Vereniging Afscheid
Y Een leven lang leren dus? “En dat is precies wat wij als tandarts gewend zijn. Het is spannend en bovendien hartstikke leuk hoe snel de innovaties in ons vak gaan. Bij mijn afstuderen stond de parodontologie in de kinderschoenen, deden we restaura- ties nog met amalgaam en wisten we vrijwel niets van im- plantaten. Momenteel blijven vooral de innovaties op het gebied van digitalisering natuurlijk spectaculair. Met ove- rigens alle investeringen die daarbij horen. Eerlijk gezegd denk ik dat je die aanschaffen echt uit hobbyisme, uit liefde voor het vak moet doen en nauwelijks vanuit rendement gedacht. Ook wij kochten redelijk vroeg een CEREC voor veel geld: bleek je weer in nieuwe computers te moeten in- vesteren om de software te kunnen draaien. Maar het blijft een prachtvak, zeker als je altijd zo met je handen hebt willen werken en prutsen aan techniek als ik deed. Kon ik het overdoen, deed ik het op dezelfde manier.”
Y De 2 beroepsverenigingen die dit prachtvak ondersteunen, zijn inmiddels weer één. Heeft een gemeenschappelijke vijand ze bij elkaar gebracht? “Dat is een lastige vraag. Toen ik aantrad als KNMT-be- stuurder heb ik als een van mijn doelen genoemd het weer samenbrengen van ANT en KNMT. Er werd bij de KNMT continu gereageerd op wat de ANT deed. We zaten elkaar vaak in de haren, waardoor we uit elkaar gespeeld konden worden. Door corona hervonden we elkaar relatief snel in de Mondzorgalliantie en hebben we met enorm succes een sterke richtlijn ontwikkeld, de Leidraad Mondzorg Corona. We zochten hulp bij onze opstelling tegenover de overheid, wat er relatief snel voor zorgde dat we als zorgberoep in plaats van contactberoep werden erkend. We zijn niet langer dan zo’n 4 weken dicht geweest. Maar die hulp was zeer kostbaar en voor de ANT nauwelijks op te brengen. Het was dus ook een efficiency-overweging om samen verder te gaan. En ik ben er eerlijk in: hoewel we op veel meer beleidspunten op één lijn zitten inmiddels, zijn er nog wel tegenstellingen binnen het bestuur. Ik vind wel dat de KNMT van de ANT kan leren zich iets minder gematigd op
“ Het is hartstikke leuk hoe snel de innovaties in ons vak gaan”
te stellen. De ANT sprak meer jonge leden aan, onder meer omdat ze sneller en feller van zich liet horen via social media. Als dat een jonge generatie meer aanspreekt, moet je dus fanatieker van je laten horen. Maar het staat voor mij vast dat we nu sterker staan als gehele beroepsgroep. Tegenover een NZa bijvoorbeeld zitten we nu als één partij aan tafel en zijn we niet meer uit elkaar te spelen.”
Y Nu vertrek je als KNMT-bestuurder. Brengt dat meer ruimte in je agenda? “Bij de overgang van dit 8-koppige fusiebestuur naar straks weer 4 mensen, leek het me goed om mij als oudste als eerste terug te trekken. Mét de afspraak dat ik mijn bestuursperiode bij de CED kan afmaken. Die functie is namelijk niet overdraagbaar. En vanuit alle 27 EU-landen staan ze te springen om een vertegenwoordiger in het be- stuur te krijgen. Als ik afhaak, is deze plek voor Nederland weg de komende jaren. Er komen inmiddels weer andere bestuursfuncties voorbij. Aan de andere kant: iets minder dan 3 à 4 dagen zoom-vergaderen per week zou wel eens welkom zijn. Ik ben nu 71 en ik houd van reizen bijvoor- beeld. Maar ik geef toe: als ik thuis ben, heb ik heel graag iets om handen.” Z
DECEMBER 2021 NT DENTZ 29
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84