: kunnen opruimen.
T. ten Barge, De Heurne
Naschrift fotograaf Martin Roemers: Het bierblikje lag al naast het monument toen ik de foto maakte en de insteek van de rubriek is dat ik een foto van het monument maak zoals ik het aantref. Toen ik op de knop drukte, wist ik dat deze foto veel negatieve reacties op zou leveren. Mijn reden om het blikje mee te fotograferen is de volgende. Generaties
van soldaten die terugkomen uit een oor- logsgebied kampen met problemen als prikkelbaarheid, depressie, regulering van agressie, slapeloosheid enzovoort. Een deel van hen ‘heelt de wonden’ door overmatig gebruik van drank en/ of drugs. De Amerikanen hebben er een term voor: Substance Use Disorder (SUD). In Nederland behandelt het Sinai Centrum veteranen die alcohol gebrui- ken als ‘zelfmedicatie’. Het bierblikje is een symbool dat in combinatie met de tekst over de ‘aangrijpende herinnering’ verwijst naar deze vorm van alcohol- gebruik onder jonge oorlogsveteranen.
Aanvullingen en correcties Checkpoint 2-2015
Piet van den Hoek (pag. 5) De Militaire Willems-Orde is wel- iswaar op 30 augustus 1948 door koningin Wilhelmina bij Koninklijk Besluit toegekend aan Piet van den Hoek, maar werd pas op 7 oktober aan hem uitgereikt door koningin Juliana. Een van de vier nog levende MWO’ers heet Fulmer en niet Fuller.
Expositie ‘Oorlog! Van Indië tot Indonesië 1945-1950’. (pag. 6) De soevereiniteitsoverdracht vond plaats in december 1949.
Lees Checkpoint ook digitaal
Met een pictogram is in deze Checkpoint aangegeven wanneer er in de digitale versie meer informatie en/of foto- of videomateriaal staat bij het betreffende artikel. Daarnaast vindt u in de digitale versie de internet- rubriek Intercheck en directe links naar websites met aanbiedingen. U krijgt toegang tot deze extra’s door in te loggen op de digitale Checkpoint.
Inlogprocedure Voor al die extra’s hoeft u niet veel te doen. Als u in de App Store of Play Store
zoekt op Checkpoint, staat de app van het veteranentijdschrift bovenaan. U klikt op het icoontje (logo) van Checkpoint en vervolgens op inloggen. Alle veteranen, jong of oud, postactief of in werkelijke dienst en woonachtig in binnen- of buiten- land, loggen in met het veteranenpas- of peoplesoftnummer als inlognaam en als wachtwoord Checkpoint (met hoofdletter). Ook niet-veteranen kunnen de app van Checkpoint downloaden, maar zij betalen € 1,79 per uitgave. Voor meer informatie en doorverwijzing naar de verschillende app-stores kunt u ook terecht op
www.veteraneninstituut.nl/erkenning/checkpoint.
Voorkeur voor digitaal? Wilt u alleen de digitale Checkpoint
lezen en niet meer de papieren versie ontvangen? Stuur dan een e-mail naar
info@veteraneninstituut.nl.
APRIL 2015 35
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65