Afsteltip 3
Afsteltip 4
De stand van de tanden en de veerdruk bepalen hoe agressief je harkt. Dat is een afstelkwestie. Maar ook de dikte van de tanden speelt een rol. Hoe stugger de tand, hoe agressiever die kan werken. Muur en dovenetel red je nog wel met 8 millimeter tanden, maar om ruwbeemd goed uit te harken is 12 millimeter een aanrader. Veertan- den worden veel toegepast, maar het kunnen ook veerbelaste stijve tandjes zijn. Ook daarvan is de veerdruk dan in te stellen.
neerd die liefst zo compact mogelijk blijft. Een combiwerktuig met een egalisatiebalk verzorgt het vlakken. Dat kan een veerbe- laste egalisatiebalk zijn als een grondver- kruimelaar, het kunnen veerbelaste mes- sen of schrapers zijn; maar het principe blijft dat de hoogte instelbaar is en dat de machine het gras net moet raken. Is vlakken niet aan de orde, zet dit deel dan gewoon omhoog, net boven het gras. Veertanden zijn doorgaans in steilheid instelbaar. Steiler werkt agressiever. Ook de druk op de tanden is vaak instelbaar. Dan volgt – zeker als de machine ook wordt gebruikt om door te zaaien – een rol om het zaad aan te drukken en de grond vlak ach- ter te laten. De rol bepaalt ook de werkdiep- te van de tanden, en dat is af te stellen. De afstelling blijft altijd afhankelijk van de dichtheid van de zode, de vochtigheid van de grond, en wat je wilt bereiken. Is het vooral vilt losharken in een op zich
Controleer het resultaat van de bewerking. Trekt de machine muur en dovenetel te weinig los, zet dan wat meer druk op de veertanden. Uitharken van dood gras of blad langs een bomenrij vraagt vaak een wat steilere stand van de tanden. De goede grassen zijn te herkennen aan rode wortels. Die wil je niet teveel bovenop vinden. Zie vooral als ruwbeemd speelt (witte wortels) een aanvaardbaar evenwicht te vinden in de agressiviteit van de tanden.
goed ontwikkelde grasmat, dan kun je behoorlijk agressief harken. Is het een heel jonge grasmat waarin vooral onkruid het probleem is? Zet de tanden dan agressief genoeg om het onkruid los te harken, maar probeer het gras een beetje te ontzien. An- derzijds, zoals reeds opgemerkt: het mag gerust behoorlijk zwart worden, zolang je de goede grassen maar niet te veel met wortel en al lostrekt.
Rollen
In combinatie met doorzaaien is rollen onmisbaar, maar het stimuleert ook de uitstoeling. Is het in het voorjaar nog aan de vochtige kant en wil je niet doorzaaien, dan is rollen op zware grond niet altijd aan te raden. Maar de ene rol is de andere niet. Hoe vlakker de rol, hoe meer die alleen zal aandrukken. Als het wat vochtig is, plant je losgeharkt onkruid dan min of meer terug. En: natte grond rollen kan op versmeren
advertentie
uitdraaien. Puntrollen houden de boven- grond wat meer open. En bijvoorbeeld de prismarol van Güttler drukt met zijn bier- dopjesprofiel puntsgewijs in de zode, maar door de constructie van de schijven van verschillende diameter houdt die zichzelf schoon, en gooit ook weer los materiaal bo- venop. Is droog weer op komst en maakt de machine echt veel materiaal los, dan kan het zelfs aan te raden zijn daarna te harken en het materiaal af te voeren. Ook rijsnelheid heeft invloed op de afstelling, dus houd rekening met hoe vlot je wilt rijden. Meestal is tegen 10 kilometer per uur mooi voor dit werk, en presteren de meeste machines dan ook het best. Een uniforme stelregel is moeilijk te geven, het is altijd een kwestie van goed kijken en rekening houden met het weer. Maar goed grasland vraagt goed onderhoud, slepen of ‘harken’ draagt daar op goedkope wijze aan bij.
De Fendt Rondebalenpers. Haak 'm aan. Probeer 'm uit. Koop 'm in.
BOERDERIJ 104 — no. 26 (26 maart 2019)
Bij elke officiële Fendt-dealer staan nu Fendt hooi- bouw machines voor u klaar om aan te haken en uit te proberen. En als u tot aanschaf overgaat, kunt u - zonder extra kosten - in drie jaarlijkse termijnen betalen.
Ga voor meer informatie naar de Fendt-dealer bij u in de buurt of kijk op
fendtnl.nl
43
FOTO: MARK PASVEER
FOTO: KOOS GROENEWOLD
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76