858 | WEEK 18-19 3 MEI 2017
ASV: “POSITIEVE DADEN NODIG VOOR BEHOUD DIVERSITEIT AAN SCHEPEN” Schippersvereniging hamert op duurzaamheid binnenvaart
ROTTERDAM De gestaag groeiende, zelfstan- dige en onafhankelijke Algemeene Schippers Vereeniging (ASV) heeſt een eigen promotie- campagne voor de binnenvaart ontwikkeld, getiteld: ‘Duurzaam transport voor later! Kies dan nu voor vervoer over water’.
Nederland heeſt unieke mogelijkheden om transport op gebied van veiligheid, milieu en congestie duurzaam te laten plaatsvinden, door te vervoeren over de binnenwateren. ASV: “Hierbij doen wij, de particuliere schippers en ander belanghebbenden (politiek, provincies, gemeenten etc.) in de binnenvaart, suggesties om mogelijkheden optimaal te benutten. Op die manier kan het binnenvaartbeleid bijdra- gen aan verduurzaming van de samenleving”.
In haar campagne-pamflet wijst de ASV voor- al op de files in het wegverkeer: “Er wordt voorspeld dat het tijdsverlies door files tot 2021 met 38 procent zal toenemen ten op- zichte van 2015, waarin vrachtwagens een groot aandeel hebben. Dit zal grote gevolgen hebben voor de leefbaarheid en economie in Nederland. Nederland is namelijk een distri- butieland dat zonder goed werkende trans- portsector niet kan functioneren”.
Ander citaat uit het pamflet: “Vijfduizend kilo- meter vaarweg biedt Nederland bij uitstek de kans om vervoer veilig, goedkoop en milieu- vriendelijk; samengevat duurzaam, te laten plaatsvinden. Jaarlijks wordt er in, van en door Nederland meer dan 350 miljoen ton goederen vervoerd door de binnenvaart. Nederland be- schikt tevens over de grootste binnenvaartvloot van Europa met een grote diversiteit aan afme- tingen, van een spits (350 ton) tot koppelver- banden (ruim 5000 ton). Deze schepen worden in meerderheid geëxploiteerd door de particu- liere binnenvaart, meestal gezinsbedrijven”.
Diversiteit
“Meer en meer wordt er gesproken over ver- duurzaming van de samenleving. Daarbij is er (of men zich dat nu realiseert of niet) grote be- hoeſte aan de binnenvaart. Een sector met een grote diversiteit in vlootaanbod, zodat aan ie- dere vraag gehoor kan worden gegeven. Maar het beleid benadeelt de binnenvaart. De sector heeſt behoeſte aan proactief beleid. Niet lan- ger voldoen mooie woorden. Er zijn positieve daden nodig om de diversiteit van de binnen- vaartvloot een kans op voortbestaan te geven”.
In de praktijk worden er echter drempels op- geworpen die voorkomen dat de gewenste verschuiving plaatsvindt van vervoer over de weg naar vervoer over water: de zogenoemde modal shiſt. In sommige delen van Nederland is zelfs sprake van een omgekeerde ontwik- keling. De ASV: “Daarmee dreigt de diversi- teit, onze grootste kracht, te verdwijnen. De huidige binnenvaartvloot bestaat voor een (noodzakelijk) deel uit kleinere schepen (tot 1.500 ton), die kleinere hoeveelheden koste- nefficiënt kunnen vervoeren en de haarvaten van de vaarwegen kunnen bedienen. Hun aan- tal daalt echter met tot wel honderd per jaar”.
Vergroenen Beleidsmakers vinden veelal dat de binnen- vaart verder moet vergroenen. Dit houdt in dat de uitstoot van schadelijke stoffen naar beneden wordt gebracht. De ASV brengt daar tegenin: “Is vervoer over water momenteel dan zo vervuilend ten opzichte van vervoer via de weg of spoor? Absoluut niet. De binnen- vaartschepen (van spits tot koppelverband) zijn per tonkilometer minder vervuilend dan een vrachtwagen of trein. Groener worden moet wel, omdat de voorsprong op de con- currenten kleiner wordt. Terugdringen van uit- stoot gaat bij binnenvaartschepen langzamer,
omdat de scheepsmotoren lang meegaan – wat op zich heel duurzaam is”.
