search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
906 | WEEK 10-11 6 MAART 2019


SLEEPSCHIPPER PETER GOMMERS MIST HET VAREN NIET “Meer vrije tijd op een sleepschip”


de Parsifal door NRV afgestoten. Ze werd in 1962 gekocht door Theo Gommers, een broer van Peters grootvader. Deze had al drie sleep- schepen die Linus heetten, dus kreeg de Parsifal de naam Linus 4. Waarom vier keer de naam Linus? Waarschijnlijk vanwege paus Linus, oppert Peter. Hij komt uit een familie van sleepschippers; zijn grootouders van bei- de kanten hadden sleepschepen. In 1973 nam Peters vader de Linus 4 over en liet de 4 val- len. Peter zat op het Sint Nikolaas-internaat in Nijmegen en deed na het afmaken van de Mavo nog twee jaar het KOF in Rotterdam. Hij heeſt een jaar stage gelopen op een mo- torvrachtschip, de Janny van schipper Martin Mannak en ging weer bij zijn vader aan boord op de Linus. Heeſt hij nooit op een motorschip willen varen? “Weleens aan gedacht, maar dat was veel varen en weinig thuis. Ik ben ook graag thuis en op een sleepschip heb je nor- maliter meer vrije tijd”.


Peter Gommers achter de Linus in de Mercuriushaven in Amsterdam. “Vanachter heb je niks; je waait alle kanten op”.


AMSTERDAM Sleepschepen zijn iets van vroeger, maar toch investeert schipper Peter Gommers in een roosterhekschroef voor zijn sleepschip Linus. Maar de toekomst is hoogstwaarschijnlijk de sloop.


HEERE HEERESMA JR.


“Weet je waaraan je kunt zien of een sleep- schip voor een rederij of een particulier is ge- bouwd?”, vraagt Peter Gommers. Hij wijst naar de ramen in de zijkant van de roef. “Kantoorschepen, oſtewel schepen die voor een rederij varen, waren van particuliere sche- pen te onderscheiden door de lengte van de roef. Kantoorschepen hadden merendeels twee ramen lengte in de zijkant van de roef. Voor een rederij was de woning destijds min- der belangrijk als voor een particulier. Bij een particulier was de woning vier, vijf of zelfs zes ramen lang”. De Linus had oorspronkelijk twee ramen, later is daar bij een uitbreiding nog een bij gekomen.


Peter Gommers werd in 1966 geboren aan boord van de Rika 2, toentertijd het


sleepschip van zijn vader. Tegenwoordig vaart Peters broer Rob op de Rika 2 en deze ligt mo- menteel naast de Linus in de Mercuriushaven in Amsterdam. Peter doet momenteel veel op- slagwerk oſtewel vletwerk in de Amsterdamse haven. Hij is op dit moment druk bezig met breekwerk in de onderwoning van de Linus om ruimte te maken voor een roosterhek- schroef. Bedoeling is dat de Linus april of mei naar scheepswerf De Gerlien Van Tiem in Druten gaat. Best een pittige investering in een sleepschip, maar voor Peter is het onont- beerlijk. “Vanachter heb je niks, dus je bent windgevoelig; je waait alle kanten op. Als er een schip tussenuit gaat en de wind is dwars af, dan moet ik een anker laten vallen en aller- lei kapriolen uithalen om de kop bij te draaien om hem op een paal te krijgen. Touw erop en dan moet ik hem achter weer tegen de wind in zien te krijgen. Vroeger werd er een roei- boot te water gelaten en moest je wrikkend of roeiend met een liertouw naar de wal varen. Als kind wist ik niet beter. Dan lagen we op de losplek ten anker, een meter of vijſtig van de wal af, en als er gelost moest worden werden die liertouwen met een roeiboot naar de kant


Foto Heere Heeresma jr.


geroeid. Onder de stuurhut hangen nog twee ouderwetse rollen met van die dunne lier- touwen erop. Je dekmotor werd aangegooid, je draaide je anker eruit en dan draaide je op de verhaalkop naar de kant. Eerst je voor- schip en dan je achterschip. Dat kunnen ze niet meer, de kundigheid is weg. De kunde heb ik nog wel, maar de wil heb ik niet meer. Dat getob. Dat is niet meer van deze tijd”. Peter investeert liever in het gemak van een roos- terhekschroef dan dat hij zijn geld naar de Belastingdienst brengt.


