zame Ontwikkeling Nederland’ opgericht. Het ligt in de bedoeling dat het CDON op Paleis Soestdijk wordt gevestigd.
Het CDON stelt zich ten doel een coördi- nerende, ‘makelaarsrol’ te vervullen op het gebied van duurzame ontwikkeling ter on- dersteuning van de vier betrokken partijen: • onderwijs- en kennisinstituten • ondernemingen, het bedrijfsleven • overheidsorganisaties • op de burger gerichte organisaties, zoals milieu- en consumentenorganisaties.
Die vier soorten organisaties zijn logische partners van elkaar, immers
In de onderwijs- en kennisinstituten worden voortdurend nieuwe ideeën en concepten ontwikkeld die kunnen bijdragen tot duurzame ontwikkeling, Maar het zijn de bedrijven, die de betreffende ideeën moeten uitwerken tot bruikbare producten en processen, De overheid dient die ontwikkelingen te ondersteunen bijvoorbeeld met wetgeving en financiële prikkels,
Uiteindelijk moet ook de burger de nieuwe producten en processen accepteren en deze gaan gebruiken. Op
foto
www.rensgroenendijk.nl
de burger gerichte organisaties en andere maatschappelijke partners kunnen in die acceptatie een rol spelen.
Voorbeeld
Een romp van polyester en glasvezel is slecht afbreekbaar en kan dus lang als afval aanwezig blijven in het milieu. Bedrijven en kennisinstituten kunnen wellicht oplos- singen aandragen voor dit probleem, bijvoorbeeld door een chemisch proces te ontwikkelen waardoor het materiaal wordt afgebroken of opnieuw kan worden ge- bruikt, of een toevoeging aan het materiaal zodat het na een x aantal jaren spontaan, zonder milieuschade, in zijn grondstoffen uiteenvalt. De overheid kan een steentje bijdragen, bijvoorbeeld door subsidie te verlenen op de ontwikkeling van zo’n proces.
Vertegenwoordigers van die vier partijen moeten dus met elkaar in overleg. Het CDON kan dat overleg faciliteren en ondersteunen. Vaak is er nu nog te weinig samenwerking en coördinatie en lukt het de individuele organisaties van de vier partijen niet om de juiste partners te vinden. Het CDON heeft zich daarom als hoofddoel gesteld om duurzaamheidsiniti- atieven vanuit de maatschappij in breedste zin effectief en efficiënt te stimuleren, te ondersteunen en te coördineren. Ook het borgen van de kwaliteit van activiteiten die bijdragen aan een duurzame samenleving en het voorkomen dat ‘het wiel opnieuw moet worden uitgevonden’ behoort tot de werkzaamheden van het CDON.
De meeste problemen op het gebied van duurzaamheid trekken zich weinig aan van landsgrenzen. Internationaal overleg is daarom minstens zo hard nodig als overleg binnen Nederland. De Europese Unie is bij monde van de voorzitter van de Europese raad, Herman van Rompuy, zeer geïnteres- seerd in het CDON. Nederland kan een belangrijke bijdrage leveren aan een betere coördinatie van initiatieven op het gebied van duurzame ontwikkeling binnen de EU en wellicht ook wereldwijd.
Criteria Criteria voor het streven van het CDON zijn de bekende drie P’s: People, Planet en Profit. Missie, Visie en Strategie zijn als volgt omschreven:
• De Missie is het realiseren van duurzame ontwikkeling op een inspirerende, enthousiasmerende wijze en in zeer nauwe relatie met de samenleving om zo een bijdrage te leveren aan een mooiere
en betere wereld, vooral voor onze kinderen.
• De Visie is een effectieve coördinatie van initiatieven en projecten op het gebied van duurzame ontwikkeling tussen partijen als overheid, onderwijs- en kennisinstituten, ondernemingen en een scala van maatschappelijke organisaties in Nederland, en in samenwerking met andere landen.
• De Strategie is het effectief en efficiënt begeleiden van initiatieven en projecten rond duurzame ontwikkeling, door het vervullen van een makelaarsrol, een brugfunctie tussen vertegen- woordigers van de vier maatschappelijke groeperingen, het zorg dragen voor een adequate afstemming tussen de betrokken partijen, en het stimuleren van relevante activiteiten.
Het is essentieel initiatieven op het gebied van duurzame ontwikkeling adequaat onder de aandacht van alle vier partijen te brengen. Dit zal worden gerealiseerd door een goede informatievoorziening en het effectief inschakelen van de media. Daarnaast wordt jaarlijks met de nodige publiciteit ‘The Green Wooden Shoe Award’ of ‘De Groene Klompjes Onderscheiding’ uitgereikt. Tevens worden op een ludieke wijze ‘gele kaarten’ voor initiatieven of acties met de meest negatieve impact uitgereikt. Genomineerden voor de prijzen worden door het CDON voorgedragen aan een onafhankelijke jury, die de winnaars vaststelt.
www.cdon.co.nl
7
Bronnen:
Bedrijfsplan CDON, Coördinatiecentrum Duurzame Ontwikkeling Nederland (Dutch Centre for Sustainable Development: DCSD)
WWR Rapport “Duurzame risico’s : een blijvend gegeven’.
Hans Kelderman, Projectleider TCNN, voormalig Projectleider DSM Special Products.
Jachtbouw Nederland 3
juni 2011
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36