Tá go leor samplaí den aidiacht shealbhach (possessive adjectives) sa chaibidil seo. Úsáidimid an aidiacht shealbhach chun seilbh a chur in iúl (to show possession) agus chun caint faoi ghaolta agus faoi chairde linn.
Le foghlaim: Roimh chonsan Roimh chonsan my
your his
her our
your (plural) their
Scríobh Athscríobh na habairtí seo i do chóipleabhar. Ansin, aistrigh iad..
1. Is í [do: leathcheann] ___________ í! 2. Is í pictiúr [a: tuismitheoirí] ___________ í! 3. Is leathcheann proifisiúnta é [mo: cara] ___________ Martin. 4. An bhfuil sé ar [a: compord] ___________ ag gléasadh suas?
5. Tá [a: tréithe] ___________, [a: comharthaí] ___________ agus [a: blas] ___________ cosúil le Paris Hilton.
Le foghlaim: Roimh ghuta my
your his
her our
your (plural) their
Scríobh
Athscríobh na habairtí seo i do chóipleabhar. Ansin, aistrigh iad. 1. Beidh sí [ina: aoi] ___________ ag an gcóisir. 2. Níl [mo: aintín] ___________ in ann cócaráil. 3. Ar chóipeáil sé [do: amhrán] ___________ nua freisin? 4. An gcaitheann sibh smideadh ar [bhur: aghaidh] ___________? 5. Bhí go leor aíonna ag [do: ócáid] ___________ charthanachta.
Táim in ann an aidiacht shealbhach a úsáid i gceart. fiche a cúig 25
mo do a a
ár
bhur a
Roimh ghuta m’ + gan athrú d’ + gan athrú a + gan athrú