Verleden


De Linus (110 x 13,10 x 2,90 meter, 3002 ton, 450 pk Cummins-boegschroefmotor sinds 1995) werd in 1912 als de Parsifal gebouwd bij Van der Giesen-De Noord in Krimpen a/d IJssel in opdracht van de Nederlandsche Transport Maatschappij NV. De acht zuster- schepen van de Parsifal kregen eveneens na- men uit de graalgeschiedenis, mogelijk van- wege de vaart op de Rijn. In 1946 werd de Parsifal overgenomen door de Nederlandsche Rijnvaartvereeniging NV (NRV). Toen begin ja- ren 60 de duwbak werd geïntroduceerd, werd


Ondanks zijn investering in de roosterhek- schroef ziet hij geen andere toekomst voor de Linus dan de sloop. “Ik zeg weleens dat ik de sleepschipper ben die het licht uitdoet. Of er moet nog een of andere idioot komen die het een mooi casco vindt, er een ligplaats voor kan krijgen en hem ombouwt tot hotel- schip of zo”. Zijn laatste echte reis, naar Munnikenland, was dertien jaar geleden. Mist hij het varen niet? “Nee, hoor. Het enige wat ik mis is het vakantievaren met narrow boats in Engeland. Dat is hobbymatig leuk varen”.


Meeste luidsprekers langs nieuwe kolk van Beatrixsluis uitgeschakeld


NIEUWEGEIN Om overlast bij omwonenden van de Prinses Beatrixsluis te beperken, zijn kort voor het weekend van 2 maart acht van de tien luidsprekers van de derde kolk uitge- schakeld. Er staan diverse luidsprekers langs die nieuwe kolk: twee bij de deuren om aan te kondigen dat die gaan bewegen en acht langs de kolk om aan te kondigen dat er wa- ter door de deuren gaat stromen.


De acht die de waterstroom door de deuren aankondigen, gaan voorlopig uit. De sluis- meesters zullen de schippers per marifoon waarschuwen als het water door de deuren komt. ‘s Nachts zijn er ook geluidmetingen ge- weest om het geluid van de twee overgebleven luidsprekers te meten. Het geluid verdwijnt dus niet, maar moet merkbaar minder wor- den. Het gaat om een tijdelijke oplossing die


Rijkswaterstaat gebruikt totdat de permanen- te oplossing is gevonden en ingeregeld. Het gaat dan om het aanpassen van klankkleur, geluidsterkte, plaatsing van de geluidvoorzie- ning en type geluid. De optimale afstelling is niet eenvoudig gevonden en is een samenspel van de mogelijkheden die het systeem biedt en geldende normen en wettelijke eisen op het gebied van machineveiligheid én geluid.


Werk aan Wilhelminasluis hervat


ZAANDAM Half februari is bouwer Heijmans weer gestart met de eerder stilgelegde werkzaamheden aan de Wilhelminasluis in Zaandam. Hiermee is een periode van onze- kerheid afgesloten en kan de blik weer op de toekomst worden gericht.


Met aan de horizon: een nieuwe Wilhelminasluis, een opgeknapte openbare


ruimte en twee gloednieuwe bruggen. Over de technische uitvoering en planning van het project ontstond in 2014 verschil van inzicht.


Volgens de huidige planning kunnen de werk- zaamheden eind 2020 worden afgerond – dat is vijf jaar later dan oorspronkelijk gepland. Hervatting van het werk betekent eveneens ook dat de hinder toeneemt. Sinds het eerste


weekend van maart merkt het wegverkeer dat er weer gewerkt wordt.


Bij verwachte ernstige overlast (zoals het plaatsen van damwanden) worden omwonen- den ongeveer twee weken van te voren schrif- telijk (en soms persoonlijk aan de deur) op de hoogte gesteld door de omgevingsmanager van Heijmans.


Peter heeſt nog de tijd meegemaakt dat de Linus werd gesleept. Niet alleen het varen ging toen langzamer. “Destijds duurde het een paar dagen eer je geladen was. Daarna voer je langzaam met een slepertje naar de losbe- stemming en daar lag je weer je lostijd uit. Dat hield in: een melddag en vijf losdagen, dus je lag zes dagen te wachten voordat je in je lig- geld terechtkwam”. Gaandeweg kwamen er steeds minder sleepboten en werd het va- ren in sleep ook onverantwoord. “De sche- pen werden steeds groter en als zo’n schip je voorbijvaart, dan word je helemaal weggezo- gen”. In 2000 werd de Linus aangepast voor duwvaart.


Toekomst Toen Peter de Linus in 2004 van zijn moeder overnam had hij geen uitgesproken business- plan. “Geld verdienen. En vrije tijd overhou- den voor sociale dingen en hobby’s”. Vroeger lag de Linus tussen binnenlandse reizen in de Eem- en Waalhaven in Rotterdam. Momenteel is er meer opslagwerk in Amsterdam.


5


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52