Hoe staat het met
Steiger Twin Panther PT 650
650 PK STERKE KNIKTREKKER-TWEELING
Het Twin Panther PT 650-prototype is op zijn zachtst gezegd een bijzondere verschijning. Het prototype stamt uit de jaren zeventig van de vorige eeuw, toen trekkerfabrikanten op zoek waren naar meer vermo- gen. Kniktrekker-fabrikant Steiger in Fargo (VS) neemt deel aan de zoektocht.
S
teiger-engineer Paul Nystuen experimen- teert in 1976 met een dubbel motor- design. Twee Steiger Panther III ST-310 kniktrekkers vormen samen de basis voor
het concept. De achterste helften van beide trek- kers verdwijnen, en de voorste helften koppelt Nystuen aan elkaar met een scharnierpunt tussen- in. Met de cabine op het achterste gedeelte krijgt het prototype vorm.
Twee 325 pk motoren De stickers op de motorkap verraden het vermo- gen van de kolos. Op de beide motorkappen ver- schijnt de typeaanduiding “TST 650”. Onder de
motorkappen liggen twee grote 14 liter Cummins NTA 855C-zescilindermotoren. De motoren leveren elk 325 pk en zijn samen goed voor 650 pk. Elke motor heeft zijn eigen transmissie. De Panther ST-310 is gebouwd met zowel een 10V/2A en een 20V/4A-versnellingsbak. Bij de laatste is een extra tussenbak met twee versnellingen gemonteerd die het totale aantal keuzes verdubbelt. Nystuen geeft aan dat in het prototype naar alle waar- schijnlijkheid twee Spicer SST 1010-versnellings- bakken met tien versnellingen vooruit en twee achteruit zijn geplaatst. Eén voor de vooras, en één voor de achteras. Er vindt dus geen vermogens- overdracht plaats tussen de twee delen, maar het
vermogen gaat direct naar de onderliggende as. Vanuit de cabine zijn beide transmissies te schake- len. De bakken zijn aan elkaar gekoppeld met ka- bels, waardoor je beide bakken altijd in dezelfde versnelling schakelt.
Niet wat boeren zochten Het prototype klokte honderden uren in de velden van Montana. De bestuurder Virgil Wiest geeft aan dat het prototype met de twee motoren een forse trekker was voor zijn tijd. Het besturen ervan had wat weg van een vliegtuig. De toerentallen van beide motoren regelde je namelijk in de cabine met een grote draaibare T-hendel. Door deze te verdraaien geef je meer of minder gas. 24 meter brede machines waren geen partij voor de Twin Panther. Toch is de kniktrekker niet in pro- ductie gekomen bij Steiger. Volgens bedenker Nystuen was het design niet praktisch. Boeren za- ten namelijk niet te wachten op het bijhouden van een trekker met twee motoren. Immers, je moet bij twee motoren de vloeistoffen controleren. Ook het verversen van de ongeveer 33 liter motorolie per motor moet dan dubbel. In eerste instantie leek er een economisch voordeel te kleven aan het de- sign, maar de markt was een stuk minder enthou- siast.
Om de grootte van de trekker in perspectief te kunnen zetten, kijken we naar beelden die Nystuen tijdens het bouwen heeft gemaakt in de fabriek. Het prototype wordt hier vergezeld door een standaard Steiger-kniktrekker. Anders dan bij zijn traditionele buurman, hoeft het vermogen bij de Twin Panther niet via het knikpunt naar de achteras. Bei- de motoren hebben hun eigen versnellingsbak, die vervolgens de onderliggende as aandrijft. De motoren en transmissies zijn allebei synchroon vanuit de cabine te bedienen.
58 TREKKER JANUARI 2022
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92