Kennis Richtlijnen & Leidraden
WEBINAR RICHTLIJNEN: HOE LAAT JE ZE VOOR JE WERKEN?
Hoe komen (klinische) praktijk- richtlijnen tot stand? Waarom zijn ze zo belangrijk voor het mond- zorgteam? Hoe kun je deze richt- lijnen gebruiken in de dagelijkse praktijk? Hoogleraar Wil van der Sanden vertelde dinsdag 31 maart op zijn herkenbare, fascinerende manier hoe je als tandarts een richtlijn voor je kunt laten wer- ken. Bijvoorbeeld als er een klacht ingediend wordt of als de inspectie (onverwacht) een bezoek brengt aan de praktijk.
Van der Sanden deed dit tijdens het webinar ‘Nut en noodzaak van richtlijnen’ van de KNMT Academy. Hij belichtte daar de rol van het KIMO en de KNMT en ging dieper in op de vraag wat richtlijnen zijn en waarom ze er zijn. Het webinar, een praktische sessie met direct toepasbare tips over het ontwik- kelen, implementeren en toepas- sen van richtlijnen in de praktijk werd gevolgd door ruim honderd deelnemers, zowel KNMT-leden als niet-leden.
INFECTIEPREVENTIE EN DE INSPECTIE
Het afgelopen jaar heeft de Inspectie Gezond- heidszorg en Jeugd (IGJ) een bezoek gebracht aan twaalf mondzorgpraktijken. De praktijken werden bezocht in het kader van de taak van de IGJ om toezicht te houden op de kwaliteit en veiligheid van de zorg en de risico’s voor de patiëntveiligheid. Dit toezicht is gebaseerd op wetten en veldnor- men. Eén van die veldnormen is de KNMT-richtlijn ‘Infectiepreventie in mondzorgpraktijken’.
Tijdens haar bezoeken stelde de IGJ een aantal ver- beterpunten op het gebied van infectiepreventie vast. Het ging dan met name om: Y Handhygiëne. Y Reiniging en desinfectie van oppervlakken en apparatuur.
Maak de leertoets over gebitsslijtage
Wil jij op een leuke en snelle manier leren over de KIMO-richtlijn ‘Gebitsslij- tage van blijvende elementen’? Dan is de leertoets over dit onderwerp wellicht iets voor jou. Door het maken van de vragen en het lezen van de feedback bij de antwoorden leer je de richtlijn op een makkelijke manier kennen en toets je welke kennis je al hebt. Als je een antwoord geeft, zie je direct wat het juiste antwoord is met daarbij een duidelijke toelichting. De toets, ontwikkeld door Peter Wetselaar en Bas Loomans die ook lid wa- ren van de Richtlijn Ontwikkel Commissie, is opgebouwd uit vier casussen, waarbij alle aspecten van de richtlijn aan bod komen: Y Screening van gebitsslijtage Y Diagnostiek van gebitslijtage Y Monitoring Y Indicatie restauratieve behandeling
KRT-leden ontvangen bij het volledig doorlopen van de leertoets één KRT-punt. Je kunt de toets in je eigen tempo maken en dat hoeft niet in één keer te gebeuren. Met je KNMT-lidmaatschapsnummer en wachtwoord kun je zo vaak inloggen als je wilt en de kennistoets hervatten.
Y Gebruik en verwerking van instrumentarium. Y Monitoren van thermodesinfectie- en sterilisatieproces.
Y Opslag en houdbaarheid van steriel instrumentarium.
Deze aandachtspunten van de IGJ zijn een mooie gelegenheid je kennis van het onderwerp infectie- preventie weer op te frissen. In zijn algemeenheid geldt daarbij dat het belangrijk is dat iedereen binnen de praktijk weet wat de afspraken zijn en dat iedereen hier ook hetzelfde mee omgaat – van tandarts tot assistent. Wat je als team precies moet regelen, staat in de richtlijn ‘Infectiepreventie in mondzorgpraktijken’. Door deze samen door te ne- men, kun je beoordelen wat al goed loopt en waar nog verbeteringen mogelijk zijn. Pas waar nodig de protocollen aan en zorg ervoor dat iedereen werkt volgens de afspraken die zijn vastgelegd. Met de cursussen ‘Infectiepreventie op orde’ en ‘ Praktijk op orde’ biedt de KNMT Academy je de mogelijk- heid de puntjes nog verder op de i te zetten:
RICHTLIJN INFECTIEPREVENTIE HERBEOORDEELD De KNMT is dit jaar gestart met het beoordelen of de richtlijn ‘Infectie-
preventie in mondzorgpraktijken’ uit 2016 moet worden herzien. Formeel moet dat om de vijf jaar, maar voor deze richtlijn zat corona vijf jaar geleden in de weg. Vandaar dat de beoordeling nu na tien jaar plaatsvindt. Inmiddels heeft de beroepsorganisatie aan haar leden gevraagd hoe zij deze richtlijn in de dagelijkse praktijk ervaren. Die feedback wordt nu verwerkt. Naar verwachting is de herziening van de richtlijn in het eerste kwartaal van 2027 afgerond.
Ook voor andere richtlijnen zijn er leertoetsen opgesteld.
APRIL 2026 NT DENTZ 63
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68