“Een nieuwe motor inbouwen is een zeer gro- te investering. Gelukkig zijn er goede alter- natieven. Met moderne technieken kunnen bestaande motoren voldoen aan de uitstoot- normen voor nieuwe motoren. Echter, vele technieken staan nog in de kinderschoenen. Schippers weten nu nog niet goed wat voor hun schip een goed (en betaalbaar) alternatief zou kunnen zijn. Ook de strenge technische voorschriſten en de kosten die daaruit voort- vloeien, zijn beslist geen stimulans om daar- bovenop te investeren in vergroening”.
“De schippers zijn best bereid te investeren in schone technologieën. De voortdurend slech- te economische situatie maakt hen dat echter moeilijk zo niet onmogelijk. Bovendien mer- ken ze niet of nauwelijks bereidheid bij de ver- laders/ bevrachters om hen daarvoor te be- lonen. Als de binnenvaartondernemers de volledige prijs moeten gaan betalen voor de door overheid en verladers gewenste en/of op- gelegde vergroening, dan gaat er iets goed mis met het verduurzamen van de samenleving”.
Aanbevelingen Voor de beleidsmakers heeſt de ASV een lijst met zes aanbevelingen om duurzamer ver- voer te stimuleren. Ten eerste: investeringen doen om, na jaren van bezuinigingen, de nat- te infrastructuur weer op niveau te krijgen. Ten tweede: het boetebeleid van de inspectie (ILT) aanpassen op basis van redelijkheid en propor- tionaliteit en vervolgens op een eerlijke ma- nier handhaven. Drie: actieve stimulatie van de modal shiſt, door het koesteren van de diversi- teit van de binnenvaartschepen en vaarwegen groot en klein. Vier: de binnenvaart aantrekke- lijker maken als beroepsgroep, met name de
particuliere binnenvaart en gezinsbedrijven. Vijf: verbetering van de marktomstandigheden in de binnenvaart. En zes: vergroening van de bestaande binnenvaartvloot versnellen door investeringen direct zinvol te maken.
Wie is de ASV De Algemeene Schippers Vereeniging, kortweg ASV genoemd, is een sociaal- economische organisa- tie zonder winstoogmerk. Het parool is: ‘schippers voor schippers’. Het beleid van de ASV is gebaseerd op democratische be- ginselen en gericht op het streven naar so- ciaal en economisch aanvaardbare situa- ties in de binnenvaart, waarbij in de meest ruime zin des woords, de factor ‘mens’ centraal staat.
Petitie en zwartboek De ASV strijdt actief tegen onrechtvaar- dige situaties binnen de sector. Zoals de recentelijk sterk opgevoerde contro- les met soms torenhoge boetebedra- gen, opgelegd door de toezichthouden- de diensten op de binnenwateren - zoals de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Tegen die ontwikkeling zijn een ASV- petitie én een zwartboek gestart. ‘Stop de klopjacht, stop het onredelijk boete- beleid binnenvaart’ en teken de petitie:
stopklopjachtopbinnenvaart.petities.nl of vul het zwartboek boetebeleid in:
www.algemeeneschippersvereeniging.nl/ zwartboek-boete-beleid-2/
formulier-zwartboek-boete-beleid.html
67
Stimuleer duurzamer vervoer ASV lijst met aanbevelingen voor beleidsmakers:
• Investeer weer in natte infrastructuur om deze op niveau te krij gen • Boetebeleid ILT naar redelij kheid en proportionaliteit aanpassen en daarna eerlij k handhaven
• Stimuleer modal shift en koester diversiteit van binnenvaartschepen en vaarwegen
• Maak de (particuliere- en gezins-) binnenvaart aantrekkelij ker • Verbeter de marktomstandigheden in de binnenvaart • Vergroening van de bestaande vloot realiseren met zinvolle investeringen
De vaarweg als uitweg! STANDNR 201
De Algemeene Schippers Vereeniging is de onafhankelij ke belangenbeharti- ger voor de motor van de Nederlandse binnenvaart; de particuliere schipper. Ons credo: ‘schippers voor schippers’, varende bestuursle- den ondervinden het beleid aan den lij ve.
Duurzaam transport voor later!
Kies dan NU voor vervoer over water.
WWW.ALGEMEENESCHIPPERSVEREENIGING.NL
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96