bij een bepaald veiligheidsdesign. Overigens, voor die lamineermachine is een simpele oplossing: een transparante afdekkap.”
Als medewerkers bijvoorbeeld niet kunnen zien wat ze wel zouden moeten zien, vertonen ze vaker risicogedrag...
relaties zien. Als medewerkers bijvoorbeeld niet kunnen zien wat ze wel zouden moeten zien, vertonen ze vaker risicogedrag. Stel je dat je een machine hebt die een plastic toplaag op een plank hout verlijmt, waarbij je een operator hebt die verantwoordelijk is voor dat proces. In de machine heb je een nozzle die de lijm op de plank spuit. Omdat die stof gevaarlijk is, is die nozzle afgesloten voor de omgeving. De operator wil toch echt kunnen zien of die nozzle z’n werk goed
doet, dus hij zal na verloop van tijd die kap er af slopen, zodat hij ziet wat hij moet afre- gelen. Je moet dus zien wat je moet kunnen zien. Hetzelfde geldt voor toegang waar je ei- genlijk niet bij kunt, dingen die heel complex zijn, maar wel je wel inzicht in moet hebben, enzovoorts. Dat zijn factoren die aan onveilig gedrag gerelateerd zijn. Het uiteindelijke doel van mijn onderzoek is om te kunnen voorspellen in welke mate de productiviteit en de kwaliteit van de lijn omhoog kunnen
Minder hekken, meer respect De cijfers liegen er niet om. Een grote meta studie onder bijna een miljoen medewerkers en 152 organisaties toont aan dat bij een toename in bevlogenheid van slechts 10 procent, vele belangrijke factoren positief veranderen. Zo bleken bedrijven met een 10 procent hogere score op bevlogenheid 18 procent meer omzet te hebben. Bovendien was de winst 17 procent hoger, de kwaliteit van hun product of dienst 60 procent beter, en was het ziekteverzuim 49 procent lager én was het aantal veiligheidsincidenten ook nog eens 49 procent lager. Tournois: “Als we elkaar als mens dus gewoon wat meer res- pecteren en elkaar wat vrijer laten, in plaats van overal hekken om zetten, bereik je dus veel meer. Eigenlijk weet iedereen dit wel, maar toch maken we elke keer weer nieuwe wetten en normen.”
Laten we tenslotte toch even een andere pet opzetten en naar een willekeurige fabriek kijken waar mensen niet persé zitten om car- rière te maken. Zijn er geen situaties waarin ‘opleggen’ misschien de enige mogelijkheid is om je mensen aan het werk te krijgen? “Jazeker”, geeft Tournois toe. “Er zullen best si- tuaties zijn waar dat geldt. Ik zal ook de laat- ste zijn die beweert dat alle mensen lief zijn en dat iedereen de beste bedoelingen heeft en integer bezig is met z’n werk. De kunst is dus ook om die mensen te vinden die wél de beste bedoelingen hebben en wél integer zijn. Maar goed, dat kan best een uitdaging zijn, zeker als het überhaupt al lastig is om aan mensen te komen.”
37
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64