‘Belang van preventie uitleggen’
FOTO: PAUL LAGRO ‘M
eestal zie je patiënten in je praktijk opgroei-
en en ouder worden. Dus de kinderen die van jongs af aan komen, worden samen met hun ouders betrokken bij het gezond houden en maken van hun melkden- titie en later ook van hun blijvende dentitie.
We leggen ook uit waar- om preventie zo belangrijk is en wat de gevolgen van een gaatje in een blijvend element kunnen zijn voor de rest van hun leven. De jongvolwassene begrijpt dan best goed dat het voor- komen van ellende het beste is.
Hiernaast informeren we ze ook vaak over de kosten van behandelingen en dat deze voor hun achttien- de vergoed worden, maar daarna niet meer. Vanaf hun zeventiende levensjaar gaan we toewerken naar het gaaf afl everen op hun acht-
tiende en informeren we hen ook over een mogelijke tandartsverzekering en de kosten die ze de afgelopen jaren hebben gemaakt. Dit bereidt ze voor op mogelij- ke te verwachten kosten.
Ze worden het liefst gaaf en anders goed gerestau- reerd afgeleverd op hun achttiende. Ze hebben informatie gehad over een gezonde levensstijl en hun mondhygiëne is op peil. Vanaf nu moeten ze het zelf doen dus.
Wat ik een gemiste kans vind is dat patiënten niet verplicht worden om bijvoorbeeld minimaal een keer per jaar naar de tandarts te gaan. Dit zou door tandartsen, overheid en eventueel zorgverze- keraars moeten worden opgelegd.’ NT
Roel de Maat (46), Arnhem
‘D
it is een lastige kwestie. Na hun achttiende gaan
patiënten vaak studeren en hebben ze het fi nan- cieel niet altijd ruim. Het tandartsbezoek heeft dan geen prioriteit en zeker niet als je geen last hebt van je gebit. Ik denk dat het goed zou zijn om de leeftijd voor tandzorg in het basispak- ket terug te verhogen naar 21 jaar. Na die leeftijd zijn jongvolwassenen meer toe- komstgericht en kunnen ze een betere inschatting ma- ken van de risico’s van een slecht gebit.
Verder benadruk ik na- tuurlijk altijd dat het gebit belangrijk is en dat pre- ventie veel problemen kan voorkomen. Ik vertel ook aan mijn (jonge) patiën- ten dat het ouder worden meer risico’s voor de mond met zich meebrengt en dat onderhoud en regelmatig controles van belang zijn en blijven. In onze prak-
‘Tot 21 jaar in basispakket’
FOTO: MARCEL FISCHER
tijk probeer ik patiënten en hun ouders erop voor te bereiden dat de verzekering verandert nadat ze acht- tien zijn geworden. Hierbij probeer ik een advies te geven over het wel of niet afsluiten van een tandarts- verzekering. Daarbij kijken we naar de behandelhis- torie van de patiënt. Is er bijvoorbeeld sprake van een hoog cariësrisico en is er aanleg voor tandsteen, dan kunnen we in de toe- komst naast de controle ook andere tandartskosten verwachten.
Verder proberen wij in onze praktijk de afspraken voor de volgende half aarlijkse controle vooruit te plannen, dan staat die alvast in de agenda. En dan maar hopen dat ze de afspraak nako- men.’ NT
Diana Rasouli (34), Eindhoven
47 NT
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56